Перейти до основного змісту
Нелегальні кладовища з надгробками та кремація. Де у Кропивницькому поховати домашню тварину

Нелегальні кладовища з надгробками та кремація. Де у Кропивницькому поховати домашню тварину

Ексклюзивно
Де поховати домашню тварину у Кропивницькому
Нелегальне кладовище для тварин на Фортечних валах. Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому немає кладовища для поховання тварин. Для облаштування офіційного цвинтаря у місті нині шукають місце, проєкт ще не створили. Будувати крематорій для тварин цьогоріч не планують.

Про це у відповіді на інформаційний запит Суспільного повідомив начальник управління житлово-комунального господарства Віктор Кухаренко.

"Відсутність кладовища – це знущання з власників тварин"

У кропивничанки Марїї Іваненко (ім’я та прізвище з етичних міркувань змінено) літом цього року помер кіт. Жінка опікувалась ним 15 років. З її слів, коли постало питання поховати тварину, то виявилось, що зробити це без порушень правил благоустрою неможливо.

"Я поховала свого Мурчика у сквері. Розумію, що вчинила неправильно, мені було некомфортно це робити. У цивілізованому світі лазити поміж хащів та шукати місце, де б поховати свого домашнього улюбленця – це не нормально. Я готова була заплатити за це гроші. Вважаю, що в ідеалі у Кропивницькому потрібно створити крематорій для тварин. Якщо ні, то має бути цвинтар з платною послугою захоронення. Відсутність кладовища – це знущання з власників домашніх улюбленців".

Зі слів Марії, вдома у неї живе ще один немолодий кіт. Питання поховання домашніх тварин вирішила порушити, аби знати, що робити у майбутньому.

"У Кропивницькому немає кладовища для поховання тварин
Могила кота на території "Фортечних валів" у Кропивницькому. Суспільне Кропивницький

Трупи викидати у сміттєві баки заборонено

За інформацією Віктора Кухаренка, у Кропивницькому власникам тварин забороняється викидати трупи собак та котів у контейнери для сміття, ховати їх на газонах. Це передбачено правилами утримання домашніх тварин, які затверджені рішенням міської ради у 2010 році. Контроль за правилами здійснює міська інспекція з благоустрою.

"Якщо небайдужі містяни помітили, як люди викидають трупи тварин у сміттєві баки чи закопують їх на газоні, то вони можуть про це розповісти нам. За такі дії передбачений штраф від 340 до 1700 гривень. На сьогодні ми не отримували жодного повідомлення про захоронення від населення", – розповів Суспільному керівник спецінспекції Олександр Брюховецький.

Ділянку для поховання тварин на території меморіального комплексу "Фортечні вали" Кропивницька міськрада не виділяла, сказав Віктор Кухаренко. Кладовище, де місцеві жителі ховають домашніх котів та собак та ставлять їм пам'ятники – є несанкціонованим.

"У Кропивницькому немає кладовища для поховання тварин
Міська рада не виділяла ділянку на "фортечних валах" для поховання тварин. Суспільне Кропивницький

Чому тварин не можна ховати у непризначених місцях

Відповідно до пункту 8 правил утримання домашніх тварин, їх поховання, у тому числі кремація, здійснюється за гроші власників у місцях, відведених міською радою, говорить речниця Держпродспоживслужби в області Наталія Шевченко.

Наразі на території міста Кропивницького немає спеціальної ділянки для поховання тварин. Неконтрольовані поховання у парках, скверах та інших місцях можуть спричинити негативні наслідки як для екології, так і для здоров’я населення.

"Продукти розкладання тварин забруднюють довкілля, ґрунт, повітря. У землю та ґрунтові води, які потім людина споживає, як питну воду, потрапляють віруси та бактерії, які могла переносити тварина, а можливо й померла від них. Значна частина інфекційних захворювань є спільними для людей та тварин. Також іноді захоронені рештки виривають з могил та розтягують по території безпритульні собаки або інші звірі".
"У Кропивницькому немає кладовища для поховання тварин
Могила собаці на "Фортечних валах" у Кропивницькому. Суспільне Кропивницький

Українське законодавство забороняє ховати тіла домашніх тварин в землю, розповів Суспільному доцент кафедри загального землеробства Центральноукраїнського технічного університету Микола Ковальов.

З його слів, єдиний вихід з ситуації – це створити у місті крематорій. Для тварин його відкрити простіше, ніж для людей, бо це належить до ветеринарних видів діяльності і для цього не потрібно мати ліцензію.

"Обладнання для крематоріїв потрібно купувати за кордоном. За моїми підрахунками, піч з місткістю 100 кілограмів в довжину приблизно два метри, тобто це маленький ящик, буде коштувати в межах 200 тисяч гривень. Головне мати якісну систему очищення повітря, щоб не забруднювати довкілля. Вона найбільш дороговартісна та може коштувати більше, ніж саме обладнання".

В Україні крематорії працюють в Одесі, Києві та Харкові, говорить Микола Ковальов. У Кропивницькому є приватні компанії, які надають платні послуги, зокрема, за гроші відвозять тіла тварин на кремацію.

"Адже, як відбувається процес кремації? Піч нагрівають до 900 градусів, органіка згорає, але кістки за такої температури зазвичай не плавляться. Тому їх потім перемелюють та роблять сумішний прах, який можна розфасувати в урни".
Нелегальні кладовища з надгробками та кремація. Де у Кропивницькому поховати домашню тварину
Могила кота на території "Фортечних валів" у Кропивницькому. Суспільне Кропивницький

"Послуга з кремації тварин у Кропивницькому не популярна"

З Кропивницького на кремацію тіла тварин переважно возять у крематорій в місто Київ, розповів Суспільному представник ритуальної компанії Михайло Лимар. У столиці ця послуга коштує від двох до чотирьох тисяч гривень. У Харкові дешевше – від однієї тисячі гривень до 2300.

"Найбільша проблема не у кремації, а в транспортуванні тіла тварини до крематорію. Бо, наприклад, відстань з Кропивницького до Києва 300 кілометрів. І таким чином виходить, що дорога обходиться дорожче, ніж сама кремація. Тому, коли ми озвучуємо цю суму, то люди здебільшого від цієї послуги відмовляються”.

Зазвичай з Кропивницького на кремацію відвозять одну тварину на місяць, каже Михайло. Здебільшого це – великі собаки.

"Це ті випадки, коли тварина була дорогою для сім’ї і її віддають на кремацію, замовляють для неї урну. Але це рідкість, бо така послуга непопулярна та непоширена у Кропивницькому, тому що дорого коштує".

Де у Кропивницькому легально хоронити домашніх тварин, в інформаційному запиті Суспільного начальник міського управління житлово-комунального господарства Віктор Кухаренко не відповів.

Суспільне вдруге надіслало інформаційний запит у Кропивницьку міськраду. 25 жовтня знову отримали інформацію від Віктора Кухаренка. На запитання, що робити містянам з тілами тварин і, де їх ховати, щоб не порушувати правила благоустрою, він не відповів.

"Облаштовувати нові худобомогильники та біотермічні ями захоронення трупів тварин у населених пунктах України заборонено. Тому у Кропивницькому немає кладовища для тварин. Одним із способів утилізації трупів є їх спалювання у крематоріях, але на даний час його будівництво на території Кропивницької громади не передбачено".

Топ дня

Вибір редакції

На початок