Кіровоградська область увійшла до переліку регіонів з середнім рівнем захворюваності на грип, гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) й COVID-19. Перевищення епідемічного порогуСередньостатистичний показник захворюваності за останні три-п’ять років. Для Кіровоградщини це 450-500 хворих на 100 тисяч населення. фіксують третій тиждень. Зменшення захворюваності прогнозують за тиждень-два.
Про це 5 березня під час брифінгу розповіла головна державна санітарна лікарка області Надія Оперчук.
За її словами, окрім Кіровоградської, середній рівень захворюваності ще в 11 областях. Також у двох областях (Дніпропетровській і Миколаївській) — низький рівень перевищення епідемічного порогу. І в п’яти областях (Житомирській, Рівненській, Хмельницькій, Черкаській й Чернівецькій) — високий.
"В Україні сьогодні спостерігається характерний для середини епідемічного сезону підйом захворюваності на грип, гострі респіраторні вірусні інфекції й COVID-19. Якщо порівняти захворюваність в цілому по країні з попереднім тижнем, то кількість хворих збільшилася на 9,6%. За прогнозами така тенденція до зростання буде зберігатися впродовж одного-двох тижнів. На рівні країни рівень госпіталізації хворих з ускладненнями ГРВІ не критичний".
Для того, щоб не поширювалася захворюваність, на Кіровоградщині ввели локальний карантин, коли на дистанційне навчання переходили окремі школи чи класи. Громада має право ухвалити таке рішення, коли хворіють понад 20% учнів, сказала Надія Оперчук.
Захворюваність на ГРВІ
На минулому тижні за медичною допомогою з ознаками ГРВІ звернулося 6439 жителів області. Це на 7,8% більше, ніж на попередньому тижні. З усіх захворілих 58,4% — діти й підлітки віком до 17 років.
"Це дещо нижча захворюваність дітей на минулому тижні в порівнянні з попереднім. І це якраз результат того, що багато дітей було переведено на дистанційну форму навчання", — сказала Надія Оперчук.
Захворюваність на грип
За минулий тиждень зареєстрували 58 випадків грипу, з них 14 випадків — вірусу А і 44 випадки — грипу Б. З-поміж хворих була 26-річна вагітна. Вона лікується на стаціонарі. Загрози для здоров'я її самої й дитини немає. Жоден з 58 хворих не мав щеплення проти грипу.
Всього з початку епідемічного сезонуТриває з жовтня по травень. в області реєстрували 202 випадки грипу. Усі вони за 2025 рік. У минулому епідсезоні було 107 випадків.
Смерть від ускладнень грипу
На Кіровоградщині одна людина померла від ускладнень грипу — двобічної пневмонії. Це 34-річний чоловік із тяжкою формою цукрового діабету. Він був невакцинований. Усього в Україні померли 26 людей, із них троє дітей — семи місяців, семи років і 12 років.
Метапневмовірус
З початку року в області 198 людей, які мали ознаки ГРВІ, обстежили й на метапневмовірус. З них 67 дітей. Цей вірус не підтвердили. Усього за цей сезон (з жовтня) Кіровоградщина має один випадок метапневмовірусу. Україна — 65 випадків.
Захворюваність на коронавірус
На минулому тижні в області зареєстрували вісім випадків коронавірусної хвороби, всі серед дорослих. Разом з тими, що захворіли раніше, нині лікуються 10 людей, двоє із них — на стаціонарі.
Запас тестів і ліків
Кіровоградська область повністю забезпечена потрібною кількістю тестів для лабораторного дослідження. Усі лікарні повинні мати не знижувальний запас медикаментів для лікування грипу, ГРВІ, COVID-19. Обстеження безоплатні, сказала Надія Оперчук.
"Якщо в лікарні повідомляють про відсутність якихось необхідних документів чи направляють на платні рентген і комп’ютерну томографію, необхідно зразу ж телефонувати у департамент охорони здоров'я, на гарячу лінію міністерства охорони здоров'я за номером 0 800 505 201 або на гарячу лінію Національної служби здоров'я України 16-77. Сьогодні програма медичних гарантій в Україні гарантує пацієнтові оці всі послуги на безоплатній основі", — сказала Надія Оперчук.
Вакцинація
Зі слів лікарки, найдієвішим засобом профілактики є вакцинація. За прогнозами міністерства охорони здоров'я в усьому світі циркулюють три віруси грипу — два типу А (Вікторія і Таїланд) й один типу Б (лінія Б-Вікторія).
"В Україні від цих вірусів є вакцина. Це французька Ваксігрип і корейська Джісі Флю. Можна й потрібно щеплюватися і навіть зараз, у період епідемічного сезону. Але найкраще зробити щеплення напередодні епідемічного сезону".
На минулому тижні від грипу щепили 19 людей. Усього в цьому епідемічному сезоні щепилися майже п’ять тисяч жителів області.
Надія Оперчук нагадала, що при грипі не можна займатися самолікуванням. Його симптоми — температура понад 38 градусів, головний біль (часто сильний), біль у м'язах, горлі, кашель, нежить. Недоведена ефективність теплових процедур, фітотерапії, вітамінів, інтерферонів та антибіотиків. Потрібно своєчасно звертатися до свого сімейного лікаря. При небезпечних симптомах — телефонувати на номер 103.