Від сьогодні, 20 жовтня, територію Національного музею історії України у Другій світовій війні відкрили для відвідувачів. Доступним стали головний корпус та головна площа меморіального комплексу, де розташований монумент "Батьківщина-мати".
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.
Більшу частину колекції на початку повномасштабного вторгнення Росії евакуювали і досі зберігають у сховищах. А виставкові площі музейники використали для створення актуальних виставок.

"Музей не припиняв роботу від початку війни, забезпечив функціонування інших приміщень, інших залів. Не одна виставка була відкрита. "Знак на щиті" присвячувалась гербу України, який зайняв достойне і необхідне для всіх нас місце на щиті монументу Батьківщина-мати. Відкривалися і інші виставки, присвячені опору українського народу агресору, спалена ворожа техніка", — сказав під час відкриття головного корпусу музею виконувач обов'язків міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

Стелю головного корпусу прикрасив великий синьо-жовтий стяг.
"Це перший експонат, який потрапив до нас під час повномасштабного вторгнення. Він потрапив на 10 день війни і цей прапор, який тут висів на флагштоку", — розповів директор музею Юрій Савчук.

Відвідувачі Нацмузею історії України у Другій світовій війні зможуть побачити чотири мистецькі проєкти. Зокрема, "Переозначення", під час якого презентують радянський герб, знятий зі щита монумента "Батьківщина-мати". Також музей підготував проєкт "Загроза з неба", що є застереженням про небезпеку, яку несуть українцям російські безпілотники. Виставка "Наша скарбниця" висвітлює загальнонаціональні соціальні ініціативи та благодійні акції, ініційовані й утілені Державною казначейською службою України. Окрім того, запланована виставка робіт вуличного художника з Франції Крістіана Ґемі, відомого як С215, під назвою "Guerre en Ukraine" ("Війна в Україні", фр.), де покажуть найновіші роботи митця, зроблені в Україні під час широкомасштабної війни.
Що відомо про Національний музей історії України у Другій світовій війні
Національний музей історії України у Другій світовій війні заснували 17 жовтня 1974 року на честь 30-річчя визволення України від нацистських загарбників у колишньому Кловському палаці на Печерську. Зібрання у фондах є одним з найбільших в Україні. Музейні колекції постійно поповнюються і нині налічують близько 400 тисяч музейних предметів.
На території музею розташований монумент "Батьківщини-мати". Він був споруджений у 1981 році і є пам'яткою науки і техніки місцевого значення. Монумент вважається найвищою монументальною скульптурою в Європі.
У додатку "Дія" у липні відбулося голосування про долю герба СРСР на пам'ятці: 85% відсотків проголосували за заміну герба СРСР на тризуб. У травні 2023 року почалася підготовка проєктної документації щодо зміни герба СРСР на щиті "Батьківщини-Матері".
1 серпня у Києві з монумента "Батьківщина-Мати" зняли герб колишнього СРСР. Демонтаж та встановлення тризуба завершили до Дня Незалежності України.
У музеї історії України розповіли, хто дав кошти для встановлення герба на монументі "Батьківщини-матері".
Після заміни герба на "Батьківщині-матері" у Національному музеї історії України в Другій світовій війні планують демонтувати усю радянську символіку на території комплексу.