Аграріям не варто боятися, що ціна зерна на експорт занижуватиметься. Про це Суспільному сказала керівниця департаменту агропромислового розвитку Кіровоградщини Валерія Фурманова, коментуючи рішення уряду регулювати ціни на агропродукцію.Такої самої думки дотримуються і двоє фермерів регіону. Йдеться про постанову, яку уряд ухвалив 20 серпня. Він затвердив механізм мінімальних експортних цін на окремі види сільгосптоварів. У список потрапили й вісім агрокультур.
Це пшениця, жито, ячмінь, овес, кукурудза, соєві боби, насіння ріпаку і соняшнику. Також у списку — мед, горіхи у шкарлупі й без, олія (соєва, соняшникова, ріпакова) і макуха.
За словами Валерії Фурманової, ціни буде розраховувати Мінагрополітики на основі даних про експорт за останні п’ять років. Воно ж їх і затверджуватиме.
"Це одне із пакетних рішень уряду для того, щоб мінімізувати тіньовий ринок обігу зерна. Прийняття цього рішення призведе до збільшення валютних надходжень до України від зовнішньоекспортних контрактів", — вважає Валерія Фурманова.
Керівник фермерського господарства з села Оникієве на Кіровоградщині Ігор Вишневський нині продає врожай за ціною, яка рентабельна для його господарства. Сьогодні, за його даними, тонна пшениці коштує дев’ять тисяч. Минулого року вона була чотири тисячі. За його словами, цю вартість диктує не держава й фермери, а ціна на Світовій біржі.
"І вже від ціни Світової біржі ми маємо ціну, по якій закуповують у нас зернотрейдери. Якщо буде нижня ціна закупівлі, то це для нас буде добре. Зернотрейдери не матимуть права купувати в нас по дуже низькій ціні, і ми не будемо їм продавати. Якщо буде нижня гранична ціна на закупівлю нашої продукції, то й буде верхня гранична ціна. І все вже залежатиме від розмови господарників із зернотрейдерами. Але це точно буде не нижча ціна, яку встановила держава".
Рішення уряду регулювати ціни на агропродукцію не вплине на ринок зерна і не допоможе аграріям, вважає фермер з села Велика Виска Володимир Волошановський.
"Держава може регулювати ціну зерна у своїй державі. А на експорт трейдери, які закуповують зерно, все одно виставляють світові ціни. Це рішення не повинно вплинути на ринок зерна, яке йде на експорт".
Не вплине це і на контракти, які укладають між собою аграрії та трейдери, вважає заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.
"Нижче мінімальних цін контракти точно не будуть укладати. Кожного місяця у рамках цієї постанови будуть координуватися ці мінімальні ціни, тобто це унеможливлюватиме якесь застоювання на ринку".
Водночас трейдер з Одеської області Володимир Кошельник вважає, що є ризик щодо форвардних контрактів, які передбачають ухвалення угод сьогодні, а постачання продукції у наступні місяці.
"Він може бути укладений, наприклад, по 150 доларів за тонну, а взимку буде ринкова ціна 250 доларів за тонну, і цей контракт практично дефолтує, зривається, тому що обидві сторони у зв’язку із цими законодавчими обмеженнями — це як непереборна сила. Вони не можуть виконати контракт, тому що він законодавству суперечить. Фермер програє, але щоб не втрачати партнерські відносини з експортером, готовий виконати".
На його думку, уряду потрібно допрацювати це питання.