Фінансування та державна підтримка агросектору, робота з зовнішніми ринками та євроінтеграція, мобілізація, бронювання працівників,водні ресурси та меліорація. Такі теми обговорювали на Всеукраїнському аграрному форумі, який відбувся у Кропивницькому.
Про це розповів кореспондент Суспільного.
Одна з найбільших проблем для Кіровоградської області – це посуха, сказала Суспільному фермерка з Новоархангельської громади Ольга Голобородько.
"З травня майже не було дощів, тому ми втратили трохи урожаю. Сподівалися на врожай пізніх культур, але того, що ми хотіли зібрати, не буде через посуху".
Жінка вважає, що держава має підтримати аграріїв. З її слів, особисто вона користувалась програмою "Доступні кредити 5-7-9%".
Питання кредитів – одна з найбільших проблем для українських фермерів, особливо прифронтових територій, розповів фермер Ярослав Михайлов. Два з половиною роки тому він переїхав з міста Сватове Луганської області. Нині мешкає в Черкаській області.
"Останні 25 років я будував бізнес, який пов'язаний із сільським господарством та переробкою. До війни взяв два кредити в рамках пограми "5-7-9%"– один під обігові гроші, інший – на купівлю трактора. Державний банк почав вимагати в мене їх повернути. Я кажу: беріть трактора, мені нічим віддавати. Я не відмовляюся від боргів. Війна закінчиться, я повернусь на Луганщину і все виплачу. Вони кажуть: "Ні, ви маєте згідно з договором все виплачувати". Мені вже нарахували 18% чи 25% і я не можу взяти ділянку землі в оренду, бо відразу прийде виконавча служба".
Яку допомогу фермери можуть отримати від держави
Єдине розв'язання цього питання – це ухвалення змін у законодавстві, вважає виконувач обов’язків міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький. Він перерахував, яку нині допомогу аграрії можуть отримати від держави.
"Це – отримання грантів на сади та теплиці, державна підтримка будівництва або відновлення меліоративних систем. Також є програма для малих фермерів – ті, що обробляють до 120 гектарів – виплата по 4 тисячі гривень на один гектар. Ті, хто тримають від трьох до 100 корів – по 7 тисяч гривень на одну голову. Від 5 до 500 кіз та вівцематок – по 2 тисячі гривнь на одну голову. Також доступна програма компенсації від 25% вартості вітчизняної сільгосптехніки і гранти на переробку".
Зі слів Тараса Висоцького, на Кіровоградщині менше запитів на грант на садівництво або теплиці. Від держави можна отримати 70%, внесок аграріїв – 30%. Цією програмою в регіоні скористалися менше десятка фермерів, тоді, як в інших областях вже отримали від 20 до 40 грантів. Це – Львівська, Київська, Закарпатська, Вінницька та Дніпропетровська області.
Учасник програми "Доступні кредити 5-7-9%" може отримати позику до 50 мільйонів гривень на строк до 3 або до 5 років, залежно від цілей фінансування, пояснює Тарас Висоцький.
"Аграрії Кіровоградщини – лідери за державними аграрними кредитами. Це 1100 суб'єктів господарювання з 10 тисяч, які кредитуються в аграрному секторі. Майже 800 з них по програмі "5-7-9%".
Участь у форумі взяли триста аграріїв з усіх областей України. Про це Суспільному сказав керівник пресслужби обласної військової адміністрації Дмитро Кобець.