У Кіровоградській області патрульні поліцейські влаштовують просвітницькі акції, щоб зменшити кількість аварій за участі нетверезих водіїв. Це частина всеукраїнської кампанії "Випробуй у безпеці". Учасникам акцій пропонують скористатися алкоокулярами й алкодоріжкою.
Про це в етері Суспільне Радіо Кропивницького розповіла начальниця відділу зв’язків з громадськістю управління патрульної поліції області Оксана Білоброва.
За її словами, окуляри Drunk Busters імітують стан сп’яніння. При цьому людині пропонують пройти алкодоріжкою. Це килим з позначками, за які не можна виступати.
"Керманичі можуть у безпеці, знаходячись в кабінеті, надягти ці окуляри й відчути, як це керувати своїм тілом, якщо ти напідпитку. І це ми ще не говоримо за керування автомобілем. Там за секунди має відреагувати тіло, коли ти тиснеш на гальма, або вивертаєш, або зупиняєшся. І за ці секунди ти можеш і своє життя знищити, і життя людей, які поряд".
Оксана Білоброва розповіла, що окуляри не можна надягати більше ніж на п’ять хвилин. Дітям дозволяють тільки з 16 років, тому що вони діють на вестибулярний апарат і можуть викликати головний біль.
"Я їх одягала один раз, і мені потім було не дуже добре. Ти не можеш сфокусувати увагу. Наприклад, ти не можеш взяти ключі, не попадаєш по літерах на телефоні. Тобто вони показують, наскільки під дією алкоголю змінюються твоя моторика, увага і точність".
Патрульні поліцейські спілкуються зі слухачами автошкіл, проводять акції у Кропивницькому та громадах області. Звернутися можна через відділ зв'язків з громадськістю управління патрульної поліції.
Є сторінка патрульної поліції Кіровоградщини в Facebook. Електронна скринька — [email protected].
Оксана Білоброва також розповіла, що поліцейські розповідають і про інші умови безпеки дорожнього руху — до прикладу, носіння світловідбивальних елементів.
"Важливо нагадати пішоходам, що вони теж беруть на себе відповідальність. Дуже важливо підсвітити себе в темну пору доби або вдень за недостатньої видимості. Тоді водій вас бачитиме, бо коли він їде втомлений, то концентрація уваги падає. Так, людина бере на себе відповідальність, коли сідає за кермо, але і для пішоходів у нас є правила дорожнього руху. І це не тільки права, а й обов'язки".
За словами поліцейської, такі світловідбивальні елементи можна купити в інтернеті, канцелярських крамницях або виготовити самим. Патрульні влаштовують майстеркласи у школах і показують дітям, як зробити світловідбивач. Потім його можна причепити на рюкзак чи одяг.
Відповідальність за керування у стані сп’яніння
В Україні є адміністративна й кримінальна відповідальність для нетверезих водіїв.
Адміністративна відповідальність настає для всіх людей, якщо поліція доводить у суді, що вони були за кермом напідпитку. Тоді штрафують за статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Нині діють такі штрафи:
- за частиною 1 (керування транспортним засобом в стані сп'яніння або відмова від проходження огляду на стан сп'яніння) — 17 тисяч гривень з позбавленням права керування на один рік;
- за частиною 2 (повторне протягом року керування в стані сп'яніння) — 34 тисячі гривень з позбавленням права керування на три роки з оплатним вилученням машини чи без такої або адмінарешт на 10 діб з оплатним вилученням машини чи без такого);
- за частиною 3 (третє та наступні протягом року керування в стані сп'яніння) — 51 тисяча гривень з позбавленням права керування на 10 років та конфіскацією машини або адмінарешт на 15 діб з позбавленням права керування на 10 років та конфіскацією машини).
Якщо ж нетверезий водій спричинив аварію з травмованими й загиблими, то за це настає кримінальна відповідальність за статтею 286-1 Кримінального кодексу "Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту під час кермування в стані сп’яніння".
Тут загрожує позбавлення волі:
- за частиною 1 (якщо є травмований з ушкодженням середньої тяжкості) — ув’язнення на строк до трьох років;
- за частиною 2 (якщо є тяжке тілесне ушкодження) — позбавлення волі на строк від трьох до восьми років;
- за частиною 3 (якщо є загиблий) — від п'яти до 10 років;
- за частиною 4 (кілька загиблих) — від семи до 12 років.
У Державному реєстрі судових рішень журналісти Суспільного знайшли інформацію, що в Кіровоградській області за 2024 рік нетверезим водіям винесли 21 вирок за спричинення аварій з травмованими й загиблими.
Також у 2024 році у судах Кіровоградської області розглянули 5337 справ про адміністративні правопорушення — з приводу оштрафування водіїв, яких поліція піймала напідпитку.