У Кропивницькому 2 жовтня відкрили меморіал у пам'ять про загиблих курсантів, випускників, співробітників і військових льотчиків з Кіровоградської області. Створили його в Льотній академії Національного авіаційного університету. Це зробив колектив академії.
Про це Суспільному розповіла викладачка та очільниця авіаційно-волонтерського хабу Ірина Романько.
За її словами, у холі академії розмістили 14 світлин з інформацією про захисників. Серед загиблих — двоє курсантів, п'ятеро випускників, п'ятеро співробітників і двоє військових льотчиків. Створювати меморіал почали у червні цього року.
"У мене, як у викладачки історії, виникло бажання систематизувати інформацію про наших загиблих. Дізнавшись прізвище загиблого, шукаємо можливість спілкування з родичами. Це дуже болюча для них тема, і бувають перерви місяцями. Надсилають тексти, надсилають фотографії, і так з’являється галерея", — розповіла Ірина Романько.
Виконувач обов’язків директора Льотної академії Сергій Неділько розповів, що планують надалі увічнювати пам'ять загиблих захисників.
"На сьогодні велика кількість наших випускників і тих, які навчаються або працюють, воюють. Ми будемо обов’язково створювати меморіальний проєкт у вигляді якихось заходів, у вигляді книг та електронних книг, у вигляді назв навчальних аудиторій, скверів, які в нас є".
На відкриття меморіалу прийшли рідні, друзі, однокурсники загиблих, курсанти та викладачі. Архієпископ Кропивницький і Голованівський Марк провів панахиду за загиблими.
Випускник Льотної академії Вацлав Єгурнов розповів про свого однокурсника Антона Савицького, який загинув на війні. Востаннє вони бачилися на зустрічі випускників у 2020 році.
"Ми збирались на 20 років випуску. Він сам родом із Криму, після навчання пішов працювати авіадиспетчером на військовий аеродром. У 2014 році він вивіз сім’ю і переїхав працювати в аеропорт Жуляни, поселився в Бучі. 12 березня він з окупації зміг вивезти свою сім’ю в безпечне місце. Після того ми спілкувались. Він сказав: "Я бачу, що воюють діти, які фактично, як мої за віком, і пішов воювати".
Петро Шемігон — випускник факультету організації повітряного руху академії. Попри поранення та втрату ноги продовжує службу.
"Я бакалавра здобув у 2021 році, магістра — у 2024 році. Але, на жаль, я почав воювати у березні 2022 року, і під час цього періоду я навчався, і в мене на рік навчання зсунулось, і я вже після поранення захищав дипломну роботу".
Ярослав Хамраєв на фронт пішов у березні 2022 року. Серед загиблих — його однокурсник Андрій Таран.
"Він був старшиною групи в академії. За своїх хлопців завжди підійде і до викладачів, і до начальника, якщо комусь потрібна була допомога. Нікого не залишав у біді".
За словами Ірини Романько, інформацію про кожного загиблого розмістили у розділі "Віртуальний меморіал пам’яті" на сайті закладу. Також після перемоги України планують надрукувати книгу про військових з Льотної академії.