У Кіровоградській області врожай зернових та олійних культур очікують на 25% менший, ніж торік. Прогнозують найнижчий рівень експорту цих культур з України за останні вісім років, що приведе до зниження валютних надходжень в країну.
Про це Суспільному розповіла керівниця аналітичного відділу Українського клубу аграрного бізнесу Світлана Литвин.
З її слів, прогнозують експортувати 48 мільйонів тонн, що на 10 мільйонів тонн менше, ніж торік. До цього найменший експорт був у 2016 році.
"Основні причини низького експорту – часткова окупація території України та відсутність перехідних залишків. Нині майже 25% земель окуповані й відповідно українські аграрії не мають можливості вирощувати продукцію. У 2021 році Україна мала максимальний врожай зернових та олійних культур й до початку повномасштабної війни ми не мали можливості його вивезти. Фактично лише перед початком збору цьогорічного врожаю нам вдалося вивезти ці перехідні залишки й у новий маркетинговий рік ми увійшли без них".
Світлана Литвин сказала, що зменшення експорту збіжжя приведе до зниження валютних надходжень в Україну.
"Існує ризик для курсу української гривні. Державний бюджет може отримати менше податкових надходжень й фактично вся платоспроможність нашої країни почне знижуватися. Державі буде складніше функціонувати. Єдиний позитивний фактор зниження експорту – збільшення попиту на українське збіжжя за кордоном й зростання вартості зібраного зерна та прибутків для українських аграріїв".
Менший врожай олійних та зернових вплине на експортний потенціал Кіровоградщини, вважає керівниця департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова.
"Плануємо отримати понад три мільйони тонн валу зернових та понад мільйон тонн соняшника. Експортний потенціал області залежить від валу, в середньому це від двох з половиною мільйонів до двох мільйонів 700 тисяч. Для харчових потреб область використовує 750 тисяч тонн зернових культур".
У сільгосппідприємстві з села Могутнє Кіровоградської області завершили збір з втратою врожаю, через літню посуху та відсутність дощів, розповів його керівник Віктор Демченко.
"Такої врожайності на моїй пам’яті ще не було. У звичайний рік кукурудзи ми збираємо від 80 до 100 центнерів з гектара, нині – по 42 центнери. Врожайність сої – 13 центнерів. Це вдвічі менше, ніж у попередні роки. Соняшнику на 20% менше".
Вважає, що рік господарство завершить без збитків, через збільшення попиту та цін на зерно. Зібране нині не продають й чекають на кращу ціну.
"Якщо говорити по кукурудзі, це півтори-дві тисячі тонн зменшення експорту порівняно з минулими роками. Ми за прямими контрактами є експортноорієнтованим підприємством. Це приводить до того, що підприємство працює й сплачує податки у державний, місцевий бюджети. За цей рік сплатили 6 мільйонів 200 тисяч податків".
Фермер із села Іванівка Володимир Гавриш розповів, що через посуху зібрали на 25% менше соняшника, ніж торік.
"Врожайність нижча на 10 центнерів з гектара. Кукурудзи вдвічі менше з врожайністю 40 центнерів з гектара. Торік було 80 центнерів".
Через підвищення цін, продукцію планує продавати за фактом закупок добрива, пального й посівних матеріалів.