Неправильне лікування інсульту, пологи без контракту з Національною службою здоров'я України (НСЗУ), високий рівень кесаревих розтинів, малі обсяги закупівлі ліків. Такі результати моніторингу лікарень Кіровоградської області. Національна служба здоров’я України перевіряла, як вони працюють за програмою медичних гарантій й чи відповідають реальні послуги пакетам, укладеним між лікарнями й НСЗУ.
Про це розповіла голова НСЗУ Наталія Гусак на брифінгу. Керівництво цієї служби другий день працює в Кропивницькому.
За словами голови, моніторинг дозволяє контролювати дотримання умов договору та запобігати нецільовому використанню грошей.
Лікування інсульту
Перше, на що Наталія Гусак звернула увагу, — лікування інсультів. Сучасні протоколи передбачають використання тромболітичних препаратів. Це запобігає ураженням головного мозку й полегшує відновлення людини. Таку терапію прописують у пакеті, який лікарня контрактує з НСЗУ.
У більшості лікарень області високий рівень її застосування. За перше півріччя 2024 року найвищі показники мають:
- Кіровоградська обласна лікарня — 18%;
- Кропивницька міська лікарня швидкої медичної допомоги — 12,5%;
- Центральна міська лікарня Гайворонської міської ради — 12,2%;
- Добровеличківська лікарня — 9,3%.
Водночас у Світловодській центральній районній лікарні тромболітичну терапію застосовували на рівні 1,97% — для трьох пацієнтів зі 152 випадків.
"Це дуже низький рівень. Це говорить про те, що лікарня не дотримується стандартів лікування. Ми не готові на наступний рік продовжувати контракт з цією лікарнею", — розповіла Наталія Гусак.
За її словами, говоритимуть про це з представниками самої лікарні й керівником громади. Вважає, що ситуацію можна поліпшити. До прикладу, у Знамʼянській лікарні минулого року були 3,7%. Цього року показник зріс до майже 8%.
Приймання пологів
У шести медзакладах області у 2024 році приймали пологи, при цьому там не мають договору з НСЗУ за відповідним пакетом:
- Новоукраїнська міська лікарня — 69 пологів, у чотирьох випадках проводили кесарів розтин, двоє пологів — передчасні;
- Маловисківська лікарня — 44 пологи, у чотирьох випадках проводили кесарів розтин;
- Центральна міська лікарня Гайворонської міської ради — 34 пологи, у п'яти випадках проводили кесарів розтин;
- Благовіщенська лікарня — дев'ять пологів, з них двоє — передчасні, в одному випадку проводили кесарів розтин;
- Бобринецька лікарня — двоє пологів;
- Олександрівська лікарня — одні пологи.
Не маючи контракту з НСЗУ, ці лікарні мали право приймати пологи тільки коштом міського бюджету або за приватні гроші.
"Ці лікарні користувалися можливістю оплати послуг за стаціонарним випадком. Але ми бачимо, що при такій кількості пологів вони все одно не виходять на контракт наступного року. Я розумію, що вони просто бояться закрити пологове відділення. Тут ще може втручатися політика. Інколи навіть депутати готові виводити людей, щоб не закривати його. Але ж це питання не політики, а безпеки жінок. Ми не можемо тримати відділення, де навіть не щотижня приймають пологи. Це небезпечно. Бо лікар втрачає професіоналізм", — розповіла Наталія Гусак.
За її словами, пологів має бути не менше, як 200 на рік. Тільки в такому випадку у 2025 році лікарня зможе законтрактувати пакет.
Також Наталія Гусак сказала, що є питання і до Світловодської лікарні. Вона має пакет на приймання пологів, але там високий рівень проведення кесаревих розтинів — за перше півріччя 32%. Це також робить неможливим контрактування.
"Ми надалі не купуватимемо послуги в тих лікарнях, який мають понад 15 % кесаревих розтинів. Якщо їх висока кількість, це означає, що лікарня не вміє надавати послугу. Окрім того, кесарів розтин – це досить часто означає просто заробіток грошей".
Закупівля ліків
За словами Наталії Гусак, окремі лікарні в області не закупили жодних ліків за гроші, які отримали від НСЗУ. Вона навела приклад Новгородківської лікарні. Цей заклад у 2023 році отримав 13 мільйонів від НСЗУ.
"Вони показали 600 тисяч гривень благодійної допомоги, але благодійна допомога — це не означає, що всі ті лікарські засоби, які надійшли — це лікарські засоби, які використовуються відповідно до протоколів лікування. Також тут питання у тому, що ми одразу перевірили, скільки ж послуг вони надали".
Відповідь щодо порушень керівника профільного департаменту
8 серпня Суспільне звернулось за коментарем щодо результатів моніторингу лікарень регіону до директора Кіровоградського обласного департаменту охорони здоров'я Олега Рибальченка. З його слів, триває робота з НСЗУ по первинній медико-санітарній допомозі, тому прокоментує пізніше. Коли саме, не уточнив.
Відповідь директора Знам’янської міської лікарні
Щодо зауважень НСЗУ коментар Суспільному надав директор Знам’янської міської лікарні Руслан Пушкаренко.
Щодо малої кількості призначень на комп'ютерну томографію
"Нашу лікарню відвідали представники НСЗУ. Ми вивчили ситуацію. Ми почали працювати з середини серпня минулого року. Тобто показник не є об’єктивним за результатами року. За даними наших обстежень фактично наданих послуг — понад 513, НСЗУ дає — 367 . Вивчаємо, яким чином ці обстеження не пройшли через медичну інформаційну систему. Послугу надаємо. Вона безкоштовна для наших пацієнтів, як стаціонарних, так і амбулаторних, у межах програми медичних гарантій. Платні послуги є, але ми ще жодної платної послуги не зробили.
Щодо кесаревих розтинів
"Детально аналізуємо кожний випадок кесаревого розтину лікарями акушер-гінекологами, щоб не було зловживань".
Відповідь директора Світловодської центральної райлікарні
Також коментарі Суспільному надав директор Світловодської центральної райлікарні Сергій Савич.
Щодо скарг
"Кожна скарга — це індивідуально. У лікарні щодня лікується понад двісті пацієнтів. Стосовно однієї скарги, знаю, що був наклеп на лікаря. Пацієнтам не сподобався лікар. Стосовно інших скарг — все, що є в національному переліку, ми, в принципі, забезпечили. Все, що поверх національного переліку, ми намагаємось призначати, якщо пацієнти самі придбають".
Щодо низького відсотка тромболітичної терапії
"Тромоблізисну терапію призначають за певних умов, і вона залежить від віку пацієнтів, а також того, які препарати він вживав, які в нього хронічні захворювання. Є багато протипоказів. Ми, як лікарі, прагнемо не нашкодити пацієнтам. Якщо рівнятись на Європу, то тромболізисна терапія призначається пацієнтам молодого віку. А наші пацієнти — літнього віку. Тромболізисна терапія призначається в основному до 50 років, а в нас пацієнти — 70+. То як ми можемо їм призначати таке лікування? Звісно, ми проведемо аналіз нашої роботи. Але варто звернути увагу і на показники смертності серед лікарень по інсульту. Світловодська лікарня туди не потрапила".
Щодо високого відсотка кесаревих розтинів
"Ті, хто приходить народжувати, мають покази до кесаревих розтинів. Попередні пологи були через кесарів розтин, проблеми із зором, проблеми із сітківкою ока, СНІД. Ми робимо за показниками, а не те, що говорять, що хочемо заробити 2000 гривень. Якщо пологи коштують 15000 гривень, то кесарів — 17000, то це ж не так.
Де можна ознайомитись з роботою лікарень
Національна служба здоров’я України отримала 63 скарги на роботу лікарень Кіровоградської області. Більшість скарг — 21 — стосуються вимагання грошей. За словами Наталії Гусак, усі безплатні послуги в конкретній лікарні прописані на сайті НСЗУ. Є спеціальна електронна мапа.
"І якщо ви бачите, що ви отримуєте медичну послугу, а від вас вимагають оплатити якусь діагностику або змушують купувати ліки, то є чітка дорожня карта, куди звернутися. Насамперед я раджу, якщо порушують ваші права, звертатися до керівника закладу, бо саме він підписує договір з НСЗУ і розуміє, які наслідки за невиконання договору".
Якщо не допомагає, то можна звернутися в письмовому або електронному вигляді до НСЗУ або зателефонувати за номером 1677.