Обрізання, підживлення і боротьба зі шкідниками. Такого основного догляду потребують ягідні культури, які вирощують в Україні. За спостереженнями кропивничанки Світлани Луньової, у Кіровоградській області найбільше поширені малина, смородина, аґрус і порічки (червона й біла смородина). У родині Луньових вирощують різні сорти цих ягід. Загальну кількість кущів не рахували. Кропивничанка розповіла Суспільному про особливості догляду за кожною з рослин.
Чорна смородина
Родина кропивничанки вирощує два десятки сортів цієї ягоди. У догляді чорна смородина особлива тим, що її насадження потрібно періодично поновлювати. Інакше вона вироджується.
"Тобто на перший рік ви садите кущ, на другий — бачите перші ягоди урожаю, на третій — у вас урожаю достатньо. Четвертий і п'ятий роки — масове плодоношення. А з шостого року кущ починає старіти, і після цього спадає урожайність", — розповіла Світлана Луньова.
Для збереження урожайності в саду, якщо кущів багато, щороку можна по два-три старі викорчовувати й замість них садити нові. Також кожна рослина омолоджується, коли на ній обрізають старі гілки.
"Але тут треба обережно. Не потрібно вирізати всі старі гілки, тому що плодоношення йде саме на гілках третього-четвертого року. Тому варто не лише молодняк залишати при обрізанні, але й гілки, які вже у віці".
Основний шкідник на смородині — смородинова скляниця. Вона живе всередині гілки й з'їдає серцевинку. І тоді гілочка стає нерівна й покручена. У разі появи такого симптому необхідно цю гілку зрізати повністю. Якщо ж на зрізі перед коренем серцевинка чорна, то це означає, що кущ захворів так, що швидше за все загине.
Ще один смородиновий шкідник — це смородиновий кліщ. Він відкладає личинку в бруньку, і тоді брунька стає непропорційно великою. Такі гілки також потрібно вирізати й викидати.
"Особливо шкідників смородина не має. Вона любить підживлення органічними добривами. І бажано постійно омолоджувати кущі".

Порічка (червона й біла смородина)
Зі слів кропивничанки, на відміну від чорної смородини, особливість порічки в тому, що вона не старіє. Кущ дає урожай до 20 років.
"Тобто якщо ви бачите, що ця гілочка вже менше родить, ви її вирізаєте, але сам кущ може родити до 20 років".
Порічку можна вирощувати на шпалері — металевому каркасі. Так вона займає меншу площу й не розлягається, а росте вертикально.
"Виходять гарні стіночки. Це не так поширено в нашому регіоні й більше використовується в промислових садах. Але такий варіант теж є. Якщо ділянка маленька, ви можете посадити червону й білу порічку вздовж паркана, на сонячному боці, й просто їх підіймати нагору".
Порічка майже не має шкідників в умовах Кіровоградської області, але любить підживлення — органічні й мінеральні добрива.


Аґрус
Аґрус з ягідних кущів найбільше схильний до грибкових захворювань. Тому він потребує більш ретельного догляду.
"Наприклад, смородину теж бажано обробляти весною, але якщо ви не цього не зробите, то так уже й буде. А аґрусу це особливо потрібно, зокрема, якщо він хворів минулого року".
Найкраще обробляти кущі до розпускання бруньок одновідсотковим розчином мідного купоросу. Також можна використовувати такі препарати як Брунька або Медяна нова. Є й сильніші препарати, але їх не рекомендують для присадибної ділянки.
Основна мета обрізки аґрусу — зменшити кількість гілок, тому що чим їх менше, тим ягоди будуть більшими. Аґрус також можна вирощувати на шпалері.


Малина
За словами Світлани Луньової, у Кіровоградській області зустрічаються такі основні види малини, як ремонтантна, літня, штамбова, ожиноподібна.


Літня малина
Літня малина родить один раз у червні — на початку липня.
"Така малина плодоносить на пагонах минулого року. Тому потрібно виламати пагони, які плодоносили минулого року, й залишити лише сильні молоді пагони. Їх можна обрізати на 15-20% зверху, щоб вони не лягали. Бажано підв'язувати. Тоді й рослина провітрюється краще, менше хворіє. І урожай збирати приємніше".
Ремонтантна малина
Ремонтантна малина родить до приморозків й може давати два урожаї — на пагонах минулого й поточного року. Але так краще не допускати, бо це ослаблює кущ. Краще, щоб малина родила на пагонах тільки поточного року. А для цього торішні пагони треба вирізати вщент до землі.
"Зараз ще можна це зробити, тому що ще немає листочків, немає сокоруху. Чому її вирізають повністю до землі? Якщо ви залишите пагони минулого й поточного року, вона вам дасть два урожаї. Перший буде в червні, другий — у серпні й у вересні. Але весь цей урожай буде дрібний і невеликий. Якщо ж ви правильно зріжете, то у вас буде один урожай, але ягода буде красива і більша".
Штамбова малина
Штамбову малину ще називають ще малинове дерево. Її обрізають так, як і літню малину, але для її формування, щоб вона мала вигляд деревця з достатньою кількістю бічних пагонів, їй треба прищеплювати верхівку на початку середині серпня.
Ожиноподібна малина
Ожиноподібна малина пускає довгі пагони, які лягають на землю і дають додаткову кореневу систему. Її потрібно почистити від сухих частин й залишити потрібну кількість. Є її різні кольори. Сорт Кумберленд — це чорні й жовті ягоди. Глен Кое — фіолетові. Сонце Токіо — помаранчеві, Ред Даймонд — червоні.

Зі шкідників малини найпоширеніша малинова муха, яка живе в стеблі. Тому після обрізки обов'язково стебла треба утилізувати або вивезти якомога далі від ділянки. Обробку від цього шкідника проводять у середині травня. Термін залежить від температури й вологості.
"Але там дуже треба бути обережними з термінами, щоб це було і не зарано, і не запізно. Тому простіше всього не допускати, щоб малинова муха у вас з'явилася. Для цього старі стебла треба вирізати й прибирати з ділянки. Це як профілактика", — розповіла кропивничанка.
За словами Світлани Луньової, її родина вирощує 20 сортів чорної смородини, 15 — малини, сім сортів порічок і 10 — аґрусу.