Спочатку горіло, тепер тліє. Пожежу, яка сталась тиждень тому на території відстійників у Первозванівській громаді Кропивницького району, локалізували, але на місці весь цей час продовжує тліти і диміти. В зоні розповсюдження диму проживають майже 1000 людей. Це жителі сіл – Зоря, Первозванівка, Федорівка.
Про це Суспільному розповіла голова Первозванівської громади Прасковія Мудрак.
За її інформацією, тиждень тому пожежа почалась на території відстійників у селі Зоря. Нині на цьому місці тліє трава.
"Ми не знаємо, хто та коли запалив, але горіти почало з вівторка. Не можемо нічого зробити, хоча залучені всі служби. Працюють і сільська рада, і державна служба з надзвичайних ситуацій".
Повідомлення про загоряння отримали 5 вересня о 05:00 ранку, говорить речниця служби з надзвичайних ситуацій в області Оксана Король.
"Надійшло повідомлення, що горить 500 метрів квадратних сухої трави та очерету на картах-відстійниках. Цього ж дня о 07:09 займання локалізували, на сьогодні відкритого воню немає. Наразі відбувається тління твердих часток з каналізаційних стоків. Щоб запобігти пожежі на місці займання постійно чергує одне відділення першого державного пожежно-рятувального загону".
На території громади – 16 відстійників. Це штучні місткості для збору стічних вод – пояснює Прасковія Мудрак.
"Сюди скидаються всі стічні води з Кропивницького. Роками тут накопичувалась велика рослинність, тепер утворився торф’яник, який горить знизу. Задимленість іде по всій території Первозванівської громади. Площа понад 40 гектарів".
Дим від пожежі стоїть у селах Зоря, Первозванівка, Федорівка.
"Важко дихати, взагалі неможливо. Очі виїдає”, – говорить місцева жителька Любов Можаєва.
Рослини вбирають у себе речовини з каналізаційних стоків. При пожежі вони поширюються в повітрі та можуть спричинити хвороби дихання, серцево-судинної системи, онкологію, говорить екологиня Тетяна Тунік.
"З точки зору хімії, тління – це неповне згорання, внаслідок якого виділяється карбон – канцерогенна речовина. Вона накопичується, а низина цьому сприяє. Тому люди будуть дихати цим навіть тоді, коли перестане тліти. Від цього страждають усі: і тварини, і діти, і люди похилого віку".
Екологиня радить людям щільно зачинити двері й вікна та якомога менше перебувати на вулиці.
Під час горіння виділяється низка шкідливих хімічних речовин. В основному це – бензопірен, чадний і вуглекислий газ, оксиди азоту та сірки, пояснила головна санітарна лікарка Кіровоградщини Надія Оперчук.
"Вплив диму на здоров'я залежить від того, де в цей час знаходиться людина та скільки вона перебувала в зоні впливу та концентрації диму. Дим і сполуки, які містяться у ньому, особливо негативно впливають на організм дітей та людей старшого віку, зокрема з алергіями, бронхіальною астмою, хронічними серцевими захворюваннями. Певні речовини можуть накопичуватися в організмі і надалі можуть розвиватися вірусні та бактеріальні захворювання легень".
Зі слів Надії Оперчук, ці речовини можуть глибоко проникати в легені та викликати гострі отруєння.