Шевченківська окружна прокуратура Києва розпочала розслідування за фактом демонтажу історичного будинку УткінаПрибутковий будинок Уткіна — історична дореволюційна будівля у центрі Києва, що розташована біля залізничного вокзалу. Будинок був зведений за проєктом архітектора Олександра Вербицького. Ним свого часу володів купець 2-ої гільдії Іван Якович Уткін, що займався продажем олійних фарб., розташованого на вулиці Симона Петлюри. На місці будівлі планують звести 26-поверховий апарт-комплекс.
Як повідомила пресслужба Київської міської прокуратури у Facebook, відомості про цей факт внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статтею 356 Кримінального кодексу України (самоправство). У прокуратурі поінформували, що в межах кримінального провадження 10 квітня співробітниками поліції оглянули місце події, допитали очевидців демонтажу та витребували дозвільні документи щодо виконання будівельних робіт.
"Оцінка законності дій забудовника буде надана після отримання відповідей від контролюючих інстанцій", — заявили в прокуратурі.
Міністр культури Олександр Ткаченко назвав варварством демонтажу будинку Уткіна, він вимагає вимагає провести ретельне розслідування, щоб дізнатися, хто дав на це дозвіл.
"Кожного разу під’їжджаючи до привокзальної площі – звертав увагу на цю будівлю. Вона виділялась – прибутковий будинок Уткіна, якому більше ніж 120 років. Тепер його знесли. Для того, щоб побудувати черговий готель чи ТРЦ. Це самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво – за що передбачена кримінальна відповідальність. МКІП не давало жодних дозволів на будівництво в історичному ареалі, тому однозначно виступаємо проти і вже здійснюємо перевірку.
Але те, що таке могло статися, говорить про системну та ніби онкологічну проблему з хаотичною забудовою і знищенням історичних пам’яток. Метастази порушень досягли критичної стадії для столиці. У міністерстві ми ініціювали розробку законопроекту щодо запобігання руйнуванню та знищенню нерухомої культурної спадщини. Текст законопроекту розроблений, він зареєстрований під № 4561 і ним передбачені внесення змін до законодавчих актів і щодо упорядкування культурної спадщини, і щодо повноважень місцевої влади в цьому питанні і щодо відповідальності за знищення чи пошкодження пам’яток. Аж до реального строку та мільйонних штрафів. Це так званий законопроект проти хаотичної забудови. Вважаю, що він має бути розглянутим у Раді якомога швидше аби в країні нарешті з’явився дійсний механізм спротиву руйнації об’єктів культурної спадщини".
Хронологія подій
напередодні, 10 квітня, активісти ГО "Мапа реновації" повідомили, що будинок зносять, аби на його місці побудувати 26-поверховий апарт-комплекс.
Юрист цієї громадської організації Дмитро Перов розповів Суспільному, що демонтаж будівлі розпочався 10 квітня близько 11:00.
"Коли ми сюди приїхали, вже значна частина будівлі була зруйнована. Ми викликали поліцію. Вона не одразу приїхала, довелося викликати чотири чи п’ять разів. Коли приїхала слідчо-оперативна група, одразу всі будівельники поховалися і роботи припинилися. Як тільки поліція поїхала, через 20 хвилин знову теж саме – знову працює екскаватор, знову працює самоскид. Ми знову викликаємо поліцію, знову ніякої реакції", — розповів Перов.
За його словами, загалом активістам довелось понад 10 разів викликати поліцію, і лише близько 9-ї вечора демонтаж будівлі був зупинений. Правоохоронці провели слідчо-оперативні дії в межах кримінального провадження та опечатали будівельний майданчик. Юрист також розповів, що ще три тижні тому будівля Уткіна перебувала "в ідеальному стані", у ньому був зроблений євроремонт.
"Там розміщувався хостел, були навіть номери підвищеного комфорту. Навіть коли іноземці, які сюди приїжджали, писали позитивні відгуки", — зазначив він.
Однак два тижні тому в будівлі зникли всі вікна, оскільки "інтереси власника змінились".
"Це класичний метод київських забудовників. Якщо є добре збережений історичний будинок, вони спочатку там виймають вікна, двері, заселяють якихось безхатьків – тобто показують, що ця будівля в непридатному для життя і використання стані. Тиждень-другий, і вони починають демонтаж", — пояснив Перов.
Він додав, що власники будівлі надали поліції недіючі містобудівні документи від 2018 року.
"Оскільки цей будинок розташований в центральному історичному ареалі Києва, то, відповідно до статті 5 Закону України "Про охорону культурної спадщини", будь-які дії в історичному ареалі мають погоджуватися з Міністерством культури та Департаментом охорони культурної спадщини", — уточнив юрист.
Одна зі свідків знесення будинку Уткіна повідомила Суспільному, що ці роботи проводились без дотримання заходів безпеки.
"Тут ходять люди. Тому питання перше — це дозвільні документи на руйнацію будівлі, питання друге — це безпека оточуючих, які тут зараз проходять", — розповіла столична мешканка Наталя.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу