У селі Нагірне Великоандрусівської громади Олександрійського району Кіровоградської області згорів сільський клуб. Пожежа сталась на світанку 28 листопада. Від будівлі 1957 року залишились одні стіни, врятувати майно не вдалося.
Про це Суспільному розповіла директорка сільського клубу Валентина Стеценко.
Зі слів жінки, о 06:30 ранку про пожежу їй телефоном повідомили місцеві жителі.
"Люди сказали, що з горища сільського клубу йде дим. Я живу у Нагірному, тож відразу приїхала туди, викликали рятувальників. Через вікна побачили, що є задимлення, але вогню у приміщенні не було. До приїзду пожежників ми відімкнули замки на дверях і чекали на них".
Коли приїхали вогнеборці, то ухвалили рішення гасити пожежу з покрівлі, не заходячи всередину будинку культури, розповіла директорка. Щоб увійти на горище, вони взялися знімати шифер. За її спостереженням, витратили на це 40 хвилин.
"Це була стара будівля, яка зводилась ще за часів НовогеоргіївськаКолишній районний центр, місто-попередник Світловодська, який нині затоплений водами Кременчуцького водосховища.. Там на покрівлі були дошки, поверх яких накрито залізо і зверху шифер. Хлопцям дійсно було важко розбирати цю покрівлю. Коли вже відкрили ту ділянку, через яку хотіли пройти на горище, у них закінчилась вода (плаче – ред.) і вони поїхали по неї. Це було в той час, коли пожежу треба було гасити. Рятувальників не було до 40-50 хвилин. Коли повернулись, то із того диму вже перетворився вогонь. Покрівля почала горіти, все падало вниз. Винести з приміщення нічого не вдалося. На цій пожежі згоріла не будівля, а моя душа".
Пожежу у Нагірнянському будинку культури гасили 12 рятувальників, розповіла Суспільному речниця служби з надзвичайних ситуацій в області Оксана Король. За її інформацією, повідомлення про займання отримали 28 листопада о 06:45.
"На місці події з'ясували, що у будівлі горять покрівля, побутові речі та техніка. Травмованих та загиблих не було. Пожежу погасили 29 листопада о 08:35. До гасіння займання залучали 12 вогнеборців та три машини світловодського пожежно-рятувального підрозділу".
Зі слів Оксани Король, причину пожежі встановлюють фахівці.
Валентина Стеценко працює у будинку культури з 1995 року. Спершу була на посаді бібліотекарки. У 2020 році її призначили директоркою закладу.
"У цій будівлі розташовувались бібліотека та Нагірнянський сільський клуб. У нас було пічне опалення. У травні чи в червні цього року приїжджали спеціалісти та робили ремонт плити на цю грубку. Вони вилазили на горище, трусили сажу, вибрали її з відро. Всю грубу я побілила. Там на ній ні щілиночки не було".
Зі слів директорки, напередодні пожежі у приміщенні протопили у грубі, оскільки готувались до різдвяно-новорічних свят. Зокрема, планували облаштовувати фотозони.
"Будівля клубу складала майже 150 квадратних метрів. Ми провели сюди інтернет, воду, встановили вбиральню. Зробили натяжну стелю за 18 тисяч гривень. Вкладали як гроші моєї сім'ї, так і благодійників. Вогонь знищив всю оргтехніку – робочі ноутбуки, штативи, мікрофони, екран, які ми брали в людей. Все, що ми збирали роками".
До пожежі у Нагірнянському будинку культури працювали музейна кімната, актовий зал зі сценою на 30 місць, любительське об'єднання "Білі ручки", гуртки хореографії та художнього читання.
"Цей будинок культури був маленьким культурним осередком для нашого села. Мені так приємно, що ті дітки, які відвідували клуб і сьогодні їм немає куди піти, місцеві жителі пропонують свою допомогу. Я не знаю, які будуть висновки причини цієї пожежі, але я не буду зупинятись. Після пожежі я хотіла звільнитись, але потім вирішила для себе, що відновлю роботу будинку культури. Для цього планую залучати гранти, інвесторів, благодійників, громадські організації. Зроблю все, що в моїх силах, адже здаються лише слабкі".
Чи будуть відбудовувати клуб
Щоб дізнатись, чи планують відбудовувати після пожежі Нагірнянський клуб, Суспільне зателефонувало голові Великоандрусівської громади Аріфу Різаєву. На телефонні дзвінки він не відповідає.
Суспільному вдалося поспілкуватися з начальником відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Великоандрусівської громади Сергієм Скопичем. Він сказав, що наразі двох працівниць Нагірнянського клубу та бібліотеки перемістили тимчасово працювати у село Подорожнє. На тій території, де згорів клуб, планують збудувати новий.
“Коли розпочнеться новий бюджетний рік, то буде розглядатись питання стосовно виділення грошей на створення проєктно-кошторисної документації нового клубу. Відбудувати згорілий неможливо зважаючи на стіни і фундамент, які вже піддавалися температурному впливу. А також враховуючи їхній вік, адже це будівля збудована у 1957 році".
Зі слів Сергія Скопича, скільки на це потрібно грошей, буде відомо наступного року.