У Попельнастівській громаді Кіровоградської області декомунізують пам’ятники радянських часів. Радянський танк перетворюють на український, напис "Вітчизняна війна" змінили на "Друга світова". З 2015 року, відколи ухвалені закони про декомунізацію, змінили п’ять пам’ятників радянських часів. Стільки ж декомунізують до кінця року.
Про це Суспільному розповів голова громади Олег Волянський.
Пам'ятник радянським танкістам
Пам’ятник радянським танкістам у центрі села Червона Кам’янка встановили у 1990 році. Цьогоріч його вирішили реконструювати й створити меморіальний комплекс пам'яті загиблим у російсько-українській війні. Вартість проєкту – пів мільйона гривень, з бюджету громади виділять майже 200 тисяч гривень, сказав голова громади.
"Будуть залучені гроші не тільки місцевого бюджету, а й спонсорів. У нас є рекомендація від обласної адміністрації про його демонтаж і знесення. Але ми вирішили що він буде служити вільній Україні".
Меморіал планують зробити до 1 жовтня 2024 року.
Староста села Людмила Теличко розповіла, нині є сім варіантів реконструкції пам’ятника.
"Хочемо спільно вибрати один варіант, який буде висвітлювати нашу національність. Він буде у національних кольорах. Навколо пам’ятника плануємо розмістити "Алею слави" де будуть розміщені фото загиблих хлопців з нашої громади. Нині їх 10".
Кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко вважає, концепція подачі пам’ятника радянським танкістам має бути іншою.
"Танк ИС-2 – "Иосиф Сталин", його назва наштовхує на те, що він має бути прибраний, демонтований, оскільки вшановує пам’ять доби окупації України совєцькою комуністичною імперією. Але з іншого боку — це історична пам’ятка і таких танків збереглося одиниці".
У нинішньому вигляді пам’ятник не має права бути під час війни, вважає місцева жителька Юлія Заболотна.
"Це пропагандистські об’єкти".
Меморіальний комплекс воїнам Другої світової війни
Меморіальний комплекс воїнам Другої світової війни у селі Попельнасте відкрили у 2013 році, зміни зробили у травні 2022, розповів голова громади.
"На плитах була георгіївська стрічка з трояндою, яка є символом окупації, болі, крові в Україні. Нині зображений малий герб України. На місці ордена Великої вітчизняної війни тепер орден Богдана Хмельницького. Змінили напис "Друга світова війна" на "1939-45 роки".
За його словами, роботи з реконструкції обійшлися громаді у 50 тисяч гривень.
"Це найефективніший приклад реконструкції радянської спадщини, котра підпадає під закон про засудження тоталітарних режимів. Тут не бачимо ганебних зірок, російських символів, російських слів і букв, тут все про Україну", — сказав партнер проєкту "Деколонізація. Україна" Дмитро Завражний.
Громадський проєкт "Деколонізація. Україна" започаткований сім років тому. Об'єднує людей, які прагнуть очищення України від залишків колоніального минулого та відновлення історичної правди.