У Кіровоградській області навчається 26 тисяч учнів перших-четвертих класів. На організацію гарячого харчування для учнів початкових класів область отримала 65,5 мільйонів гривень.
Про це Суспільному розповіла головна спеціалістка департаменту освіти й науки обласної військової адміністрації Оксана Єфімова.
З її слів, субвенцію розраховували на кількість дітей в електронній системі АІКОМЦе електронна система управління освітою зі збору, зберігання, управління, використання даних у сфері освіти. Вона генерує статистику в межах системи освіти та забезпечує її моніторинг..
"В AIKOM заносять всіх учнів зі шкіл області. У Міністерство освіти беруть кількість учнів з системи й рахують загальну суму з розрахунку 50 гривень на одну дитину, яка вчиться очно чи в змішаному форматі. Для тих, хто навчається на дистанційному, субвенції немає. Тобто у Кіровоградській області її розраховували на 26 тисяч учнів перших-четвертих класів".
За даними Оксани Єфімової, нині в усіх школах Кіровоградської області учнів перших-четвертих класів годують за гроші з субвенції.
"Субвенція розрахована так, що на одного учня першого-четвертого класу мають витратити не менше 50 гривень на день. Це обов'язкова умова".
У Голованівській та Олександрійській громадах на Кіровоградщині — найвища вартість харчування на одного школяра початкової школи – 55 гривень, розказала Оксана Єфімова.
"У громадах пройшли відповідні сесії, де перезатвердили вартість харчування".
За її інформацією, у Первозванівській, Великоандрусівській, Надлацькій, Новоархангельській та Онуфріївській громадах харчування для одного школяра початкової школи коштує 30 гривень.
"Ці пʼять громад з січня 2025 року теж піднімуть вартість, щоб покращити якість харчування".
Що відомо про безплатне харчування учнів початкової школи
З жовтня учні 1-4 класів мають отримувати у школах разове безплатне харчування. Для цього з держбюджету виділили два мільярди гривень, які передали місцевим громадам у формі субвенції. Про це написали на сайті Міністерства освіти і науки України.
Умови для надання субвенції:
- гаряче харчування організовують для всіх учнів початкових класів;
- якщо у школі організували очне або змішане (поєднують очне з дистанційним) навчання;
- якщо школа може організовувати харчування самостійно через аутсорсинг або співпрацювати з підприємствами, що займаються кейтерингом;
- розрахунок вартості гарячого харчування для учнів початкових класів не має перевищувати вартість харчування для учнів 5-11 (12) класів;
- усі процеси мають відповідати вимогам урядової постанови "Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку", нормам НАССР та законодавству з питань безпечності та якості продуктів.
Про реформу шкільного харчування
У жовтні 2023 року уряд затвердив Стратегію реформування системи шкільного харчування на 2023–2027 роки. Сама реформа шкільного харчування стартувала у 2020 році за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Того ж року Кабмін ухвалив постанову про план заходів із реформування системи шкільного харчування.
Цілями затвердженої стратегії є, зокрема, підвищення фінансової й інституційної спроможності громад, відновлення і модернізація кухонь та їдалень, дотримання вимог системи безпечності НАССР. Також передбачається розвиток кадрового потенціалу і підвищення кваліфікації кухарів закладів освіти, запровадження нових норм харчування та меню, формування культури здорового харчування в Україні.