Працівники ДБР завершили досудове розслідування щодо судді Олексія Тандира. Його підозрюють у вчиненні смертельної ДТП у стані алкогольного сп'яніння в Києві 26 травня, внаслідок якої загинув військовослужбовець Національної гвардії.
Про це повідомляє пресслужба Державного бюро розслідувань.
Загалом за час розслідування провели 18 експертиз. Зокрема, судово-медичні, хімічні, технічні та інші.
"Оскільки суддя володіє спеціальними професійними знаннями, методиками та багатою судовою практикою розгляду правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху, під час відібрання біологічних зразків він спробував спотворити їх вміст з метою приховування стану алкогольного сп'яніння, йдеться у повідомленні", — йдеться у повідомленні.
Висновки судових експертиз підтвердили вміст алкоголю у наданих зразках. Стан сп'яніння підтвердили висновки й інших експертиз.
"За результатами автотехнічної, трасологічної та технічної експертиз доведено порушення ПДР, недотримання заборон дорожніх знаків та значне перевищення швидкості на момент зіткнення", — зазначили у ДБР.
Суддю Тандира підозрюють у порушенні правил безпеки дорожнього руху в стані алкогольного сп'яніння, що спричинили смерть потерпілого (ч. 3 ст. 286-1 КК України). Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років.
Що каже захист судді Тандира
Адвокатка судді Тандира Ірина Бовнегра в коментарі Суспільному сказала, що її не поінформували про завершення ДБР досудового розслідування.
"Мене слідчий вчора ввечері о пів на восьму повідомляв, що сьогодні на другу половину дня потрібно приїхати дня на зміну підозри. Про завершення досудового розслідування жодного слова слідчий не повідомляв. Я вже не говорю про завчасність виклику і так далі. Про те, що завершили досудове, я, як захисник, не повідомлена", — зазначила адвокатка.
За її словами, повідомити про завершення розслідування всіх учасників справи мали завчасно згідно з 135 статтею Кимінально-процесуального кодексу.
"Повідомляється це за дорученням прокурора, прокурор надає слідчому повідомити сторону захисту. Слідчий викликає для цього сторону захисту, сторона захисту з'являється, отримує повідомлення про що ставить підпис у відповідному повідомленні дату, коли він повідомлений про завершення. І вже після цього розпочинається ознайомлення: а саме надаються всі матеріали і сторона захисту має право ознайомитись, відфотографувати і знати, що зібрано в справі", — розповіла Бовнегра.
Вона додала, що сторона захисту заявляла клопотання, які були проігноровані. Зокрема, про проведення слідчого експерименту за участі підозрюваного, про проведення експертиз на перевірку спроможності його показань.
"І щоб потім в пресі не виникало, що у нас поганий суд, який покриває суддю, то я вам скажу, що досудове розслідування було проведено необ'єктивно. І питання повинні потім будуть до слідства, які не перевірили всі обставини", — каже адвокатка.
Щодо експертиз, які були проведені, Бовнегра зазначила, що їй було відомо про призначення токсикологічної експертизи з відібраними зразками сечі і крові. Але, каже адвокатка, результатів цієї експертизи захист не отримав.
"Ми зверталися і до слідчого з клопотанням надати нам такі результати, щоб побачити. Нам не було надано протягом досудового розслідування. Ми зверталися, я особисто, в бюро СМЕ (судово-медтчної експертизи — ред.), щоб мені надали або повідомили. Бюро СМЕ мені відповіло, що вони не можуть без дозволу слідчого надати мені таку інформацію", — розповіла Ірина Бовнегра.
Що відомо про аварію за участі судді, внаслідок якої загинув військовий Нацгвардії
У ніч на 26 травня на в'їзді в Київ з боку Житомира сталася дорожньо-транспортна пригода: голова Макарівського райсуду Київської області Олексій Тандир збив автомобілем військовослужбовця Нацгвардії, який стояв на блокпості. Військовий загинув на місці від отриманих травм.
У Нацгвардії розповіли, що строковик, якого збили на блокпості при в'їзді в Київ, Вадим Бондаренко родом із Черкащини.
Оскільки Тандир відмовився здавати аналізи на вміст алкоголю та наркотиків, за клопотанням прокуратури суд дозволив примусове відібрання біологічних зразків у судді.
26 травня судді, який збив військовослужбовця Нацгвардії на блокпосту у Києві, повідомили про підозру за фактом вчинення смертельної ДТП у стані алкогольного сп’яніння. У ДБР повідомили, що у голови райсуду відібрали примусово біологічні зразки.
Також прокуратура скерувала звернення до Вищої ради правосуддя із поданням про надання згоди на утримання судді під вартою.
27 травня Судді Тандиру, який збив насмерть нацгвардійця, обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 21 липня без можливості внесення застави.
У липні Державне бюро розслідувань повідомило, що одна з судово-психологічних експертиз показала, що суддя Макарівського райсуду Олексій Тандир у момент скоєння ДТП перебував у стані алкогольного сп'яніння.
Печерський райсуд Києва 17 липня розглянув клопотання про продовження запобіжного заходу судді Олексію Тандиру. За рішенням суду, він перебуватиме під вартою до 26 серпня 2023 року без визначення застави.