З початку 2025 року у Кіровоградській області з приводу укусів дикими, безпритульними або домашніми тваринами за медичною допомогою звернулися 145 людей. 57 з них призначили курс антирабічнихвакцина проти сказу щеплень. За такий же період минулого року було 131 звернення, щепили 42 людей.
Про це під час брифінгу 29 січня розповіла головна санітарна лікарка регіону Надія Оперчук.
За її інформацією, у Кропивницькій громаді за допомогою до медиків з приводу укусів тваринами звернувся 61 пацієнт, в Олександрійській — 12, у Маловисківській — п'ять, у Новомиргородській — вісім, у Світловодській — сім. У 2024 році в лікарні звернулися 2159 людей, 762 з них призначили антирабічні щеплення.
З початку року у Кіровоградській області лабораторно підтвердили 30 випадків сказу у тварин, 23 з них — лисиці. За такий же період минулого року було 11 випадків.
Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людей, яке викликає нейротропнийДіє вибірково на які-небудь елементи нервової системи. вірусом сказу. Сказ належить до особливо небезпечних інфекцій та характеризується розвитком своєрідного енцефалітузапалення головного мозку зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання зі своєчасним наданням медичної допомоги сказ у людини завжди закінчується летально, пояснила Надія Оперчук.
Причини сказу
Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини — через укуси, подряпини, мікроушкодження шкіри, а також при потраплянні зараженої слини хворої тварини на ушкоджену шкіру, через слизові оболонки. У контактний спосіб людину найчастіше інфікують коти та собаки, в дикій природі — лисиці та вовки.
Якщо людину укусила невідома, бродяча, безпритульна або дика тварина, їй слід негайно звернутися за медичною допомогою у найближчу лікарню, сказала лікарка.
Симптоми сказу в людей:
- підвищення температури тіла;
- біль;
- відчуття поколювання й пощипування;
- печіння у місцях пошкодження чи травмування твариною.
Появи симптомів захворювання практично завжди закінчується смертю. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається запалення головного й спинного мозку, сказала санлікарка.
Є дві форми прояви сказу у людини: активний та паралітичний сказ.
У 70% людей сказ протікає в активній формі. Це гіперактивність та гідрофобія — водобоязнь, інколи аерофобія — боязнь протягів або свіжого повітря. Смерть у таких випадках настає за кілька днів у результаті зупинки серця й дихання.
На паралітичний сказ у людей припадає близько 30% усіх випадків. Ця форма сказу триває довше за попередню і має легший перебіг. М'язи людини поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи травмування, повільно розвивається кома і наступає смерть. Симптоми сказу також залежать від стадії захворювання. Початкова стадія захворювання триває до п'яти днів.
"Інкубаційний період триває від моменту потрапляння вірусу сказу до організму людини і до прояви перших симптомів — від одного до трьох місяців, інколи до одного року, залежно від місця укусу, кількості і глибини укусу та від віку людини. Діти набагато вразливіші за дорослих. Найбільш небезпечні укуси — це голова, обличчя, руки, пальці. Все залежить від кількості і активності вірусу, що потрапив у рану. Різні речі — коли людину лизнули, коли покусали і коли це глибокі укуси".
Симптоми сказу у тварин
У тварин сказ проявляється набагато швидше, ніж у людей.
"Спочатку тварини гризуть місце укусу. Вони можуть бути ласкаві, примхливі, насторожені, мати слабкий або зовсім відсутній апетит. Через два-три дні настає фаза збудження тварини. Вони стають агресивними, збудженими, нападають або намагаються втекти, гризуть землю, їдять неїстівне. Два-чотири дні триває паралітична стадія: конвульсії, блювота, параліч і косоокість. Коли тварина буде повністю виснажена, наступає повний параліч і смерть",— сказала Надія Оперчук.
За твариною, яка покусала людину ветеринарний нагляд проводяьб десять днів. Якщо після нагляду тварина не захворіла, людині, яку вона покусала не призначають антирабічний курс щеплення.
Лікування сказу
У разі інфікування людина має негайно звернутися за медичною допомогою до найближчого закладу охорони здоров'я. Її госпіталізують і вводять антирабічну вакцину.
Таких щеплень має бути п'ять: у день звернення, на третій, сьомий, 14-й і 28-й день.
"Про 40 уколів в живіт, як раніше говорили, не йдеться. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у людини на 96-99%. Вона ефективна в разі раннього звернення людини".
За словами санлікарки, раннім вважають звернення не пізніше 14-го дня з моменту укусу твариною. Медики призначають курс імунізації навіть через декілька місяців після укусу. Антитіла після введення вакцини з'являються на 12-14 день, а захисні — через 30-40 днів. Після п'яти введень вакцини імунітет буде дієвим і залишатиметься таким протягом одного року.
"Лікування сказу спрямоване на зменшення страждання пацієнта. І коли в людини розвивається сказ, хворого кладуть до окремої палати, забезпечуюючи максимальний спокій. Для зниження збудливості призначають заспокійливе і наркотичні засоби. За потреби, здійснюють штучну вентиляцію легень".
Профілактика сказу:
- регулярна вакцинація свійських тварин;
- пероральна вакцинація диких тварин;
- уникнення контакту із потенційно небезпечними тваринами;
- уникнення контакту з безпритульних та диких тварин, які не бояться самі підходити до людини.
Курс профілактичної вакцинації призначають людям, які за професією пов'язані з ризиком зараження сказом. Це переважно працівники ветеринарних лабораторій, які досліджують трупний матеріал на сказ та щеплять тварин.
Антирабічну допомогу у Кіровоградській області надають 26 лікарень. Але першу медичну допомогу надасть будь-який медичний заклад, після чого скерує до найближчої лікарні, де, за необхідності, введуть антирабічну сироватку, сказала головна санітарна лікарка.
У Кропивницькому це три травмопункти, які працюють цілодобово:
- міська лікарня швидкої медичної допомоги;
- обласна клінічна дитяча лікарня;
- центральна районна лікарня.
За даними головної санітарної лікарки, Кіровоградська область має 1300 доз антирабічної вакцини. Цієї кількості, з її слів, достатньо.
У 2021 році в Україні не зареєстрували жодного випадку сказу у людини. У 2022 році було два випадки: у Житомирській і Харківській областях. У 2023 році — один випадок у Вінницькій області, у 2024 році зареєстрували два випадки сказу у людини: у Харківській області джерелом інфікування була домашня кішка, у Дніпропетровській — жінку 68 років покусав собака. Хворі померли.