На Кіровоградщині 72% учнів говорять українською мовою. Результати моніторингового дослідження

На Кіровоградщині 72% учнів говорять українською мовою. Результати моніторингового дослідження

На Кіровоградщині понад 90% учнів та вчителів вважають українську мову рідною. Українську мову за межами школи використовують на 3% більше педагогів, на 5% збільшилася кількість учнів, які спілкуються українською вдома та у колі друзів, якщо порівнювати з тогорічними показниками. Такі результати моніторингу функціонування державної мови в регіоні.

Про це в етері Українського радіо Кропивницького розповіла начальниця управління державної служби якості освіти в області Лілія Синчук.

За її словами, моніторингове дослідження проводила Державна служба якості освіти України спільно з уповноваженим із захисту державної мови. Його влаштовують третій рік поспіль за двома напрямками: дотримання норм мовного законодавства та вивчення стану процесу опановування державною мовою.

Цьогоріч у вибірку увійшли переважно міські заклади освіти.

"На відміну від минулого року, 73% людей – це були респонденти саме з міст обласного підпорядкування та обласного центру. Адже, зазвичай, жителі міст говорять російською мовою частіше, ніж жителі сіл".

За інформацією Лілії Синчук, під час моніторингу вивчали тенденції розвитку мови, які чинники впливають на мову спілкування під час навчання, вплив мови на вибір контенту та рівні володіння державною мовою й чинники, які можуть перешкоджати говорити українською мовою.

Заклади освіти обирали так, аби вибірка була репрезентативною. Цим займався інститут освітньої аналітики.

"Україну поділили на кілька регіонів для здійснення цього моніторингу. У макрорегіон "Центр" потрапили п'ять областей, включно з Кіровоградською".

За словами Лілії Синчук, основну увагу державна служба якості освіти зосередила на вивченні питання мови саме під час освітнього процесу, тому що освітнє законодавство визначає, що мовою освітнього процесу є державна. Після початку повномасштабної війни спостерігали збільшення використання української мови учнями, вчителями та батьками, однак у 2023-2024 навчальному році відбулася зворотна реакція, тобто зменшилася кількість респондентів, які говорили українською мовою.

"Для нашої області є втішним те, що більш як 90% учнів, батьків та вчителів Кіровоградщини рідною мовою вважають українську. Якщо порівнювати з іншими результатами центрального макрорегіону, серед усіх ми маємо найкращу ситуацію".

За результатами моніторингу, у школі діти почали частіше використовувати державну мову, однак за її межами цей відсоток знижується.

"Під час уроку учні використовують українську мову на 1,5% менше, ніж минулого року, але в той же час її використання під час перерви збільшилось на 3%. Загалом, у нас лише 72% учнів говорять українською мовою — це те, над чим потрібно працювати".

За даними Лілії Синчук, 100% вчителів зазначили при опитуванні, що вони користуються лише українською мовою під час освітнього процесу, що є на 2% більше, якщо порівнювати з минулим роком.

"Хоча опитування учнів показало, що цей показник є меншим на 4%. Тобто в нас є вчителі, і ми знаємо про ці випадки, які дозволяють собі порушувати чинне законодавство щодо використання недержавної мови під час освітнього процесу".

Згідно з моніторингом, україномовний контент обирають 70% учнів, а при спілкуванні онлайн українську мову використовують 85%. 53% учнів краще сприймають контент українською мовою, українською і російською – 43%.

"Це свідчить про те, що для них немає значення, якою мовою переглядати контент. Якщо оточення говоритиме українською мовою, що сприятиме розвитку навичок комунікації саме українською – учні заговорять. Тому наше завдання сьогодні – це зосередити зусилля на розвитку й поширенні української мови, на її пропагуванні".

Учні оцінили свій рівень володіння українською мовою вище ніж 70%, а рівень вчителів – у 93%. Педагоги ж зазначили, що вони володіють українською на 100%, а 80% батьків вказали, що вони вільно володіють українською.

За результатами дослідження, звичка спілкуватися недержавною мовою, недостатній рівень володіння українською мовою та російськомовне оточення поза межами школи стримують учнів, батьків та вчителів від спілкування українською мовою, сказала Лілія Синчук.

Завданням керівників органів управління та закладів освіти, з її слів, є посилення контролю, адже вони несуть відповідальність за все, що відбувається під час освітнього процесу.

"Освітній процес – це не лише уроки, це й перерви також. Учителі мають об’єднатися з різними стейкхолдерами Люди, а саме акціонери, персонал, волонтери, спонсори, уряд, клієнти і тощо, що мають інтерес до певної організації через зацікавленість, вплив або і те, і інше. і пропагувати українську мову під час уроків та будь-яких позакласних, позашкільних заходів. Вони мають розповідати, як відбувається лінгвоцид української мови сьогодні, адже ми бачимо, як росіяни знищують наші бібліотеки та заклади освіти. Потрібно розказати про українських письменників, поетів та посилювати цю роботу і обов'язково залучати батьків".

Результати попереднього моніторингового дослідження оприлюднили в лютому цього року.

На початок