"Україна буде воювати за Саакашвілі" – у Києві відбувся захід на підтримку третього президента Грузії

"Україна буде воювати за Саакашвілі" – у Києві відбувся захід на підтримку третього президента Грузії

"Україна буде воювати за Саакашвілі" – у Києві відбувся захід на підтримку третього президента Грузії
. Міхеїл Саакашвілі.Фото: Associated Press

Сьогодні, 18 липня, у столичному конгресно-виставковому центрі "Парковий" запустили міжнародний громадсько-політичний рух "Друзі Міхо, об’єднуйтесь!". Мета його діяльності — підтримка ув’язненого президента Грузії та громадянина України Міхеіла Саакашвілі. Участь у заході взяли український омбудсмен, українські та грузинські парламентарії, передає кореспондент Суспільного, що побував на події.

"Україна буде воювати за Саакашвілі" – у Києві відбувся захід на підтримку третього президента Грузії
"Україна буде воювати за Саакашвілі" – у Києві відбувся захід на підтримку третього президента Грузії. Фото: Нікіта Галка/Суспільне

14 липня Верховна рада Україна звернулася до президентки Грузії Саломе Зурабішвілі та парламентів країн ЄС із закликом помилувати Саакашвілі та відправити його на лікування за кордон. Уповноважений Верховної ради з питань прав людини Дмитро Лубінець засудив незаконні дії грузинської влади стосовно Саакашвілі та закликав боротися за його життя:

"Чому до Саакашвілі не допустили українську владу? Чому не допустити українського омбудсмена, який написав десятки листів: на Міністерство Юстиції, на президента Грузії, на свого колегу, який нещодавно був обраний. Жодної офіційної реакції, я не отримав жодного офіційного листа з боку грузинської влади. Як би не хотілося владі Грузії, Україна буде воювати за право громадянина України Саакашвілі на життя. Це боротьба не за права Саакашвілі, а за його право жити. Його цинічно вбивають," – сказав Дмитро Лубінець.

"Україна буде воювати за Саакашвілі" – у Києві відбувся захід на підтримку третього президента Грузії
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець на презентації громадського руху "Друзі Міхо, об’єднуйтесь!", Київ, 18 липня 2023 р. Фото: Нікіта Галка/Суспільне

Засуджений і нещодавно помилуваний колишній Міністр юстиції Грузії, журналіст та товариш Саакашвілі Ніка Гварамія вважає, що Міхеіла переслідує режим проросійського олігарха Іванішвілі: "Саакашвілі є насамперед опонентом і суперником Володимира Путіна. Він відкрито протистояв Путіну ще 15 років назад, він точно прогнозував усі сценарії, в тому числі і українську війну. За часів президентства (Саакашвілі — ред.) Грузія стала іншою, не пострадянською країною. На жаль, зараз все повернулося назад, тому що Грузія, як ніколи, близька з РФ. І ставкою на цю силу зла є Міша за ґратами," – зазначив він.

По відеозв’язку із Тбілісі до заходу доєдналася мама Саакашвілі Гуїлі Аласанія. Вона зазначила, що 3-ій президент Грузії почувається недобре, але попри це під арештом постійно слідкує за новинами в Україні. "Він (Міхеіл Саакашвілі — ред.) почуває себе погано, він постійно лежить. Йому дуже важко, у нього геть немає сил, йому складно навіть сісти. В нього стабільно тримається температура, підвищений тиск. Коли я його навідую, він постійно дивиться все про Україну. Він переймається, що у такі жахливі дні він не перебуває в Україні. Він надсилає листи в Україну, він постійно думає про Україну," – розповіла Гуїлі.

Що відомо про арешт та стан здоров'я Саакашвілі

1 жовтня 2021 року вперше за вісім років колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі прибув з України до Грузії. Своє рішення політик пояснив тим, що "хоче захищати волевиявлення громадян" на місцевих виборах в країні. Увечері того ж дня його затримали й доправили до в'язниці у місті Руставі. Після цього політик оголосив голодування і назвав себе "політичним в'язнем". Проти Саакашвілі відкрили справу про незаконний перетин грузинського кордону.

6 листопада Служба держбезпеки Грузії звинуватила Саакашвілі у тому, що він начебто координує з в'язниці дії, спрямовані на насильницьке повалення влади. У ніч проти 20 листопада Саакашвілі доправили у військовий шпиталь у місті Горі. Після цього політик погодився припинити голодування, яке тривало 50 днів, та почав харчуватися за спеціальною схемою.

21 лютого 2022 року Саакашвілі вдруге оголосив про безстрокове голодування на знак протесту проти дій грузинської влади, які, за його словами, не надають йому належної медичної допомоги.

На початку травня 2022 року лікарі й родина Саакашвілі заявили про катастрофічний стан його здоров'я і вимагали від грузинської влади відправити Міхеіла на лікування за кордон.

12 травня торік колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі перевели зі слідчого ізолятора в місті Руставі до цивільної клініки "Вівамед".

Адвокат Саакашвілі Шалва Хачапурідзе повідомив, що лікарі підозрюють у колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі туберкульоз та деменцію. Загалом ув’язненого політика перевіряють на 34 захворювання.

19 листопада 2022 року мати Саакашвілі заявила, що в організмі її сина виявили підвищений вміст важких металів: ртуті, барію, талію. Пенітенціарна служба Грузії спростувала цю заяву.

6 лютого 2023 року Тбіліський міський суд не задовольнив клопотання адвокатів і не звільнив колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі від покарання та не відтермінував його. Саакашвілі назвав рішення суду смертним вироком. З клопотанням про відстрочку чи звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.

15 лютого Європарламент ухвалив резолюцію, якою закликав Грузію помилувати та звільнити експрезидента Михеїла Саакашвілі. Текст резолюції ухвалили 577 голосами "за", 33 "проти" та 26 "утрималися".

2 березня апеляційний суд Тбілісі відхилив позов, щодо звільнення та відстрочення покарання Саакашвілі за станом здоров’я. А за 10 днів Саакашвілі в інтерв’ю Sky News сказав, що перебуває на межі смерті. 5 квітня "Кавказький вузол" із посиланням на консиліум лікарів скликаний омбудсменом, повідомив про різке погіршення здоров’я політика.

13 липня, після кількох акцій протесту у Грузії та тиску європейських країн, польські лікарі почали медогляд Саакашвілі. Наступного дня влада Грузії заявил, що польський лікар у взутті намагався внести взятий у Саакашвілі зразок.

На початок