За понад два роки у Новоукраїнській громаді Кіровоградської області працівники виконкому зібрали два мільйони гривень на потреби Збройних сил України. У березні 2022 року колектив вирішив щомісяця віддавати свій одноденний заробіток на допомогу рідним загиблих військових.
Про це Суспільному розповів міський голова Новоукраїнки Олександр Корінний.
За його словами, загиблі є в кожному старостинському окрузі громади.
"З цих грошей ми віддаємо п’ять тисяч гривень родині, у який гине військовий, щоб підтримати її. Окремо міська рада бере на себе організацію поховання, оплачує обіди, інші витрати. На це з бюджету громади для кожної родини ми виділяємо 25 тисяч гривень. Ті ж 30 тисяч, що дає обласний бюджет, ми радимо родинам витрачати на пам’ятники", — розповів міський голова.
За словами Олександра Корінного, за гроші, які зібрали працівники виконкому, також допомагають армії. Купують машини, генератори, РЕБи.Засоби радіоелектронної боротьби. Ними збивають з курсу й садять "шахеди"
"Багато хлопців з громади служить, але закон про підтримку ЗСУ досі не підписаний. Це означає, що в межах закону можна перераховувати тільки субвенцію. Але це треба чекати, поки військові ці гроші використають. Не завжди такий варіант підходить. Тому коли люди приходять, швидко реагуємо на звернення. У нас майже не буває тижня, щоб ми щось не купили".
До допомоги армії доєднуються місцеві медики, школи, дитсадки, інші колективи. Якщо додати їхню підтримку й благодійні заходи, то за роки повномасштабної війни громада зібрала чотири мільйони гривень.
У День пам'яті захисників України, 29 серпня, відкрили Алею пам’яті Героїв Новоукраїнської громади. Так вшанували пам'ять пів сотні земляків. Семеро з них загинули до 24 лютого 2022 року. Інші військові — за два з половиною роки повномасштабної війни.
"Першим з громади під час війни загинув підполковник Володимир Мамадалієв в липні 2014 року. Він з міста Новоукраїнка. Уже після повномасштабного вторгнення перший загиблий був з села Фурманівка. Це Сергій Браниш. Вони під Києвом стояли, і був обстріл градами. І, на жаль, пів сотні людей — це не всі. 31 серпня ми ховаємо Володимира Паська із села Захарівка".
Алею пам’яті облаштували в центрі Новоукраїнки. Там є прапори України й громади, тризуб, зелень, лавки, камери спостереження, гранітні полички для квітів біля кожного портрету. Вночі алею підсвічують.
Місце для алеї, її назву й вигляд погоджували з родинами загиблих. За словами Олександра Корінного, на все витратили до 300 тисяч гривень з бюджету громади. Більшість робіт виконало місцеве комунальне підприємство. Окремо працівники виконкому за власні гроші (6,5 тисяч гривень) купили самшит у лісництві для Алеї пам’яті.
У виконавчому комітеті працюють 14 людей, чиї родичі на війні. Торік до Дня захисників і захисниць працівники виконкому зібрали 70 тисяч гривень й купили те, що замовляли ці військові — тепловізор, генератор, запчастини до машин, гуму для машин. Про все витрачене міська рада звітує в соцмережах.
"До прикладу, ми нещодавно купили по три РЕБи — кожен по 100 тисяч. Хлопці приїжджали на Алею пам'яті й показували фотографії, де вони посадили п'ять чи сім російських дронів. Вони їх привезли до нас в Новоукраїнку. У нас тут є місцевий майстер, який їх перепрошив. І тепер уже наші хлопці запустили ці дрони назад на ту сторону. А посадили їх саме нашими РЕБами. І ще один РЕБ плануємо передати найближчим часом".
За словами Олександра Корінного, перед входом в Алеї пам’яті планують встановити прапори бригад, де служили військові.