14 травня четвертий рік поспіль в Україні відзначають День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Традиційно у Києві в Національному історико-меморіальному заповіднику "Бабин Яр" відбулася міжконфесійна молитва.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного з місця події.
Людей не європейського походження, які у воєнні часи, ризикуючи своїм життям, проявили людяність та жертовність заради порятунку від розстрілу євреїв під час Голокосту називають праведниками.

Спільною молитвою вшанували пам'ять українців-праведників представники духовенства різних конфесій. Взяли участь у заході й самі праведники та їхні родичі.

Історію своєї родини Суспільному розповів учасник заходу Юрій Зайченко. Праведницею була його мама Ніна Гудкова. У часи Голокосту вона керувала дитячим будинком, де були й діти єврейського походження. Жінка переховувала в погребі 12 хлопчиків і дівчаток, скільки саме, син не знає. Згодом зробила їм нові документи, де змінила імена з єврейських на українські. Завдяки його мамі, каже Юрій, ці діти вижили.
"Мама працювала лікаркою у дитячому садочку, коли ж почалася війна, персонал дитсадка розбігся, а вона лишилася, стала керувати цим дитячим будинком і приймала усі безпритульних дітей, сиріт, батьки яких загинули під час війни....У неї був штат, здебільшого, це були медпрацівники й лише один чоловік, та й той зв'язаний з партизанами. І мама поставила собі за мету врятувати цих нещасних дітей, бідних євреїв, яких почали знищувати", — розповів чоловік.
За словами Юрія Зайченка, упродовж двох років жінка переховувала дітей у підвалі. За цей час довелося пережити чимало перевірок поліціянтів та "есесівців", та ніхто з персоналу дитбудинку не видав, що у підвалі знаходяться єврейські діти.
Про це жертовний вчинок своєї мами, зазначив Юрій, дізнався випадково через багато років потому. І не від своєї мами, а від чоловіка, який був серед тих хлопчаків, яких врятувала жінка.
Також, у виставкому залі "Бабиного Яру" розмістили фото українських Праведників. Співорганізатори розповіли Суспільному, що знають цих людей особисто і треба, щоб світ теж про них довідався. Діти на онуки Праведників нині також рятують і захищають Україну.

"Сміливість, небайдужість та милосердя проявлені у жахливу добу звірств та нелюдських злочинів нацистських окупантів, стали для нинішнього та прийдешніх поколінь взірцем високих духовних та моральних якостей і нагадування про велич людського духу", — сказав заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця, який взяв участь у вшануванні пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової вйни.

Відзначення Дня пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, було встановлено Верховною Радою України 2 лютого 2021 року.
За останніми даними посла Ізраїлю в Україні Міхаеля Бродського, в Україні відомі понад 2700 праведників. Це четвертий показник у світі після Польщі, Нідерландів та Франції. Але, за словами посла, насправді кількість українців, які рятували євреїв під час Голокосту набагато більша, ось тільки не усі імена встановлені.