У селі Панчеве Новомиргородської громади Кіровоградської області пересох витік річки Вись. 40% криниць – без води. Ще пів року тому люди рятували оселі від підтоплення.
Про це розповів Суспільному староста села Володимир Босько.
Чотири останні місяці в області майже не було дощів – 5% від норми. З 2010 року на території Кіровоградщини не було жодної повені, які живлять річки та поповнюють запаси підземних вод, пояснила керівниця офісу водних ресурсів в області Катерина Гайдук.
"На території області є 57 водосховищ й три тисячі ставків. Нині падіння рівня води у водоймах регіону коливається від 70 сантиметрів до 1,5 метри – а це значні вологовтрати. Треба думати про централізоване водозабезпечення населення, вивчаючи залягання підземних вод і шукати можливості, щоб люди були з водою".
За словами Катерини Гайдук, є розроблений у 2021 році проєкт на розчищення річища річки Вись. Його вартість на той час становила 49 мільйонів гривень. Нині ці гроші обласного природоохоронного фонду спрямовані на підтримку Збройних сил України.
Витік Висі у Панчевому
Річка Вись, протяжність якої становить 166 кілометрів, бере початок у Панчевому. У витоку річки, де ще навесні була вода, нині – земля з тріщинами, лежить мертва риба, показав староста села Володимир Босько.
"Літо було дуже засушливе, не пам’ятаю подібного. Це дійсно катастрофа, люди схвильовані, не знаємо, що робити".
У лютому цього року, зі слів старости, ситуація була протилежна: щоб врятуватися від підтоплення, жителі села робили спеціальні канали.
Про причини обміління витоку річки
Чому обмілів витік Висі, дослідив доцент кафедри загального землеробства Центральноукраїнського національного технічного університету, кандидат сільськогосподарських наук з екології Микола Ковальов.
"Обстеживши дно річки, ми помітили виходи на поверхні солі. Що це за сіль, можна буде сказати після аналітичних досліджень, тобто видовий склад, що, де, як. Але те, що сіль виходить аж на поверхню, означає те, що трапилося явище відходу води, оголення ложа річки. Це взаємопов'язані фактори".
Відзначив еколог ймовірність скидання в річку стічних вод.
"Наявна рослинність – рогіз, очерет – з’являється тоді, коли є відповідна їжа – переважно елементи біогенного або природного походження. Тобто це можуть бути скиди якісь, наприклад, стічних вод, якісь органічні скиди з якихось підприємств".
Микола Ковальов вважає, що навіть попри аномальну спеку та засуху, такий відхід води не є природним явищем для річки.
"Це екологічна катастрофа місцевого масштабу. Наскільки вона широка, можна буде сказати після більш детального дослідження цього питання, зокрема гідробіології".
Повернути воду у річку, з його слів, можна.
"Це комплексна проблема: просто почистити дно річки, або, наприклад прибрати рослинність результату не дасть. Потрібно чистити річку, трошечки звільняти мулові наноси".
Берег річки заріс комишем та рогозом. Його спалення проблеми замулення річки не вирішить, сказав еколог Микола Ковальов.
"Коли палять ці рослини, вони навпаки більше розвиваються, бо належать до коренепаросткових рослин – спалення стимулює кореневу систему, і вона починає ще більше рости, ніж росла до того. Тому треба використовувати комплексні методи: це й боротьба біологічними методами, зокрема розведення риб, які виїдають кореневу систему – наприклад, білий амур, товстолобик. І для очищення від мулу, потрібно використовувати також біологічні методи".
Про необхідність чистки річки почали говорити чотири роки тому, сказав староста села.
"Ми порушили це питання, нам виділили 1,5 мільйона, почали чистити, а потім перестали. Я звертався і в прокуратуру, і до керівництва облдержадміністрації, і обласної ради – сказали, що невдалий проєкт. Але ж відповідальності ніхто не поніс – ані ті, хто працював над проєктом, ані експерти. Ця справа так і зникла".
Очищення річки не допоможе у цій ситуації, вважає секретар Новомиргородської міськради Олександр Лазарєв, адже за інформацією гідрометеорологічного центру, в басейні річки Південний Буг, частиною якого є річка Синюха, куди впадає Вись, нині маловоддя.
"Водність становить від 9 до 16% від норми. Це не унікальний випадок саме на Висі, це взагалі така ситуація по всьому водному басейну Південного Бугу. Яке розчищення там не зроби – якщо не буде наповнення річки, не буде атмосферних опадів, то вода нізвідки не з’явиться".
Олександр Лазарєв радить жителям об’єднуватися у кооперативи, щоб коштом внесків облаштовувати свердловини із запасами води для всіх користувачів.
У Панчевому обміліли криниці, люди використовують свердловини
Директорка місцевого дитсадка Віталія Панкул розповіла, що вода у кранах зникла тиждень тому. Для приготування їжі використовують воду в бутлях, яку купують спільно з батьками вихованців. Для технічних потреб використовують воду зі свердловин. Вдома, показала, користувалися водою з криниці, вона обміліла.
"Ми живемо в цьому будинку десять років, водою користувалися лише чотири з них, а потім вона майже зникла, не поступає вода".

Аби забезпечити себе водою, з її слів, пробурили свердловину.
"68 метрів глибиною. Води вистачає на всі потреби".

За словами Миколи Ковальова, свердловини мають бути від 50 метрів глибиною.
"Це передусім пов’язано з тим, що ми розташовані на кристалічному щиті. Крім того, є багато супутніх елементів, які забруднюють води. Вода ж розчинює все".
За даними старости, у Панчевому живуть півтори тисячі людей. До 40% криниць в селі – без води.
"Так. Черпають – одне-два відра щодня. Велика біда настала. Багато людей, я знаю, збираються свердловини у себе облаштовувати, бо іншого виходу не бачать. До водогону "Дніпро-Кіровоград" ми не приєднані, бо відстань велика".

Чи безпечна для здоров'я вода з криниць
Використовувати воду з криниць, як питну, можна лише після проведення лабораторних аналізів на хімічне та біологічне забруднення, радить еколог.
"Зазвичай це стандартний набір із 20 показників. Найважливіший – вміст нітрати, бо найважче їх видаляти з води, а ще, на відміну від інших забруднювачів, вони безпосередньо впливають на певні функції нашого організму. Концентрація понад 45 міліграмів на літр – погано. Нітрати впливають на гемоглобін нашої крові, тобто на перенесення кисню".
Підвищений рівень нітратів та нітритів призводить до утворення в організмі людини метгемоглобінемії, сказав завідувач відділення анестезіології обласної дитячої лікарні Андрій Гутарєв.
"Гемоглобін, який утворюється з цими сполуками, не може переносити кисень. Це призводить до кисневої недостатності. Лікарі змушені застосовувати антидоти".
Крім того, постійне вживання колодязної води з великими вмістом солей може викликати й утворення каменів у нирках, й різні захворювання травної системи.