Практично щодня знаходять зниклих безвісти під час російського вторгнення завдяки збігу ДНК-експертизи, або ж людей розшукують у полоні.
Про це розповів Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Олег Котенко в ефірі телемарафону.
Загиблих ідентифікують за допомогою ДНК-експертизи, яка може тривати 1-3 місяці чи навіть більше. Якщо вона покаже збіг, то людина вважається знайденою. Проте під час цього процесу можуть виникати складнощі.
"Якщо немає заявників, то ні з чим порівнювати ДНК-експертизу. По-друге, коли тіла знаходилися в братській могилі, їхні ДНК могли переплутатися. Іноді 4 рази беруть ДНК, щоб з’ясувати, що воно належить певній людині", — пояснює Котенко.
За його словами, росіяни під час відступу забрали з собою певну кількість людей, тож нині їх розшукують. Полонених же потрібно поділити на дві категорії: цивільні та військові (про них заявляє військова частина).
Уповноважений зазначає, що вони отримали дуже мало звернень щодо цивільних, зокрема, з Київської області. Кількість знайдених людей через інтернет дуже мала, а інформація про них в мережі часом може зашкодити. Аби людину почали шукати, потрібно:
- Звернутись до Нацполіції і здати зразок ДНК.
- Звернутися до Національного інформаційного бюро за телефоном "гарячої лінії" — 16-48. Таким чином держава веде облік тих, хто зник під час війни.
- Звернутися до Офісу Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісті за особливих обставин за телефоном: 0 800 339 247 або +38 095 896 04 21.
Що відомо про зниклих безвісти на Київщині
Українці, що втратили зв’язок з рідними через війну, зможуть звернутися по допомогу безпосередньо за місцем проживання. Майже у всіх областях відкриються представництва офісу Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Зокрема, на Київщині запрацювало у вересні.
За даними поліції Київщини, станом на кінець березня 2023 року внаслідок російської військової агресії зниклими безвісти вважають 283 жителя.
Читайте також