У 2024 році Кіровоградська область увійшла в четвірку регіонів-лідерів за обсягами зібраних ранніх зернових культур і також стала лідером з виробництва соняшнику. Але зібрали менше, ніж планувалося, через цьогорічну спеку.
Про це на брифінгу 23 грудня сказала директорка департаменту агропромислового розвитку Кіровоградської обласної військової адміністрації Валерія Фурманова. Також вона розповіла про тваринництво, перероблювання, експорт і ринок землі.
Рослинництво
Окрім соняшнику, на Кіровоградщині менше зібрали кукурудзи, цукрових буряків та ріпаку, якщо порівнювати з попереднім роком, розповіла Валерія Фурманова.
"У цьому році безпрецедентне зменшення урожайності внаслідок спеки, яка була восени і влітку і спостерігалася на всієї території Кіровоградської області. Але незважаючи на це, Кіровоградщина входить до семи областей, які мають стабільні показники по виробництву зернових і технічних культур".
Надалі захистити рослини від спеки може зрошення. Поки підприємства області користуються господарськими мережами, які будувалися ще за радянських часів. Відповідно до державної реформи підприємства мають модернізувати ці мережі (в тому числі й з державною підтримкою). Нині в області є три організації таких водокористувачів. Наступного року має бути шість.
Державні програми для аграріїв
Кіровоградщина залишається лідером по кредитній програмі "5-7-9%" — і за кількістю підприємств, які беруть кредити, і за обсягом залучених грошей. Також підприємства отримують гранти на сади й теплиці. Це гроші на безповоротній основі.
"У цьому році додалися три проєкти по садах, і всього ми маємо шість проєктів, якими скористалися аграрії для розвитку бізнесу. З них один проєкт по розвитку тепличного гоподарства і п'ять грантів для розвитку садів", — розповіла Валерія Фурманова.
Також цього року працювала програма підтримки галузі тваринництва. 280 підприємств області отримали дотації на корів (на суму 14,3 мільйона гривень). І 65 господарств — 7,6 мільйона за утримання і вирощення маточного поголів'я кіз та овець.
Тваринництво
Упродовж останніх 10 років в області зменшувалося поголів’я. Водночас в 2024 році відновив діяльність світловодський маслосирзавод. А в 2025 році планується відновлення кропивницької птахофабрики. Там з’явиться поголів’я курей для виробництва яєць.
"Сподіваємося, що це буде вже в січні. І взагалі урядом визначена пріоритетність розвитку тваринництва на 2025 рік".
Ринок землі
За словами Валерії Фурманової, були побоювання, що ринок землі запрацює для юридичних осіб, які будуть концентрувати у своїх руках велику кількість землі, але вони не справдилися.
"Немає пожвавлення. Наразі в області укладено 19,5 тисяч угод купівлі продажу земель сільськогосподарського призначення. Це майже 5% від загальної кількості угод по Україні".
Загалом в області придбали 72 тисячі гектарів землі. З них юридичні особи в 2024 році купили дві тисячі.
Також Кіровоградщина має перші надходження до державного і місцевих бюджетів від реалізації державної програми "Державний земельний банк". Вона передбачає продаж права оренди земель сільськогосподарського призначення на аукціонах. Раніше ці землі були в користуванні фонду Держмайна. Такі операції відбулися в Устинівській, Олександрівській, Дмитрівській, Новопразькій громадах, розповіла начальниця управління.
"10% від цієї вартості ідуть до місцевих бюджетів. Решта концентрується в державному бюджеті, і міністр вже анонсував реалізацію проєктів підтримки розвитку тваринництва та агропереробки за рахунок цих надходжень".
Кадри для аграрної сфери
Валерія Фурманова назвала це проблемним питанням. Багато працівників мобілізували, а нових натомість не взяли.
"Внаслідок цього не зупинилась жодна сільськогосподарська діяльність. Працюють і переробні підприємства, і техніка в полі. Але це питання залишається проблемним".
Експорт
За словами начальниці аграрного управління, у товарах, які експортує Кіровоградщина, переважає аграрна продукція, а саме — жири. На території області працюють підприємства з перероблювання соняшнику і технічних культур. Їхні потужності становлять 2,2 мільйона тонн на рік. Це при щорічній урожайності 1,5 мільйона тонн культур. Надалі ці підприємства планують нарощувати переробку й соняшнику, й ріпаку.