Перейти до основного змісту
Для належного контролю за укриттями по всій країні необхідні законодавчі зміни — громадський моніторинг ОЗОН

Для належного контролю за укриттями по всій країні необхідні законодавчі зміни — громадський моніторинг ОЗОН

Ексклюзивно
Для належного контролю за укриттями по всій країні необхідні законодавчі зміни — громадський моніторинг ОЗОН
Співробітник ДСНС фіксує результати перевірки сховища у Києві, червень 2023 р. Фото: Ігор Клименко/Facebook

Ситуацію з зачиненими укриттями потрібно вирішувати на національному рівні, а не лише в Києві. Так вважають представники групи громадського моніторингу "Озон".

"Шкода, що активні дії почалися після того, як загинули люди. Сподіваюся, що після цього почнуться системні і продумані зміни, які будуть працювати на майбутнє", — розповіла Суспільному координаторка групи громадського моніторингу "Озон" Іванна Мальчевська.

Вона нагадала нещодавнє рішення влади Києва про те, що укриття мають бути відкриті постійно і доступні для всіх.

"Це рішення (столичної — ред.) комісії є обов’язком до виконання всім, незалежно від того балансоутримувач — держава, комунальна служба чи це приватне укриття. Це рішення забов'язує всіх завжди тримати укриття відкритими", — коментує координаторка "Озону".

Також, за її словами, для перевірки об’єктів цивільного захисту у 10 районах Києва створені 10 комісій, до складу яких входять представники ДСНС, райдержадміністрацій та Нацполіції.

Водночас, на думку Іванни Мальчевської, проблему не можна розв'язати одноразовим державним контролем чи запуском громадського контролю.

"Ситуацію з закритими укриттями потрібно вирішувати на національному рівні, тобто, це має торкнутися не тільки Києва, а й України. Мають бути відповідні змін до законодавства, які узаконять державний контроль та державні перевірки укриттів", — сказала представниця групи громадського моніторингу ОЗОН.

"Також сподіваюся, що будуть внесені зміни до постанови 303, і заходи державного контролю, що стосуються цивільного захисту, будуть дозволені", — зазначила Іванна Мальчевська.

Ідеться про урядову постанову № 303 від 13 березня 2022 року "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану". Документом передбачено, що на час воєнного стану припиняється проведення планових та позапланових перевірок суб’єктів господарювання окремих сфер діяльності.

Що відомо про перевірки київських укриттів

Уночі 1 червня Росія завдала ракетного удару по Києву. Внаслідок цього у Деснянському районі столиці загинули троє людей: дві жінки і 9-річна дівчинка. Жителі району стверджують, що укриття, де хотіли сховатися від обстрілу люди, було зачинене.

За дорученням Президента 3-го червня стартувала комісія щодо перевірки укриттів у столиці. Вона оцінює доступність та базові параметри. Спеціальна комісія працюватиме 10 днів та вибірково перевірятиме щодня кожен район столиці. Станом на ранок 7 червня вже проінспектували понад 3 тисячі укриттів.

Крім того, на базі Департаменту муніципальної безпеки КМДА вирішили сформувати 10 мобільних груп за участі громадських активістів, які перевірятимуть стан укриттів і доступ до них населення.

Спеціальна мапа укриттів є в додатку "Київ Цифровий". Розробники додали нову функцію: тепер у застосунку можна поскаржитись не лише на недоступні укриття, а й на їх незадовільний стан.

У Київській міській прокуратурі повідомили, що правоохоронці розслідують можливе розкрадання грошей, які були виділені на ремонт укриттів у столиці.

Від листопада минулого року громадська моніторингова група "Озон" почала національну кампанію щодо укриттів. У лютому активісти організації домовилися з КМДА повідомити адреси проблемних сховищ.

Топ дня
Вибір редакції
На початок