У Кропивницькому є вісім тролейбусних маршрутів. На них працює 41 тролейбус, 21 з них — з автономним ходом, решта залежні від електрики. Перебої з електропостачанням впливають на рух тролейбусів.
Про це Суспільному розповів начальник управління транспорту міськради Віктор Житник.
За його словами, усі тролейбуси працюють на постійному струмі. Це відрізняє їх від, до прикладу, побутових електроприладів. Для того, щоб змінний струм з електромережі перетворити на постійний, у місті на балансі "Електротрансу" працюють шість підстанцій.
Як пояснив керівник управління, під час відключень електрики пасажири тролейбусів з автономним ходом не відчують, що на якійсь ділянці було знеструмлення. Для роботи інших тролейбусів потрібно підстанції, які забезпечують рух, під'єднати на іншу підстанцію, що не підпала під знеструмлення.
"Наше комунальне підприємство орієнтується на ті графіки, які видає обленерго, де йде знеструмлення по чергах. Різні ділянки хоч і межують між собою, але вони технічно роз'єднані. Тому наші працівники (служба контактної мережі) виїжджають ремонтними машинами й з'єднують певні ділянки на певний період часу, щоб тролейбуси, які не мають автономного ходу, могли проїхати".
Це підключення триває в середньому 15 хвилин. Зі слів Віктора Житника, нині стало складніше працювати, бо крім графіків погодинних, Укренерго вводить аварійні.
"Для пасажирів справді виникають певні незручності. Тролейбуси можуть вибиватися зі свого графіку на маршруті".
Обсяги обмеження споживання електричної енергії для кожної області визначає "Укренерго", пояснила речниця Кіровоградобленерго Олена Данільченко.
"Накази від "Укренерго" надходять протягом доби, і ми не можемо передбачити, коли вони будуть. Після того, як приходить розпорядження, "Кіровоградобленерго" має 10 хвилин на його виконання. За цей час диспетчер має переробити підготовлений графік, який був попередньо оприлюднений на сторінці обленерго".
Рух тролейбусів у місті контролює диспетчерська служба. В умовах відключень електрики вони можуть змінити маршрут.
"Наприклад, знеструмили ділянку напроти готелю "Київ". І на період перепідключення з одної ділянки до іншої він робить об'яву, що під'їжджає на Преображенську й об’їжджає центру міста через Ковалівку, щоб не було великих розривів у рейсах. Тобто ми використовуємо всі можливі речі, щоб пасажира все-таки доставити якнайближче до потрібної точки. Це вже в нас відпрацьовано ще з 2022 року".
Зі слів Віктора Житника, тролейбуси на маршрутах розподіляються нерівномірно. Одна з причин — технічне обслуговування. Також в місті є маршрути з ділянками без контактної мережі, тому там можуть працювати тільки тролейбуси з автономним ходом. Це маршрути 8, 7, 7-а і 5. Такі тролейбуси можуть проїхати без контактного проводу 21 кілометр — тобто з одної частини міста в іншу й повернутися.
Подивитися розклади тролейбусів і автобусів на період, коли немає відключень і збоїв у маршрутах, можна в Telegram-каналі "Електротрансу".
Що відомо про відключення електрики в Україні
До атаки на 26 серпня Укренерго не планувало застосовувати відключення електрики.
Заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук 29 серпня заявила, що після російської масованої атаки 26 серпня українська енергетична система залишилася цілісною і збалансованою. Водночас, за її визначенням, ситуація в енергосистемі держави складна.
30 серпня Укренерго повідомило, що українська енергосистема відновлюється після дев’яти масованих атак росіян. Зберігається дефіцит потужності, а на енергооб’єктах тривають аварійні та планові ремонти.