Перейти до основного змісту
"Кров усіх чотирьох груп потрібна завжди". У Кропивницькому відбулась виїзна акція з донації крові

"Кров усіх чотирьох груп потрібна завжди". У Кропивницькому відбулась виїзна акція з донації крові

Учасниці виїзної донації крові, Кропивницький, 19 жовтня 2024 року
Учасниці виїзної донації крові, Кропивницький, 19 жовтня 2024 року. Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому 19 жовтня влаштували виїзну донацію Це процедура здачі крові.крові. Організувала акцію громадська організація "ДонорUA". Забір проводила бригада обласної станції переливання крові в приміщенні університету імені Володимира Винниченка. Збирали кров для онкохворих дітей, пацієнтів з гемодіалізного центру й військових.

Про це розповіла Суспільному кураторка організації Надія Дольникова.

За її словами, виїзну донацію проводять у рамках кампанії з популяризації донації крові "Розквітай".

"Потреби в крові з початком війни зростають і зростають, тому цілі збору залишаються сталими. За допомогою наших партнерів ми й організовуємо такі акції. У нас єдиний електронний реєстр бази крові в Україні, тому хто з жителів України матиме потребу в крові, тому і передамо її".

Акція тривала з 9:00 до 13:00. Для участі в ній зареєструвалися 72 людей. На час, коли там перебувала кореспондентка Суспільного (об 11 годині), троє людей здавали кров. До цього часу 11 людей стали учасниками акції.

"Кров усіх чотирьох груп потрібна завжди". У Кропивницькому влаштували виїзну акцію з донації крові
Виїзна донація в Кропивницькому, 19 жовтня 2024 року. Суспільне Кропивницький

Завідувач відділу заготівлі крові Роман Соболь розповів Суспільному, що донором може бути будь-яка людина віком від 18 років та вагою від 50 кілограмів. Максимальна межа за віком — до 65 років.

"Але вже після 60 років з'являються додаткові питання. Тобто повинен бути досить гарний стан здоров'я, без активних захворювань, нещодавно перенесених ГРВІ (до прикладу, після нього має пройти два тижні). Якщо операція, то вона має бути пів року тому. Татуювання — теж пів року тому. Після видалення зубів повинно пройти більше, ніж 10 днів. Окремими протипоказами є серйозні захворювання — онкологія, цукровий діабет. При підвищеному тиску можна здавати, однак він не повинен бути більше ніж 170 на 100".

Сказав, що гепатит A (хвороба Боткіна, жовтуха) не є перешкодою для донорства (на відміну від гепатитів B й C). Якщо людина перенесла це захворювання і повністю одужала, вона може здавати кров, якщо немає інших протипоказів.

"Кров усіх чотирьох груп потрібна завжди". У Кропивницькому влаштували виїзну акцію з донації крові
Виїзне обладнання для забору крові. Суспільне Кропивницький

Також за день до донорства слід дотримуватися дієти. Звечора і зранку не можна їсти яйця, шоколад, молоко, сири. Натомість дозволені каша на воді, макарони без масла, варена й печена картопля, варена печінка, нежирне м'ясо, куряче філе, булочка, чай. Каву не рекомендують, оскільки вона може впливати на тиск. Також бажано зранку випити до пів літра води.

"Усіх чекаємо, всі групи й резуси. У нас немає ніякого обмеження. Не треба думати, що якщо у вас поширена чи непоширена група, то вона не потрібна. Потрібні всі", — розповів лікар.

Якщо людина здає кров в станції переливання крові, то вона туди має прийти з паспортом та ідентифікаційним кодом, зареєструватися, пройти огляд в терапевта, визначити рівень гемоглобіну (нижня межа для жінок 125, для чоловіків 135), поснідати чаєм і печивом (їх пропонують у лікарні) і після цього здати кров. Зі слів лікаря, процедура здачі крові триває 10 хвилин. Узагалі перебування на станції, якщо немає черг, щонайбільше 40 хвилин.

"Кров усіх чотирьох груп потрібна завжди". У Кропивницькому влаштували виїзну акцію з донації крові
Учасниці акції "Розквітай" у Кропивницькому, 19 жовтня 2024 року. Суспільне Кропивницький

Під час виїзних акцій процедура коротша. У людей беруть кров і вже потім роблять її детальний аналіз на гепатит B, C, ВІЛ, сифіліс та перевіряють групу крові, резус-фактор та Kell-факторKell-фактор — це одна з систем груп крові, яка налічує близько 24 антигенів. Вони розташовані на еритроцитах. Приблизно 8% людей Kell-позитивні, тобто мають на еритроцитах такі антигени. Це не становить загрози для людини і є самостійною підгрупою крові.

"Коли людина приходить на таку акцію, ми намагаємося це настільки пришвидшити, щоб для людини не було дискомфортно. Тобто донор прийшов, здав кров, й ми все потім обстежили. Якщо все добре, то добре. Якщо ні — ми телефонуємо, і з донором окремо зв'язуємось, якщо є якісь питання по аналізах", — пояснив Роман Соболь.

За словами лікаря, кожні 60 днів можна здавати кров чоловікам і 90 — жінкам. Максимальний об'єм за раз — 450 мілілітрів.

Кропивничанин Роман Круніч вперше здавав кров. За його словами, давно хотів стати донором крові, але в дитинстві хворів на гепатит (хворобу Боткіна) і вважав це перешкодою для донації. Сьогодні дізнався від лікаря, що йому теж можна стати учасником акції.

"А я завжди за ідею, що здавати кров потрібна. Тим більше зараз війна, крові не вистачає і військовим, й іншим людям, яким потрібні швидка допомога і швидке переливання крові. Це завжди добра, хороша справа — здати кров. Також кажуть, що це для здоров'я корисно", — розповів кропивничанин.
"Кров усіх чотирьох груп потрібна завжди". У Кропивницькому влаштували виїзну акцію з донації крові
Роман Круніч. Суспільне Кропивницький

За словами Надії Дольникової, донори, які прийшли здати кров, від партнерів акції отримали сертифікати на відвідування дитячого розважального центру й квитки в кінотеатр. Також для них організували можливість випити чаю з печивом.

"Наші партнери виділяють презенти для наших донорів на знак вдячності. Адже люди виділяють час, діляться кров'ю, і таким чином рятують життя. Це навіть не подарунки, а, скажемо так, допомога в організації, створення комфортних, позитивних, дружніх умов для проведення відкритих донацій", — розповіла Надія Дольникова.

Де і як можна здати кров, а також коли будуть виїзні акції, можна дізнаватися на сайті Кіровоградської обласної станції переливання крові й організації "ДонорUA".

Топ дня

Вибір редакції

На початок