У Кіровоградській області родина льотчика Олександра Жиброва, побратими й місцеві авіатори просять надати йому звання Героя України. Олександр Жибров загинув у перший день повномасштабної війни, спрямувавши свій літак на колону російської техніки. Петиція до президента набрала потрібні голоси. Про це розповіли в етері Українського радіо Кропивницького батько пілота Олександр Жибров (тезка свого сина) й голова волонтерського авіаційного хабу Ірина Романько. Також у програмі йшлося про вшанування пам'яті інших захисників й допомогу армії.
"Мій син з честю виконав свій обов'язок перед народом України"
Олександр Жибров був підполковником, командиром авіаційної ескадрильї. 24 лютого 2022 року він виконував бойове завдання у небі над Херсонщиною. Коли його літак підбили, льотчик не катапультувався і направив його на колону російської техніки. З пілотом у Кропивницькому змогли попрощатися через рік — у березні 2023 року.
За місяць після загибелі, 26 березня 2022 року Олександра посмертно нагородили орденом Богдана Хмельницького III ступеня. А 11 березня 2024 року на президентському сайті опублікували електронну петицію з проханням надати Олександрові Жиброву посмертно звання Героя України. Автор — Євгеній Овсієнко. У петиції називає себе побратимом.
Батько пілота Олександр Жибров — також авіатор, військовий льотчик, полковник у відставці. Нині він працює в льотній академії й викладає безпеку польотів. Сказав, що йому незручно говорити про петицію щодо його сина, бо вважає героями всіх, хто захищає Україну.
"Мій син з честю виконав свій обов'язок перед народом України. Олександр усвідомлював, що вся відповідальность лежить на ньому і в такий момент пішов першим на бойове завдання у вкрай складній обстановці, багато в чому незрозумілій. І це було його рішення. Він не міг вчинити інакше — у складі його ескадрильї були молоді льотчики".
У жовтні в приміщенні академії відкрили меморіал у пам'ять про загиблих авіаторів з Кіровоградської області. Усього там 14 світлин. Олександр Жибров — один з двох військових льотчиків. Ще один пілот — це Степан Чобану.
Також з льотної академії загинули двоє курсантів (Данило Сікорський і Ринат Фасхутдінов), п'ятеро випускників (Сергій Вдовін, Андрій Грядюшко, Сергій Довгенко, Антон Савицький, Андрій Таран) й п'ятеро співробітників академії (Артур Ільченко, Олексій Пашкевич, Андрій Соловйов, Олександр Ткаченко, Євгеній Цимбал). Меморіал створив колектив вишу.
"Це наш обов'язок — громадянський, професійний. І ще ми несемо відповідальність за національно- патріотичне виховання наших курсантів, — розповіла Ірина Романько (вона в академії викладає історію). — І також ми є колегами Олександра Володимировича Жиброва. Він разом із дружиною виховали дійсно велику людину, героя, який в такий свій молодий вік, не задумуючись ні на секунду, пішов на вірну смерть, але виконав своє завдання. Щодо такої скромної позиції Олександра Володимировича, то воно й не дивно. Він сам військовий льотчик, брав участь у бойових діях в Афганістані, де теж кожної хвилини ризикував життям разом із своїми побратимами".
За словами Ірини Романько, робота з облаштування меморіалу триває. Якщо хтось має інформацією про загиблих захисників, дотичних до льотної академії, просять зв'язуватися з вишем. На сайті є адреса, на яку можна надсилати відомості. Також є Facebook-сторінка.
У жовтні в академії дізналися про загибель ще одного випускника — Олександра Пашина. Він навчався тут з 2013 по 2019 роки, потім працював диспетчером.
"Він ухвалив тверде рішення долучитися до лав Збройних сил і добровольцем воював з листопада 2022 року. Служив сапером в 47 штурмовій бригаді, і на жаль, 30 червня 2023 року в районі села Роботине Запорізької області під час виконання бойового завдання зник безвісти. Йому було 27 років. До цього часу тривали пошуки. А потім нам надійшла звістка, що рідні дізнались про результати ДНК-експертизи, і вона підтвердила особу нашого Олександра", — сказала Ірина Романько.
Також вона розповіла, що колектив і курсанти долучаються до різних волонтерських ініціатив. Вони здають кров для військових, відвідують бійців в обласному шпиталі, збирають гроші на маскувальні сітки й виготовляють їх, влаштовують безплатні екскурсії в музеї авіації для родин загиблих захисників. За словами керівниці хабу, така робота триватиме до останнього дня війни.
Як в Україні надають звання Героя України
Завідувач кафедри права льотної академії, доктор юридичних наук Богдан Стецюк розповів Суспільному, що в Україні звання Герой України — це найвища державна нагорода. Його присвоює президент України своїм указом. Кандидатуру для нагородження мають висувати за місцем роботи або служби людини. У випадку з військовослужбовцями — від військової частини.
У травні 2023 року Зеленський вніс зміни до Статуту звання Герой України, і відтоді подання про присвоєння такого звання має попередньо розглядати експертна група. Туди входять найвище військове керівництво, представники різних родів військ, Служби безпеки, поліцейські, нацгвардійці, прикордонники, надзвичайними, розвідники.
За словами Богдана Стецюка, інколи безпосереднє командування військових підрозділів з якихось причин не подає воїна на нагородження. Тоді його близькі створюють петиції.
"У нашій державі звання Герой України є найвищою відзнакою, яка надається за вчинення визначного, можна сказати неординарного, геройського подвигу. На сьогодні законодавством не визначено чітко, що таке "геройський вчинок" або "подвиг" як правове поняття, тому експертна група й здійснює попередній розгляд питань. Не менш вагома причина для створення такої групи — суб’єктивізм окремих петицій. Їх зміст певною мірою може залежати від розголосу та медійної активності авторів", — розповів юрист.
Якщо протягом трьох місяців петиція набере 25 тисяч голосів або більше, президент зобов’язаний розглянути звернення в особливому порядку. Але він має право підтримати або не підтримати петицію. При цьому в будь-якому разі оприлюднить офіційну відповідь. Нині петиція набрала достатню кількість голосів — понад 25 тисяч (на час підготовки матеріалу 25 425 голосів) й перебуває на розгляді.