Декомунізація у Кіровоградській області: радянський танк перетворюють на меморіал пам'яті українських військових

Декомунізація у Кіровоградській області: радянський танк перетворюють на меморіал пам'яті українських військових

Ексклюзивно

У Попельнастівській громаді Кіровоградської області декомунізують пам’ятники радянських часів. Радянський танк перетворюють на український, напис "Вітчизняна війна" змінили на "Друга світова". З 2015 року, відколи ухвалені закони про декомунізацію, змінили п’ять пам’ятників радянських часів. Стільки ж декомунізують до кінця року.

Про це Суспільному розповів голова громади Олег Волянський.

памятники крппа
Пам’ятник радянським танкістам у центрі села Червона Кам’янка. Суспільне Кропивницький

Пам'ятник радянським танкістам

Пам’ятник радянським танкістам у центрі села Червона Кам’янка встановили у 1990 році. Цьогоріч його вирішили реконструювати й створити меморіальний комплекс пам'яті загиблим у російсько-українській війні. Вартість проєкту – пів мільйона гривень, з бюджету громади виділять майже 200 тисяч гривень, сказав голова громади.

"Будуть залучені гроші не тільки місцевого бюджету, а й спонсорів. У нас є рекомендація від обласної адміністрації про його демонтаж і знесення. Але ми вирішили що він буде служити вільній Україні".

Меморіал планують зробити до 1 жовтня 2024 року.

Староста села Людмила Теличко розповіла, нині є сім варіантів реконструкції пам’ятника.

"Хочемо спільно вибрати один варіант, який буде висвітлювати нашу національність. Він буде у національних кольорах. Навколо пам’ятника плануємо розмістити "Алею слави" де будуть розміщені фото загиблих хлопців з нашої громади. Нині їх 10".

Кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко вважає, концепція подачі пам’ятника радянським танкістам має бути іншою.

"Танк ИС-2 – "Иосиф Сталин", його назва наштовхує на те, що він має бути прибраний, демонтований, оскільки вшановує пам’ять доби окупації України совєцькою комуністичною імперією. Але з іншого боку — це історична пам’ятка і таких танків збереглося одиниці".

У нинішньому вигляді пам’ятник не має права бути під час війни, вважає місцева жителька Юлія Заболотна.

"Це пропагандистські об’єкти".
Меморіальний комплекс воїнам Другої світової війни
Меморіальний комплекс воїнам Другої світової війни. Суспільне Кропивницький

Меморіальний комплекс воїнам Другої світової війни

Меморіальний комплекс воїнам Другої світової війни у селі Попельнасте відкрили у 2013 році, зміни зробили у травні 2022, розповів голова громади.

"На плитах була георгіївська стрічка з трояндою, яка є символом окупації, болі, крові в Україні. Нині зображений малий герб України. На місці ордена Великої вітчизняної війни тепер орден Богдана Хмельницького. Змінили напис "Друга світова війна" на "1939-45 роки".

За його словами, роботи з реконструкції обійшлися громаді у 50 тисяч гривень.

"Це найефективніший приклад реконструкції радянської спадщини, котра підпадає під закон про засудження тоталітарних режимів. Тут не бачимо ганебних зірок, російських символів, російських слів і букв, тут все про Україну", — сказав партнер проєкту "Деколонізація. Україна" Дмитро Завражний.

Громадський проєкт "Деколонізація. Україна" започаткований сім років тому. Об'єднує людей, які прагнуть очищення України від залишків колоніального минулого та відновлення історичної правди.

На початок