Київрада відхилила петицію про заборону розміщення військового кладовища на Лисій горі. Екологи пропонують свої варіанти

Київрада відхилила петицію про заборону розміщення військового кладовища на Лисій горі. Екологи пропонують свої варіанти

Ексклюзивно
Київрада відхилила петицію про заборону розміщення військового кладовища на Лисій горі. Екологи пропонують свої варіанти
. Фото: Вікіпедія

Київська міська рада не підтримала петицію проти будівництва військово-меморіального комплексу на Лисій горі. Про це йдеться на сторінці електронних петицій на сайті Київради.

У поясненні до рішення міської ради зазначається, що у жовтні 2022 року на виконання доручення прем’єра Дениса Шмигаля Київрада ухвалила рішення про розробку проєкту детального плану території урочища "Лиса Гора" Голосіївського району Києва для створення Національного військового меморіального кладовища. Замовником будівництва є Міністерство у справах ветеранів.

У тій місцевості розташований Лисогірський форт Київської фортеці, який внесено до Держреєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятку національного значення. Крім того, в урочищі Лиса гора є пам’ятка археології місцевого значення "Поселення трипільської культури". Зважаючи на це, Міністерство культури та інформаційної політики має розробити межі територій пам’ятки та режими її використання.

Тож відмову підтримати вищезгадану петицію у Київраді мотивували тим, що заходи щодо створення Національного військового меморіального кладовища на території урочища "Лиса Гора" неможливі без законодавчого врегулювання питань, що належать до повноважень центральних органів виконавчої влади та Верховної Ради України.

Автор петиції щодо заборони створення Національного військового меморіального кладовища на "Лисій Горі" Павло Рациборський розповів Суспільному, що в Київраді, офіційно, вирішили створити робочу групу для розгляду альтернативних ділянок для розміщення цвинтаря. "Сподіваюся вони ж все ж таки відмовляться від знищення природно-заповідного фонду "Лиса Гора". Бо усі ми знаємо, що, по факту, вона піде під забудову", — сказав Рациборський.

Тим часом у Київському еколого-культурному центрі (КЕКЦ) повідомили про наміри оскаржити в суді рішення Київради про створення військових кладовищ на території пам'яток природи і культури Лиса гора і Бабин Яр. Натомість екологи запропонували столичній владі альтернативні місця для поховання військових. Меру Києва Віталію Кличку надіслали листа з пропозицією, де краще розмістити Національне військове кладовище. На думку екологів, для цього підходять 5 локацій:

  • Співоче поле.
  • Пустир на ВДНГ.
  • Пустир біля Берковецького кладовища.
  • Пустир біля озера Редькино на Кільцевій.
  • Урочище Троїцьке на північ Троєщини.

Співоче поле є найкращим місцем для Національного меморіального цвинтаря, вважають у КЕКЦ. Новий об'єкт може стати продовженням комплексу вшанування борців за свободу України, що виник на схилах Дніпра. Це — Аскольдова могила – місце поховання українських студентів, полеглих під Крутами в 1918 р., меморіал Невідомого солдата, що увічнює українців, полеглих в Другій світовій війні, меморіал Голодомору 1932-33 рр., а також музейний комплекс історії Другої світової війни з найбільшим прапором України.

"Саме в цей ансамбль найдоцільніше вписати меморіальне кладовище Героїв, полеглих в бою з новою московською навалою", - зазначили у КЕКЦ. І додали, що територія сучасного Співочого поля не має природоохоронного значення. Фестивалі і квіткові виставки можуть приймати парк "Наталка", Оболонська набережна чи якийсь з інших великих парків Києва, вважають екологи.

Що відомо

27 жовтня Київрада доручила Департаменту містобудування та архітектури КМДА розробити детальний план території для розташування Національного військового меморіального кладовища в урочищі "Лиса Гора". У КМДА нагадали, що проєкт створення військового цвинтаря у столиці втілюють за дорученням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля і на виконання вимог статті 23 Закону України "Про поховання та похоронну справу". Орієнтовна площа меморіального цвинтаря на території урочища "Лиса Гора" Голосіївського району Києва становитиме 140 га.

Ініціатором створення Національного військового меморіального кладовища було Міністерство у справах ветеранів України. 31 травня 2022 року ця ідея була схвалена депутатами Верховної Ради. Проєкт передбачає створення військового кладовища, музейного комплексу, ритуальної будівлі та інших необхідних споруд для організації почесних поховань загиблих (померлих) громадян, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

У липні минулого року Київрада проголосувала за розробку проєкту землеустрою для військового кладовища вздовж вулиці Олени Теліги в Шевченківському районі столиці. Як повідомив міський голова Віталій Кличко, йдеться про символічне в нашій історії місце — поруч з урочищем Бабин Яр.

Тогоріч у листопаді на сайті Київради було зареєстровано петицію проти створення військового кладовища на "Лисій Горі". Автор петиції Павло Рациборський зауважує, що урочище "Лиса Гора" є пам’яткою архітектури і належить до об'єктів природно-заповідного фонду. Також це — місце дозвілля для мільйонів киян, які живуть поряд у приватних та багатоквартирних будинках. Ініціатор петиції вважає, що такий меморіальний комплекс доцільно будувати за межами Києва.

Читайте також

Уряд оприлюднив правила військового обліку для жінок-медиків

Зеленський провів чергове засідання Ставки. Про що говорили

На початок