За роки повномасштабного російського вторгнення реабілітація в Україні стала більш пацієнтоорієнтованою, нове обладнання швидше інтегрують в роботу фізіотерапевтів, намагаючись зробити її ефективнішою як в обласних центрах, так і в громадах. У Кіровоградській області 25 закладів, маючи відповідні контракти з Національною службою здоров’я, надають стаціонарну та амбулаторну реабілітаційну допомогу.
Про зміни в підходах до реабілітації та відновлення для ветеранів та ветеранок в громадах Суспільному розповів старший фізичний терапевт реабілітаційного відділення Аллан Єпіков.
Про зміни в підходах до реабілітації пацієнтів (тут і далі – пряма мова)
Найперше – це пацієнтоорієнтованість. Пацієнт завжди перебуває в центрі нашої роботи. Ми завжди орієнтуємося на нього, на його стан. Відповідно, ми робимо не те, що там прописано, які стандартні алгоритми, а маємо проявляти творчий підхід в роботі, маємо орієнтуватись на потреби конкретної людини.
Є нове обладнання, частково придбане під час повномасштабного вторгнення. Наприклад, деякі реабілітаційні тренажери, за допомогою яких ми відновлюємо втрачені функції пацієнтів. Частину обладнання нам привезли волонтери.
Наявність широкого спектра апаратури значно розвантажує наших асистентів. І в комплексі з терапевтичними вправами, з іншими впливами це допомагає в реабілітації пацієнтів.
Уся апаратура корисна, достатньо сучасна, хоча й не ексклюзивна. Але слід розуміти, що найголовніше в будь-якому реабілітаційному закладі – це команда, колектив, це не про апаратуру. Гарного фахівця, професіонала помісти в порожню кімнату з пацієнтом – він покаже гарний результат.
Чи достатньо фізіотерапевтів на Кіровоградщині
Фахівців не вистачає, хоча ситуація покращується. Фахівців готують на державному рівні, як і раніше, але якість освіти підвищується.
Під час здобуття освіти фізіотерапевта я, наприклад, одразу пішов асистентом в один з приватних центрів Харкова. Тобто вже на другому курсі я мав змогу отримувати практичні навички й під кінець навчання я вже мав певну кваліфікацію. Нинішній же досвід – це більш колосально та змістовніше: багато різних захворювань, травми комбінуються між собою в дуже специфічні клінічні картини. Все треба дослідити, щоб допомогти.
Про можливість спілкуватися з іноземними фізичними терапевтами, переймати досвід у них, ділитися своїм
У нас був досвід співпраці з організацією "Лікарі без кордонів"Міжнародна гуманітарна організація, що надає допомогу в більш ніж 60 країнах світу для населення в скрутному становищі, жертвам стихійного лиха, техногенних катастроф та збройних конфліктів незалежно від їх раси, релігійних чи політичних переконань.. Здебільшого це була матеріальна допомога.
Щодо навичок – ми запевнились у тому, що робимо все як треба, в чомусь вже більше досвіду маємо, ніж колеги за кордоном. Є запити приїхати до нас повчитися.
Які травми лікує
Найрізноманітніші. Здебільшого уламкові ураження кінцівок, це дуже розповсюджена історія, бо тулуб захищає бронежилет, а кінцівки часто залишаються незахищеними. Тому маємо посічені уламками кінцівки, рубці, які не дають рухатись тканинам, через що рух в суглобі стає обмеженим. Або пошкодження нерва: дуже серйозне ураження, коли все зрослось, загоїлось, минуло пів року чи рік – і якщо людина нічого не робить для подальшої реабілітації, то й через два роки повноцінного відновлення не відбудеться.
Результат залежить як від самого пацієнта і його бажання та мотивації пацієнта, так і від кваліфікації фізичних терапевтів, подальшої реабілітації та відновлення. Це має відбуватись комплексно. Часто важлива й залученість сім’ї.
Як зробити ефективним відновлення ветеранок та ветеранів у громадах
Це, думаю, здебільшого про підняття мотивації та кваліфікації фахівців, тому що є дефіцит. Більшість дипломованих фахівців нині, на жаль, йдуть працювати масажистами, бо це приносить більше грошей.
Тому, власне, ми для розв'язання цього питання з обласною адміністрацією, керівництвом госпіталю, з колегами організували проєкт "Нова генерація", який фінансує Німецьке товариство міжнародного співробітництва.
Це про навчання і врешті, сподіваюсь, буде і про досвід. В рамках проєкту ми даємо певні знання, фахівці з інших регіонів діляться своїм практичним досвідом на конкретних прикладах. Крім того, ми будемо залучати пацієнтів до цих навчань. Пацієнти будуть в цьому значну допомогу надавати.
На реабілітацію завжди є попит. Тому розвивати послугу реабілітації в громадах потрібно, адже людина, яка пройшла реабілітацію в нас, наприклад, вона повертається у свою громаду, і там має бути місце і фахівці, які допоможуть продовжити реабілітацію. Це все логістика, гроші – все залежить від захворювання, та один курс лікування чи реабілітації, за розрахунками Національної служби здоров’я, в середньому триває 14 діб.
Якщо говорити про доступність реабілітації в громадах, юридично вона вже доступна. 25 закладів в регіоні законтрактували відповідний пакет послуг, тобто державні гроші на це є, і людина може звернутись, за потреби, по допомогу. Усі хочуть жити повноцінним, якісним життям, працювати, повернутись в соціум. Цим ми, фізіотерапевти, і займаємось – лікуємо людину, а не хворобу.