15 листопада у християн східного обряду розпочався Різдвяний піст. Він триватиме 40 днів й закінчиться на Святвечір, 24 грудня. Яких правил потрібно дотримуватись під час посту, Суспільне дізнавалось в архієпископа Кропивницького і Голованівського Марка.
У вересні 2023 року Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, за яким церковні свята, крім великодніх, зміщуються на 13 днів раніше. Різдво святкують 25 грудня, а не 7 січня.
За словами архієпископа Кропивницького і Голованівського, Різдвяний піст є "досить строгим". Вірянам, з його слів, рекомендують утриматись від споживання м’ясних та молочних продуктів.
"А найголовніше, я б сказав, слід більше сконцентруватися на своїх вчинках, на своїх словах, на своїх поглядах і на стосунках між собою. Якщо ми не працюємо духовно над собою, якщо ми не очищаємо свою душу, не переосмислюємо своїх вчинків, не аналізуємо їх, а лишень постимо згідно з харчовими приписами, це буде дієта, це не буде піст".
Піст не має шкодити здоров’ю, пояснив архієпископ Марк. Від обмежень в їжі звільнені діти до 14 років, вагітні жінки, матері, що годують грудьми, люди яким за станом здоров’я піст не рекомендований, та військові в бойових умовах.
"Я зичу, щоби люди в час Різдвяного посту перемогли в собі хоч одну якусь залежність, хоч одну якусь ваду і зустріли Різдво оновленими й трохи кращими, ніж вони були до цього. У цей піст я б попросив усіх наших вірян посилити свої молитви за солдата, за воїна-захисника".
Традиції Різдвяного посту в родині кропивничан
У перший день різдвяного посту кропивничанка Любов Дяченко спекла пиріжки з яблуками та приготувала овочевий салат.
"У тісті не повинно бути ні яєць, ні масла вершкового, тільки олія. Сюди додається вода, дріжджі й олії трішки. Супи ми варимо на чистій воді, туди додаємо овочі. Картопля, каші будь-які, без жодних масел, без нічого, ми їмо і фрукти. Є дні, коли можна рибу поїсти. Найголовніше – це не грішити".
Зі слів чоловіка Любові, священника Івана Дяченка, дотримуються з жінкою усіх постів з 2014 року.
"Найголовніше під час посту – це самовиховання: щоб ми більше приділяли уваги молитвам, читати священні книги – Псалтир, Святе Письмо, Євангеліє".
Під час посту слід помиритися з тими, з ким мали суперечки та давати милостиню нужденним, сказав Іван Дяченко.