У Кіровоградській області готуються до нового навчального року. У школах регіону продовжують облаштовувати укриття. На це передбачили 223 мільйони гривень з бюджетів області, громад та держави. Водночас бракує шкільних автобусів, адже частину передали на потреби ЗСУ.
Про це на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при президентові України від Кіровоградської області сказав заступник директора обласного департаменту освіти Володимир Таборанський.
За його інформацією, за 2022-2024 роки кількість укриттів в області зросла в дев'ять разів. Минулого року облаштували 71 сховище.
"Торік в області не було жодної школи, яка протягом усього навчального року навчалася дистанційно. І я вважаю, це досягненням. Водночас у нас збільшилась кількість шкіл з очою і змішаною формами навчанням. Це пов'язано з тим, що кількість місць в укриттях не дає змогу вмістити всіх учнів та вчителів. На сьогодні така ситуація у 114 школах, які переважно розташовані в селах".
Цьогоріч найбільше грошей на облаштування сховищ виділили: Олександрівська, Смолінська та Благовіщенська громади. Найменше – Побузька – дві тисячі гривень та Бобринецька – сім тисяч гривень.
У трьох громадах – Кетрисанівській, Компаніївській та Знам'янській – ремонтні роботи в укриттях треба пришвидшувати, сказав Володимир Таборанський.
"Два роки поспіль у 44 школах ми використовували укриття на перших поверхах. Постановою кабміну, яка вийшла у вересні 2023 року, нині це забороняється. Усі громади шукають альтернативу: або облаштовують укриття на підприємствах, або підвозять учнів з малокомплектних шкіл до опорних. На сьогодні у п'яти навчальних закладах облаштували сховища. У ще 19-ти тривають роботи".
Через заборону використовувати укриття на першому поверсі, у помічнянському ліцеї "Гармонія" потрібно будувати нове сховище. Нині підготували проєкт, вартість робіт оцінили у 38 мільйонів гривень. Проте таких фінансів у бюджеті громади немає, сказав Володимир Таборанський. У школі навчається 367 дітей. Варіант, щоб учні під час повітряної тривоги ходили в укриття інших навчальних закладів, батьків не влаштовує.
За словами Володимира Таборанського, схожа ситуація у Глодоському ліцеї. Укриття розраховане на 50 дітей, навчається у ній 245. Грошей на будівництво нового сховища, вартістю 20 мільйонів, у громаді немає.
"Громади Кіровоградщини витратили 4 мільйони гривень на підготовку 27 проєктно-кошторисних документацій на загальну суму 358 мільйонів гривень. З них 7 проєктів – це будівництво та 20 – капітальний ремонт. Але цьогоріч ми не зможемо їх реалізувати, тому що сподівалися на державну підтримку, проте її не отримаємо".
Шкільні автобуси
Зі слів Володимира Таборанського, у 2024 році Кіровоградська область році отримала на купівлю автобусів утричі менше грошей ніж минулого року. Цих фінансів вистачить, щоб придбати п'ять автобусів, торік було 14.
"Ми звернулися з проханням до уряду, щоб нам замістили ті автобуси, які передали на потреби військовим. Наше побажання врахували і Кіровоградщина отримала фінансування на купівлю 14 шкільних автобусів. Ми їх придбаємо, за умови співфінансування з громадами від 10% до 30%", – розповів начальник обласної військової адміністрації Андрій Райкович.
Щороку місцеві громади витрачають майже 20 мільйонів гривень зі своїх бюджетів на купівлю автобусів – це Вільшанська, Мар'янівська, Компаніївська, Приютівська, Аджамська, Благовіщенська, Новгородківська, Великоандрусівська, Устинівська, Кетрисанівська та Новоархангельська території.
На потреби ЗСУ громади Кіровоградщини передали 30 шкільних автобусів. Від громад отримали заявку на 31 автобус.
У школах працюватимуть інспектори служби освітньої безпеки
У 115 школах Кіровоградської області з нового навчального року працюватимуть інспектори служби освітньої безпеки. Це проєкт Міністерства внутрішніх справ.
Їхні повноваження: координація пропускного режиму, комунікація з екстреними службами, реагування на правопорушення, евакуація дітей, наставництво. До 1 вересня у школах громад інспекторам повинні підготувати робоче місце, яке, за правилами поліції, має бути розташоване ближче до входу.
"У школах потрібно облаштувати рамкові металодетектори, надати інспекторам робоче місце – стіл, стілець, металева шафа, комп’ютер або ноутбук, доступ до відеоспостереження та тривожної кнопки виклику".
З 1 вересня інспектори служби освітньої безпеки працюватимуть у перших 33 школах 14 громадах Кіровоградщини.