У червні 2024 року в Кіровоградській області розширили межі геологічної пам'ятки природи урочища Каскади. Воно розташоване в межах Злинської громади Новоукраїнського району, біля річки Буки. Площа урочища збільшилась з 2,5 до майже 73 гектарів.
У заповіднику цінні не камені, а територія навколо них, розповів Суспільному еколог, керівник громадської організації "Українська природоохоронна група" Олексій Василюк. Він приїжджав на Кіровоградщину в складі експедиції, яка досліджувала степові території урочища.
За його інформацією, геологічну пам’ятку природи створили у 1971 році. У часи Радянського Союзу територію заповідника ніхто не досліджував, карту не створював. До Каскадів відносили лише камені, а не всю природу навколо.
"Ми знали, що є таке урочище, але саме через ландшафт, через ці камені, які мали охоронний статус. Було написано, що територія заповідника 2,6 гектара, але де його початкові межі, ніхто не знав, бо не було карти. Крім цього, коли ми почали шукати інформацію про природну цінність, біорізноманіття, то виявилось, що наукових досліджень тут теж ніхто не проводив".
Найцінніше для біолога — не камені, а степова територія навколо, сказав Олексій Василюк. З його слів, на Кіровоградщині дуже мало заповідників та природи, яка лишилась недоторканною, й таке різноманіття, як в урочищі, мало де можна побачити.
"Наприклад, на каменях росте 60 видів лишайників. Для такого невеличкого куточка української природи це дуже багато. Візьмімо ласалію пухирчасту: вона взагалі мало де росте. Лишайники дуже добре показують стан атмосферного повітря, ростуть дуже довго — міліметри наростають цілий рік. Це тому, що поруч немає жодного підприємства".
Олексій Василюк приїжджав з експедиціями на Каскади чотири рази. Тільки за одну ніч, сказав, з екологами знайшли 146 видів комах. Для цього встановили екран з потужним світлом, на яке вони зліталися.
"Є тут така дуже цікава комаха – мантіспа штирійська. Вона схожа на богомола, тільки літає й полює у польоті, переважно на мух. Це дуже рідкісна комаха, а тут тільки за одну ніч їх налетіла ціла купа. Також бражник дубовий – це один з наших найбільших метеликів. А біля води літає метелик поліксена".
За цей час також знайшли 408 видів рослин, дев'ять з яких — червонокнижні, сказав еколог. Найцікавіша з них – гвоздика бузька. Це вид, який зникає та занесений не тільки до Червоної книги, а й до усіх можливих міжнародних охоронних списків.
"Ми знали, що вона там є, це не було відкриттям. Майже уся гвоздика бузька світу є у Національному парку Буський Гард на Миколаївщині. Вона росте на каменях над водою. Урочище — це не місце, де ми можемо побачити цілі галявини гвоздики. Там ростуть окремі особини, які дивом збереглися з прадавніх часів. Крім цього, росте тюльпан бузький, сон лучний, шафран сітчастий, два види ковили, півник, астрагал квітковий. Всі ці види свідчать, що це недоторканний степ".
З плазунів у заповіднику є черепаха болотяна, яка охороняється бернською конвенцієюКонвенція про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі., та зелена ящірка, у самців якої в сезон розмноження груди й передні лапи стають яскраво-синіми.
За чотири дні екологи нарахували 58 видів птахів, сім з яких занесені до Червоної Книги. Тобто кожен восьмий птах там — червонокнижний.
"Там водяться переважно хижі птахи: шуліка чорний, лунь польовий, лунь степовий, коник степовий, сорокопуд сірий, качка огар. Наприклад, лунь степовий – це настільки рідкісний птах, що останній раз я його бачив у Луганському заповіднику у 2008 році, коли дивився у бінокль. Це такий класний показник, який свідчить проте, що тут неймовірно багата фауна".
Зі ссавців там є видра. Згідно зі старими описами літератури має ще водитись тхір степовий та горностай, але їх не бачили й невідомо, чи вони взагалі є в Україні, сказав Олексій Василюк.
Поки на території урочища не досліджували гризунів.
Урочище Каскади розширили територіями, що розташовані в межах Злинської громади. Але й прилегла територія, за словами еколога, не менш цінна. Тому з часом буде пропонувати збільшувати заповідник, доєднавши землі громад, що межують зі Злинською.