Цінність людського життя: у Києві вкотре відбулася акція у підтримку полонених та зниклих безвісти

Цінність людського життя: у Києві вкотре відбулася акція у підтримку полонених та зниклих безвісти

У Києві відбулася акція у підтримку полонених та зниклих безвісти
Близько 1500 людей взяли участь в акції "Не мовчи! Полон вбиває!". Київ, 10 березня 2024 рік. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Вчотирнадцяте у Києві відбулася акція "Не мовчи! Полон вбиває!" у підтримку військовополонених та зниклих безвісти. Близько півтори тисячі людей з різних міст України зібралися біля червоного корпусу Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Про це з місця події передає кореспондентка Суспільного Дар'я Григоренко.

У Києві відбулася акція у підтримку полонених та зниклих безвісти
Учасники акції "Не мовчи" Полон вбиває!" зібралися біля червоного корпусу КНУ ім. Шевченка. Київ, 10 березня 2024 рік. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Як розповіла співорганізаторка акції, керівниця ГО "Асоціація родин захисників "Азовсталі" Катерина Прокопенко, щоразу учасників стає дедалі більше. Мета заходу — не дати забути про тих військових і цивільних, які опинилися в російському полоні, і домогтися їхнього звільнення.

"Світ в цілому забуває про війну в Україні, а про наших полонених так і ще більше. Можна дуже довго говорити про якісь економічні санкції, про інші речі, але цінність людського життя для нас на першому місці. Особливо життя героїв, які віддавали все: свою молодість, своє здоров'я на боротьбу, на захист нашої держави. А зараз вони перебувають в полоні, в невідомості, без жодного захисту, під тортурами, втрачають здоров'я, і нам потрібно про це говорити", — сказала Катерина Прокопенко.
У Києві знову відбулася акція у підтримку полонених та зниклих безвісти
Учасниця акції Тетяна Гойдик з портретами військовополоненого брата та його побратима. Київ, 19 березня 2024 рік. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Серед тих, хто прийшов на акцію, Тетяна Гойдик. В руках жінка тримає світлини свого брата Олега та його побратима Максима. Вона розповіла, що бійці вважаються зниклими безвісти після штурму Кремінної Луганської області 15 січня 2023 року. Востаннє спілкувалася з братом напередодні штурму.

"14 січня безпосередньо перед штурмом о 8 годині вечора він мені зателефонував і сказав: "Танюшка, молись, завтра буде дуже страшний штурм". І о 3.30 ночі вони пішли на штурм, три години тривав бій. Про мого брата нам сказали невтішні новини, що скоріше за все загинув. Але я в це не вірю. Я скільки буду жити буду його шукати", — розповіла Тетяна.
У Києві відбулася акція у підтримку полонених та зниклих безвісти
Чоловік Юлії перебуває в російському полоні майже два роки. Київ, 10 березня 2024 рік. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Майже два роки перебуває в полоні чоловік ще однієї учасниці акції Юлії. Жінка у пошуках інформації про нього зверталася до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, до правоохоронних органів і до Червоного Хреста. Також Юлія майже щотижня у різних містах України ходить на акції в підтримку полонених та зниклих безвісти.

"Це був Маріуполь. Востаннє спілкувалися десь на початку березня (2022 року — ред.) Потрапив він в полон 15 квітня при оточенні на заводі Ілліча. Дізналася (про полон — ред.) на російських сайтах, де були списки з 1500 людей, і там я побачила свого чоловіка", — каже Юлія.
У Києві відбулася акція у підтримку полонених та зниклих безвісти
Світлана з Харкова чекає з полону сина. Київ, 10 березня 2024 рік. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Світлана приїхала на акцію "Не мовчи! Полон вбиває!" з Харкова. Її син був серед тих, хто обороняв Маріуполь і хто 17 травня 2022 року вийшов з "Азовсталі" за наказом президента.

"Коли він був на "Азовсталі", кілька разів дзвонив. А вже з пабліків ми дізналися, що він в полоні. Він був в "Оленівці" і у нього три поранення", — розповіла жінка.
У Києві відбулася акція у підтримку полонених та зниклих безвісти
Учасники акції "Не мовчи! Полон вбиває!". Київ. 10 березня 2024 рік. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Світлана сказала, що в Київ на акцію приїхала вперше. У Харкові виходить майже кожними вихідними, однак там акції не такі велелюдні, як у столиці, зазначає жінка.

У Києві відбулася акція у підтримку полонених та зниклих безвісти
Вікторія Волощук прийшла на акцію з донькою. Жінка шукає свого батька, який зник під Бахмутом. Київ, 10 березня 2024 рік. Фото: Дар'я Григоренко/Суспільне

Вікторія Волощук прийшла на мітинг з донечкою втретє. Каже, шукає свого батька, з яким втратила зв'язок майже рік тому. Чоловік воював під Бахмутом на Донеччині.

"Чекаємо на нашого тата, ми не знаємо, де він. Вже не знаємо, куди звертатися. Востаннє виходив на зв'язок 14 квітня 2023 року. Вже майже рік ми не знаємо про нього майже нічого. Ми ходимо, щоб нас почули", — сказала жінка.

Що відомо про українців, які перебувають у російському полоні

8 лютого 2024 року Україна провела 51-й обмін військовополоненими — повернула з російського полону 100 людей. Серед врятованих військовослужбовців були 49 воїнів Національної гвардії України, 25 прикордонників, 26 військовослужбовців ЗСУ, зокрема 11 тероборонців. Попередній обмін полоненими відбувся 31 січня. Тоді додому повернулися 180 рядових і сержантів, а також 27 українських офіцерів.

3 січня за посередництва Об'єднаних Арабських Еміратів Україна повернула з російського полону 230 військових та цивільних. Це був найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін.

Наприкінці листопада минулого року з'явилось повідомлення від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, що РФ призупинила обміни військовополоненими. Так Кремль хоче вплинути на українців й створити враження, ніби українська влада не працює над цим питанням.

Президент Володимир Зеленський на початку грудня заявив, що обміни полоненими з Росією тривають. Часто вони відбуваються не публічно, а іноді безпосередньо на полі бою.

За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у російському полоні станом на 17 листопада 2023 року перебували 4 тисячі 337 українців. З них — 3 тисячі 574 військових та 763 цивільних. Йдеться про тих, кого вдалось встановити.

У липні 2023 року уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомляв, що у російському полоні перебувають понад 25 тисяч цивільних заручників, Україні на той час вдалося повернути 144 людини.

На початок