18 травня 2025 року в Національному меморіальному заповіднику "Биківнянські могили", що на околиці Києва, відбулися пам'ятні заходи для вшанування жертв політичних репресій.
Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного.
В Україні традиційно у третю неділю травня відзначають День пам'яті жертв політичних репресій. Цього року цей день припав на 18 травня.
Вшанувати людей, які через політичні переконання були знищені радянською репресивною машиною, у заповідник "Биківнянські могили" прийшли близько 50 людей. Зокрема, це родичі жертв терору, посадовці та дипломати.

Вшанувати пам'ять свого прадіда прийшла на захід киянка Олена Лемза.
"Я про це дізналася лише кілька років тому, що тут похований мій прадід і два брати. Один — це його брат, а інший — це брат ще одного мого прадіда. Вони були репресовані у 37 році. Наскільки я знаю з розповіді моєї прабабусі, вона тоді не знала, що сталося з її чоловіком, він просто зник, його забрали НКВДисти", — розповіла Олена.
За словами жінки, роками намагалися дізнатися про долю зниклих безвісти родичів. І ось кілька років тому її племіннику вдалося знайти докази того, що прадід та ще двоє чоловіків з їхньої рідні знайшли свій останній прихисток саме тут, у Биківнянських могилах, куди за радянських часів НКВДисти звозили розстріляних і закатованих.
"Намагаємося тепер відвідувати періодично це місце", — розповіла жінка.
Пам'ятні заходи у заповіднику тривали від ранку. Представники духовенства різних конфесій провели спільну молитву за жертвами політичних репресій.

Люди покладали квіти й запалювали лампадки.

До Дня пам’яті жертв політичних репресій біля Центрального входу в заповідник "Биківнянські могили" відкрили виставку "Жінки в прицілі НКВД". У експозиції — історії жінок різного віку, соціального статусу і походження, яких тоталітарний режим затаврував "антирадянськими елементами". Серед них — етнологиня і перекладачка, медична сестра і поштарка, селянки й робітниці, студентки та вчительки.
"Це новий проєкт заповідника, документальна виставка, яка розповідає історії й фото жінок, які були розстріляні в київських в'язницях НКВДистами у 37-41 роках минулого століття й поховані на території заповідника", — розповіла заступниця генерального директора з наукової роботи Національного заповідника "Биківнянські могили" Тетяна Шептицька.

За словами Тетяни Шептицької, на території нинішнього заповідника "Биківнянські могили" за сталінських часів була засекречена ділянка НКВД, яка використовувалася для поховання тіл закатованих і розстріляних репресованих.
"Більшість похованих тут репресованих складають саме українці, але так само виявлені тіла й політичних в'язнів інших національностей, які були розстріляні радянськими спецслужбами. Це, зокрема, поляки й німці, євреї, росіяни та білоруси", — розповіла заступниця гендиректора заповідника.


На сьогодні відомо про 18 з половиною тисяч людей, які поховані у Биківні. Але ця цифра не остаточна, робота з виявлення тіл продовжується, сказала Тетяна Шептицька. Тож фактично Биківня перетворилася на символ сталінських репресій і кривавих злочинів, а сама ця територія пройшла довгий шлях трансформації.

"Людей тут розстрілювати за сфабрикованими обвинуваченнями, без доказів... Основною підставою було самообмовляння людини, її зізнання, які отримувалися під тортурами й психологічним тиском. Відповідно ця ділянка довгий час існувала як територія смерті, а зараз це загальноукраїнське місце пам'яті, де ми вшановуємо усіх жертв політичних репресій", — зазначила заступниця гендиректора заповідника Тетяна Шептицька.

Сьогодні, 18 травня, в Україні також відзначають День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. У Києві відкрилась виставка "Де цвіте гіркий мигдаль..." Це частина великого міжнародного проєкту "Кримськотатарські студії", який вже третій рік досліджує, зберігає й популяризує кримськотатарську культуру. В експозиції — лялькові композиції, рідкісні книжки, картини дітей та митців з багатьох країн світу. Родзинкою став дебют вистави, яку створили учні ліцею "Birlik School".