У Кропивницькому займаються соціальною профілактикою умовно засуджених. Людей безплатно тестують на ВІЛ-інфекцію, роблять скринінг на туберкульоз, допомагають відновити втрачені документи.
Про це в етері Українського Радіо Кропивницького розповів Костянтин Данильченко – виконавчий директор благодійної організації "100% життя. Кропивницький".
Коли ви впровадили соціальну профілактику серед засуджених у Кропивницькому (тут і далі – пряма мова)?
Ініціативу соціальної профілактики засуджених ми почали у 2019 році, тоді про неї ще ніхто нічого не знав. З міського бюджету виділили гроші (130 тисяч гривень – ред.) на послуги соціальної профілактики, які ми надавали протягом 10 місяців.
Що значить послуги соціальної профілактики? Ми розуміли, що засуджені – це люди, які мають ризиковану поведінку і це стосується не тільки конфлікту з законом. Органи пробації не мають повноважень надавати їм будь-яку допомогу, тож ми думали над тим, яким чином можемо допомогти цій категорії населення.
Тому вирішили започаткували соціальну профілактику засуджених. Сюди увійшли такі послуги, як: тестування на ВІЛ, вірусний гепатит С, скринінг на туберкульоз, консультація щодо профілактики поширення соціально-небезпечних хвороб. Тобто це той комплекс послуг, який не надають ні Кропивницький міський центр соціальних служб, ні філія Центру пробації в Кіровоградській області
Чому виникла потреба?
Олег Краснокутський – директор Кропивницького міського центру соціальних служб.
Ми були одні з перших в Україні, хто реалізував цю ідею практично. Перш за все, хотіли зробити це для того, щоб наше місто стало безпечним. Але, щоб надавати такі послуги, нам треба було або створити ще одну службу у міському центрі соцпослуг, або купити її за гроші у наших соціальних партнерів. Таким чином ми оголосили тендер на Prozorro та почали співпрацю з БО "100% життя. Кропивницький".
Ця організація одна з небагатьох, яка нині включена до реєстру надавачів соціальних послуг. Вони працюють за схемою "рівний з рівним". Тобто з людьми, які мають ту чи іншу ваду, працюють соціальні працівники, які самі колись належали до цієї категорії. Якби приходили чиновники, то люди не завжди нас чули та довіряли б.
У 2025 році на реалізацію цієї програми у міському бюджеті Кропивницького не передбачили грошей. Проте я спілкувався з фінансовим управлінням та з депутатами і є розуміння, що ми переглянемо ще раз це питання і я сподіваюсь, що цьогоріч ця програма знову почне працювати.
Олександре, ви найкраще знаєте людей, яким надають послуги. Наскільки вони охоче ідуть на контакт і хочуть, аби їм ці послуги надавали? І чи були такі випадки, коли, наприклад, виникали складнощі?
Олександр Мірошник – начальник Кропивницького районного відділу №1 філії Центру пробації в Кіровоградській області.
Так, труднощі виникали, адже наші клієнти не завжди йдуть на контакт зі своїм інспектором. Це пов'язано з тим, що вони не завжди йому довіряють. Але хлопці, які працюють з умовно засудженими, знають їхню психологію і специфіку. Вони намагаються знайти з ними спільну мову та заохочують їх до проходження тестування.
Буває, що у наших підопічних виникають запитання, які виходять за межі наших повноважень, але роботу з кожним ми проводимо індивідуально та анонімно.
Наприклад, якщо клієнт стоїть на обліку у філії Центру пробації, то він може також привести на тестування своїх дружину, дітей або батьків. Нині вже є результати і ці люди перебувають на замісній терапії, деякі з них проходять лікування.
Костянтин Данильченко
Також надаємо послуги з отримання втрачених паспортів України, торік відновили 15 документів. До цієї послуги ми дійшли поступово. Розуміли, що є така прогалина, коли проконсультувати людину можуть, але часто у неї немає грошей на сплату державного мита для виготовлення паспорта. А якщо немає документа, то вона не може укласти декларацію з сімейним лікарем, у неї виникають труднощі з працевлаштуванням, з отриманням освіти. Тобто це дуже великий бар'єр для соціалізації цих людей, який поки у нашій державі не вирішується ніяк.
Ми виходимо за межі наших послуг. Зокрема, торік влаштували людину на три місяці у Кропивницький міський центр обліку та тимчасового перебування бездомних з тимчасовою пропискою.
Ще одній особі з трофічними виразками на ногах допомогли з лікуванням, передали ліки на загальну суму майже 3 тисячі гривень. Тобто, коли ведемо клієнта і бачимо, що такі послуги соціальної профілактики він не отримує, то ми, як громадська організація, намагаємося знайти варіанти, як їх надати.
Крім цього, у 2024 році протестували на вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) 276 осіб, з яких в однієї був позитивний тест. Цю людину ми супроводили на диспансерний облік і вона вже розпочала лікування антиретровірусною терапією.
Також робили скринінг на туберкульоз. Це такий опитувальник, коли він підтверджує один або кілька симптомів, ми супроводжуємо людину у фтизіопульмонологічний медичний центр, де її дообстежують. Позитивний скринінг був в однієї особи. Ми її супроводили до тубдиспансеру. Після діагностики діагноз не підтвердився.
На вірусний гепатит C протестували 60 людей, у п'яти з них тест був позитивний. Ми перенаправили цих людей далі і вони вже знають, що є таке захворювання, куди потрібно звернутися і як далі його лікувати. Зараз, до речі, є державні безплатні програми лікування гепатиту С.
Так само ми надали консультації для 276 людей щодо протидії поширення соціально-небезпечних хвороб, розповіли, як вони передаються, як вберегти себе, своїх рідних. Охопили майже всіх, хто перебуває на обліку у філії Центру пробації.
Наскільки затребуваними є ці послуги і чи будете співпрацювати в цьому напрямку?
Олександр Мірошник
У 2022-2023 роках, після початку повномасштабної війни, ми припинили отримувати послуги. Але коли у нашого клієнта виникли проблеми зі здоров'ям, ми звернулись до благодійної організації "100% життя. Кропивницький". Цю людину проконсультували, зробили їй тестування і супроводили на лікування. Нам не відмовили, пропри те, що не було меморандуму про співпрацю.
Костянтин Данильченко
Ми надавали послуги умовно засудженим з 2019 по 2021 роки. Коли почалась повномасштабна війна з Росією, усі гроші спрямували на оборону. Через дворічну перерву, у 2024 році відновили цю роботу і продовжимо її. Сподіваємось, що цьогоріч міська рада відновить фінансування цієї програми.