З лютого в Україні працює пілотний проєкт з виплати репарацій для постраждалих від сексуального насильства під час російсько-української війни. Він передбачає одноразову компенсацію в розмірі трьох тисяч євро кожному постраждалому.
Про це в інтерв'ю Суспільному розповіла юристка Центру допомоги врятованим у Кропивницькому Юлія Нофенко.
Виплата таких репарацій — нова практика у світовій історії. Вона відрізняється від класичних репараційРепара́ція — відшкодування державою, що розпочала агресивну війну, збитків, заподіяних державі, що зазнала нападу., які покриваються коштом країни-агресора. Людина, яка постраждала від сексуального насильства, потребує допомоги вже сьогодні. Тому Україна (за ініціативи віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної) за сприяння міжнародних та громадських організацій зініціювала невідкладні репарації. Виплати здійснюються завдяки Глобальному фонду тих, хто вижив (Global Survivors Fund).
Global Survivors Fund заснували лауреати Нобелівської премії миру 2018 року хірург Деніс Муквеге (Конго) та правозахисниця Надя Мурад (Ірак) у 2019 році. Місія фонду — розширити доступ до компенсацій для тих, хто пережив сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом у всьому світі, коли держави чи інші сторони не можуть, чи не хочуть виконати свій обов’язок перед потерпілими.
Жертви сексуального насильства
Людина, яка була зґвалтована, кастрована, був зроблений аборт, було примусове оголення, примусове споглядання сексуального акту, погроза сексуального характеру з боку окупаційної влади або незаконних збройних формувань вважається постраждалою від сексуального насильства. Ці визначення поки не закріплені в українському законодавстві. У жовтні 2023 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, яким хочуть закріпити цей статус та встановити чітку термінологію.
Людина під тиском страху за своє життя може не усвідомлювати, що щодо неї чинять сексуальне насильство, говорить Юлія Нофенко.
"Наприклад, часто бували випадки, коли людей під час проходження російських блок-постів примушували оголюватися, щоб оглянути на належність або татуювань, або що ще прийде на думку окупантам. Згідно з нормами міжнародного права, ця людина є постраждалою від сексуального насильства".
Куди звертатись людям, які постраждали від сексуального насильства
В Україні Центри допомоги врятованим були створені зокрема і для допомоги таким людям.
Адреса Центру допомоги врятованим у Кропивницькому: Центр надання адміністративних послуг "Прозорий офіс", вулиця архітектора Паученка, 41/26, другий поверх.
Тут кожному нададуть першу юридичну та психологічну допомогу. Людині, яка вважає себе постраждалою від такого виду злочину, призначать кейс-менеджера.
"Ми розуміємо, що людина, виїжджаючи з окупованої території, може не мати доказів (фото, відео, свідків, якісь речі, що доводитимуть, що такий злочин відбувся), — розповіла юристка. — Тому збирається хронологія подій, кейс-менеджером відбираються пояснення. Це все зроблено таким чином, щоб не виглядало, як допит. За бажанням людини може бути присутній психолог".
Матеріали відправляються до комітету ідентифікації постраждалих. До його складу входять дві людини, які постраждали від сексуального насильства, дві — з громадських організацій, дві людини з уряду, а також представник Глобального фонду з питань тих, хто вижив. Вони ухвалюють рішення про надання репарації або про відмову в їх наданні. Відмова може бути оскаржена в апеляційному комітеті.
Відмовити можуть через відсутність збігу хронології подій.
"Зараз, у 21 столітті, такі технології, що ми знаємо, де і коли стояли окупаційні війська, через які блокпости виїжджало наше населення, — пояснює Юлія Нофенко. — Є певні дати, прив’язки до якихось подій".
Працівники Центру чули різні історії такого злочину: від примусового оголення на блок-постах до відправки у фільтраційні табори для надання сексуальних послуг. Розповідати про них, говорить юристка, не мають права з етичних міркувань.
"Також я не можу називати статистику постраждалих від сексуального насильства в області. Я можу озвучити лише офіційну статистику Офісу Генерального прокурора на 1 липня 2024 року. Офіційно зареєстровано 301 факт сексуального насильства, пов'язаний із конфліктом. Це 112 чоловіків і 191 жінка, з них — 15 неповнолітніх. Але ми можемо припустити, що вказана цифра є значно більшою".
Нині постраждалі більше починають говорити, бо розуміють, що злочин не можна замовчувати, боятися осуду. Є ті, хто відкрито розповідають свої історії, щоб підтримати, спонукати до дії тих, кого це торкнулось.
"Саме цих людей можна вважати рушійною силою в даному питанні, завдяки їм починають розповідати правду й інші. Але якщо людина потребує анонімності, це буде зроблено", — запевняє юристка.
Проєкт триватиме по жовтень 2024 року. За цей час планується надати репарації 500 українцям, які постраждали від сексуального насильства під час російської агресії.