Ліцей у Помічній на Кіровоградщині не працює через відсутність укриття. Де навчаються діти та яка подальша доля закладу

Ліцей у Помічній на Кіровоградщині не працює через відсутність укриття. Де навчаються діти та яка подальша доля закладу

Ексклюзивно

У місті Помічна Новоукраїнського району Кіровоградської області не працює ліцей №3, бо там немає укриття. Тепер 370 учнів навчаються в інших школах та дитсадку. Там же працюють 38 вчителів. Цього навчального року заборонили облаштовувати укриття на перших поверхах.

Про це Суспільному розповів директор ліцею Олег Баранов.

Після початку повномасштабного вторгнення укриттям у ліцеї слугував перший поверх. Вікна там заклали будівельними матеріалами, стіни укріпили. На це витратили 700 тисяч гривень з бюджету громади, розповів її голова Микола Антошик.

Нині, через нові вимоги уряду щодо облаштування укриттів у закладах освіти, ліцей не працює. Учнів перевели в інші школи.

"Жодна служба не надала дозволу, оскільки це сховище не є сховищем. Сказали, що не відповідає нормам. Поблизу укриття немає, найближче – на відстані у понад кілометр", – сказав директор ліцею Олег Баранов.

Зі слів директора, нині 370 учнів ліцею їздять або ходять на уроки до двох інших міських шкіл та дитсадка.

Ліцей у Помічній на Кіровоградщині не працює через відсутність укриття. Де навчаються діти та яка подальша доля закладу
Учні початкових класів ліцею №3 на навчання в інший заклад підвозять шкільним автобусом. Суспільне Кропивницький

О 8:00 шкільний автобус відвозить на навчання у ліцей "Універсум" 25 учнів молодших класів. Для них там виділили чотири вільних класи. Щоб діти обох шкіл могли розміститись в укритті, навчання організували у дві зміни, розповіла виконувачка обов’язків директора Людмила Гідулян.

"170 місць (в укритті – ред.), на одну зміну вистачає. У нашій школі, без іншої, навчаються 277 учнів. З іншої школи ми прийняли 80 – рахували, скільки зможемо забезпечити харчуванням. Торік зробили опалення в укритті, цьогоріч додали ще дві кімнати, є два виходи".

Ставлення батьків ліцеїстів до навчання в інших закладах

Батьки ліцеїстів протестували проти закриття закладу через невідповідність укриття нормам. 20 червня 40 батьків приходили щодо цього у міську раду. Тоді директор ліцею розповів, що серед батьків проводили опитування щодо навчання з укриттям, яке мають на першому поверсі — усі погодились залишити дітей на навчання.

Маму двох учнів Наталію Зіненко не влаштовують умови в інших школах. Про це вона сказала Суспільному.

"У нас гарна школа: спортивний зал, їдальня, великі класи. Чому ми маємо йти звідси? Питання до нашої влади – до місцевої, до обласної. Чому за три роки війни ніхто не подумав, що наше укриття не підходить, не почали будувати інше, нове. Батьки згодні на це укриття (на першому поверсі – ред.), дайте нам можливість, ми будемо всю відповідальність брати на себе".
Ліцей у Помічній на Кіровоградщині не працює через відсутність укриття. Де навчаються діти та яка подальша доля закладу
Укриття на першому поверсі ліцею №3 в Помічній. Суспільне Кропивницький

В Ольги Анзенко діти нині навчаються в різних закладах.

"Хотілося б у свою школу ходити. Старший у першу школу ходить, молодший – в другу. А що робити? Навчання треба".

Класна керівниця з ліцею №3 Ольга Діордійчук вважає, що у своїй школі дітям було просторіше, ніж у ліцеї "Універсум".

"Тут у нас маленьке приміщення, де на перший погляд здається, що дитина може або лише сидіти, або стояти збоку. Меблі також – шафи маленькі. Ми ж не можемо все зі свого ліцею перевезти".
Ліцей у Помічній на Кіровоградщині не працює через відсутність укриття. Де навчаються діти та яка подальша доля закладу
Урок англійської у третьокласників ліцею №3 в класі ліцею "Універсум". Суспільне Кропивницький

Зі слів директора ліцею №3, доки приміщення закладу порожнє, його будуть опалювати. За його підрахунками, це коштуватиме майже мільйон гривень.

"Технічні працівники працевлаштовані у двох інших навчальних закладах. Залишилась бібліотека в школі, працює працівник, який доглядає за комунікаціями. Хоча б в якомусь ощадливому режимі, але школа буде опалюватись".

Про зони безпеки та дозвіл мати укриття на першому поверсі

У Кіровоградській області 44 школи мають укриття на першому поверсі, у восьми з них учнів підвозять до інших шкіл, розповів заступник начальника обласного управління цивільного захисту Костянтин Дружинін.

"Торішні зміни в урядовій постанові виключили можливість використання перших поверхів для обладнання там найпростіших укриттів – тільки підвальні або цокольні приміщення. Але уряд видав постанову, яка визначає методику обрахунку зон безпеки для закладів освіти. Поки затвердженого розподілу немає".

У "жовтій" та "зеленій" зонах, сказав, дозволять облаштування укриттів на перших поверхах за умови додаткового зміцнення будівельних конструкцій.

Зі слів заступника начальника управління, із зонами безпеки Міністерство освіти України має визначитись до 2 жовтня.

Міський голова Микола Антошик знає, що Помічна може належати до "помаранчевої" зони, тому звернувся до Міністерства освіти України, щоб їм дозволили використовувати укриття на першому поверсі. За його словами, відповіді поки не отримав.

"У міністерство написали, щоб вони посприяли, розглянули можливість визнання зони "зеленої", яка нам дасть можливість використовувати гроші на посилення укриття ,яке маємо. Я розумію відповідальність і свою, і служби з надзвичайних ситуацій, адже на нашій території іноді пролітають дрони й ракети. Наприклад, зіб’ють щось з них. Хто буде нести відповідальність?"

До 2027 року, сказав, мають побудувати нове протирадіаційне укриття.

"Виготовлялась проєктно-кошторисна документація. Вартість – 38 мільйонів гривень. Самі не можемо потягнути своїм бюджетом".

Додаткові гроші на перевезення дітей у заклади з укриттями виділятимуть саме з місцевого бюджету.

На початок