Медовий, Яблучний та Горіховий Спаси. Коли святкувати у 2024 році – пояснення кропивницького священника

Медовий, Яблучний та Горіховий Спаси. Коли святкувати у 2024 році – пояснення кропивницького священника

Коли святкувати Спаса у 2024 році
Віряни на подвір'ї храму Володимира Великого у Кропивницькому під час освячення букетів з сухоцвітів, маку і меду. Суспільне Кропивницький

Цьогоріч Медовий, Яблучний та Горіховий Спаси віряни святкуватимуть на 13 днів раніше. Це пов'язано з переходом Православної Церкви України на новоюліанський календар.

Про це Суспільному розповів архієпископ Кропивницький і Голованівський Православної церкви України Марк.

Першим відзначатимуть Медовий Спас, який ще називають Маковія. За новим календарем він припадає на 1 серпня (за старим стилем 14 серпня – ред.). Зі слів владики Марка, з церковної позиції – це невелике свято, але з ним пов’язано чимало народних традицій.

"У цей день люди відвідують храми та освячують мед. Тому це свято в народі називають Медовий Спас. Також приносять насіння маку, зілля, в окремих регіонах ще готують пиріжки з маком. Загалом у цей день церква згадує мучеників Маккавеїв. Це останні провідники юдейського народу, які підняли повстання і мученицьки загинули, захищаючи інтереси свого народу.".

Нова дата Яблучного Спаса – 6 серпня, говорить архієпископ Марк. Це свято ще називають Преображення Господнє. Колишня дата його святкування припадала на 19 серпня.

"Це велике християнське свято, яке належить до 12 найбільших свят. Цього дня люди приносять до храму освячувати яблука та квіти. Це традиція, яка тягнеться ще зі Старого Заповіту".

Третій Спас або в народі Горіховий, відтепер відзначається 16 серпня, за старим стилем було 29 серпня.

Зі слів священника, на 31 липня у Кіровоградській області на новоюліанський календар перейшли храми у 18 громадах регіону. Ще дві території Покровська та Великоскелівська (колишній Світловодський район – ред.) відзначають свята за старим стилем.

"Оскільки наша Православна Церква України живе за новоюліанським календарем, то зрозуміло, що цього року більшість свят ми святкуємо вперше по нових-старих датах. І в цьому є певна логіка, бо такими знаковими датами або розпочинається, або завершується місяць. Тобто зараз усе більш-менш стало на свої місця", — сказав владика Марк.

Що відомо про перехід на новоюліанський календар

На новоюліанський календар православна церква України перейшла 1 вересня 2023 року. Рішення ухвалили 27 липня на помісному соборі, розповів архієпископ Марк.

"Всі нерухомі святаНерухомі свята – це ті, що завжди припадають на той самий день у році (те саме число місяця).святкувються на 13 днів раніше. Тому звичайно вірянам треба деякий час, щоб звикнути до цього, слідкувати за календарями, щоб не пропустити якесь свято. Для тих вірян, що постійно відвідують храм, для них це не буде щось надзвичайним".

Мета реформи – щоб людина жила у світському житті й у церковному за одним календарем.

"До цього користувалися двома календарями. У світському житті використовували астрономічний календар, у богослужбовому — старий юліанський календар. Різниця між календарями — 13 днів. На новоюліанський перейшли для того, щоб не вираховувати постійно, який сьогодні день за старим календарем, щоб повернути свята на ці дати, якими вони були задовго до нас".

На думку архієпископа Марка, щоб люди звикли до нового календаря, знадобиться до трьох років.

На початок