У Кіровоградській області видали туристичний путівник "Княжі Байраки" про битву під Жовтими Водами 1648 року. Його підготували у Попельнастівській громаді Олександрійського району. На території цієї громади, а також поряд, на землях нинішньої Дніпропетровської області, відбувся перший переможний бій українського війська під проводом Богдана Хмельницького проти Речі Посполитої.
Про це Суспільному розповів директор культурно-освітнього центру "Толока" Валерій Жванко.
За його словами, зініціювали підготовку такого путівника центр "Толока" й голова Попельнастівської громади, історик за фахом, Олег Волянський. Автор — кропивницький географ Андрій Домаранський. Йому допомагав і консультував історик з Кропивницького Юрій Митрофаненко. Гроші виділила Попельнастівська сільська рада. Надрукувало кропивницьке видавництво тиражем 1000 примірників.
"Це дуже важливі речі, тому що вони показують, як маленька громада може проявляти ініціативу і витрачати кошти на довгогральні проєкти. При тому, що щомісяця депутати Попельнастівської громади на сесії виділяють гроші на ЗСУ. І це, звичайно, пріоритет. Але, попри війну, вирішили видати й такий путівник. Битва на Жовтих Водах унікальна тим, що з неї розпочалася національна визвольна війнаВизвольна війна розпочалася 1648 року й тривала до 1657 року. У січні-березні 1654 року Україна підписала Березневі статті, визнаючи протекторат московського царя, зберігаючи свою автономію й в обмін дістаючи військово-політичну допомогу Московського царства проти Речі Посполитої. Проте наступними роками Богдан Хмельницький почав шукати інших союзників. Українсько-польська війна фактично завершилася 6 серпня 1657 року зі смертю Хмельницького. українського народу під проводом Богдана Хмельницького. Разом з козаками Богдана Хмельницького брало участь і кримськотатарське військо", — розповів Валерій Жванко.
Княжі Байраки, на честь яких назвали путівник, — це балка біля села Попельнасте. Жовтими Водами називають річку Жовту і її долину. Саме в цих краях і відбувався бій, який називають битвою на Жовтих Водах. Він розпочався 29 квітня 1648 року з облоги польського табору.
Облога тривала два з половиною тижні у квадраті сучасних сіл: Жовте, Дмитрівка, Жовтоолександрівка (усі три на території П'ятихатської громади на Дніпропетровщині) й Пахарівка (Попельнастівська громада). Потім польська армія почала відступати, і козацько-татарське військо її розгромило.
Це сталося 15-16 травня 1648 року в районі Попельнастого, а також Грамівки й Григорівки (села Лихівської громади на Дніпропетровщині). Нині в цих краях люди періодично натрапляють на артефакти — монети й рештки зброї.
У путівнику вказали основні історичні факти й описали всі знакові місяця, пов’язані з битвою, розповів Валерій Жванко.
"Путівник показує цікаві локації, які існують навколо цього степу. Це пам’ятник (скульптурна композиція) біля села Жовтоолександрівка П'ятихатської громади, це дубовий хрест і пам’ятна табличка на околицях Попельнастого. Це величний монумент в Жовтих Водах. Хоча місто Жовті Води розташоване за 40-50 кілометрів й так назване в радянський період. Битви саме на тому місці не було. Також путівник рекламує музей й урочища Жовті Води й Княжі Байраки як природні пам'ятки".
За словами Валерія Жванка, проєкт благодійний. Путівник поширюватимуть безплатно.