На Кіровоградщині за пів року зареєстрували 11 випадків гепатиту B. Як захиститися

На Кіровоградщині за пів року зареєстрували 11 випадків гепатиту B. Як захиститися

За перше півріччя 2024 року в Кіровоградській області зареєстрували 11 випадків гепатиту B, один з яких — у дитини. Ще два випадки гепатиту C — у дорослих, а також 144 випадки хронічних гепатитів B та С. Про те, як передаються гепатити, які їхні прояви найбільш поширені та як можна себе захистити, під час брифінгу розповіла головна санітарна лікарка регіону Надія Оперчук.

Гепатит – це вірусна інфекція, яка вражає печінку, сказала лікарка. Існує п’ять основних вірусів гепатиту: A, B, C, D і E. Типи B і C призводять до хронічних захворювань.

За даними Надії Оперчук, у 2023 році зареєстрували 13 випадків гепатиту B та 16 випадків гепатиту C, хронічних вірусних гепатитів – 293. Обласні показники захворюваності на хронічні вірусні гепатити перевищують середньостатистичні по Україні.

"За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, 2022 року у світі проживали 254 мільйони людей з хронічним вірусним гепатитом B та 50 мільйонів з гепатитом С. Щороку фіксують понад два мільйони нових випадків. Помирають від гепатитів мільйон триста тисяч людей щороку".

В Україні, сказала, до повномасштабного вторгнення 5% населення були інфіковані вірусним гепатитом C, 3,6% з них мали хронічну форму, 1,5% мали хронічні форми вірусних гепатитів B.

"Більшість людей, які мають ці захворювання, не здогадуються про своє інфікування доти, доки ця хвороба не розвинеться та серйозно не уразить печінку".

За словами Надії Оперчук, хронічні гепатити призводять до цирозу та раку печінки. Найчастіше вірусні гепатити B і C виявляють у хронічних формах.

Найбільш поширені прояви гострого гепатиту:

  • слабкість;
  • швидка втомлюваність;
  • дратівливість;
  • апатія;
  • нудота, блювання;
  • діарея, болі в животі;
  • зміна кольору сечі, при гепатитах сеча темніє і набуває кольору пива, також відбувається знебарвлення калу;
  • пожовтіння шкіри та слизових оболонок очей;
  • підвищення температури тіла.

Для запобігання інфікуванню вірусними гепатитами необхідні три складові – профілактика, вчасне виявлення та лікування.

Як можна інфікуватися гепатитами

  • Інфікування відбувається через пошкоджену шкіру або слизові оболонки, переважно це йде через заражену кров;
  • При переливанні інфікованої крові або її компонентів;
  • При вживанні наркотиків;
  • При медичних та немедичних маніпуляціях з використанням забрудненого інструментарію, такі як хірургічні втручання, стоматологічні процедури, гемодіаліз, татуювання, пірсинг, манікюр і інші процедури в косметологічних клініках і кабінетах;
  • Побутовим шляхом у наслідок спільного використання зубних щіток, лез для гоління, індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові;
  • Під час статевого шляху.

Безплатне тестування на виявлення вірусних гепатитів B та С можна пройти у сімейного лікаря. Результат тестування буде готовий за 15 хвилин.

"Запобігти ускладненням від вірусних гепатитів можна завдяки вакцинації проти вірусного гепатиту В та лікуванню вірусного гепатиту С новими препаратами прямої противірусної дії. Ефективність такого лікування 95%".

Як захистити себе від вірусних хронічних гепатитів

Від гепатиту B — вакцинацією, вона формує імунітет на 20-30 років, а інколи довічно. Ця вакцинація включена до національного календаря профілактичних щеплень.

"Можна зробити щеплення і у дорослому віці. Захист від вакцини введений у дитячому віці може з часом послаблюватися, тому у свого сімейного лікаря можливо перевірити свій імунний статус імуноферментним методом на антитіла".

Хто у групі ризику

Медичні працівники, поліцейські, рятувальники, військові, люди яким переливали кров, діти, матері яких я носіями вірусного гепатиту B, пацієнти які чекають на трансплантацію, люди з хронічними захворюваннями печінки.

Кіровоградська область забезпечена вакциною проти гепатиту В. Нині в області є в наявності 4092 дози вакцини. Цього достатньо, щоб зробити планові щеплення дітям, відповідно до календаря профілактичних щеплень.

Вакцини проти гепатиту C не існує.

Якщо отримали позитивний тест

"Якщо людина у сімейного лікаря пройшла тестування на виявлення вірусних гепатитів і отримала позитивний результат, то він не є підставою для початку лікування, а передбачає додаткове підтвердження діагнозу. Щоб підтвердити чи спростувати результат тесту, лікар направить пацієнта до лабораторії, щоб провести повну діагностику. Якщо виявиться, що результат позитивний, лікар направить до спеціаліста, який займається саме лікуванням вірусного гепатиту".

За словами санлікарки, лікування гепатиту C триває від 12 до 24 тижнів. Після одужання є ризик повторного зараження.

На початок