Перейти до основного змісту
"Ми й до цього виділяли мільйони, але інколи напівлегально". Громади Кіровоградщини про дозвіл фінансувати армію

"Ми й до цього виділяли мільйони, але інколи напівлегально". Громади Кіровоградщини про дозвіл фінансувати армію

Військові з квадрокоптерами
Морські піхотинці з двома квадрокоптерами Mavic 3 Pro, які купила Голованівська селищна рада. Facebook/Сергій Цобенко

18 червня Верховна рада України дозволила місцевим радам фінансувати підрозділи Сил оборони. Йдеться про закон 9559-д. У місцевих рад з'явилося право купувати для армії обладнання і техніку. Досі ж у більшості випадків офіційно могли допомогти тільки грошима — через субвенцію.

Про це Суспільному розповів голова Голованівської селищної ради Сергій Цобенко.

Голованівська селищна громада

За словами Сергія Цобенка, тільки за цей рік з бюджету громади виділили 10 мільйонів гривень на армію.

"Для нашої громади особливо нічого не зміниться. Ми як допомагали, так і зараз допомагатимемо. Просто згідно з законом, раніше ми могли матеріально підтримувати тільки ті частини, які знаходяться в нас на території. Іншим могли лише давати субвенцію. А субвенцію не всі військові хотіли брати, бо там треба було проводити тендери й таке інше. А тепер ми вже зможемо купити будь-якій частині майно — те, що не заборонено законом — і по акту їй передавати. Тобто до цього допомагали грошима. Зараз можна і майном, і грошима", — розповів Сергій Цобенко.

За два роки з бюджету виділяли гроші або ж прямо закупляли квадрокоптери, машини, антидронові рушниці, лазне-пральні комплекси, інструменти, будівельні матеріали, обладнання для зв’язківців. За словами Сергія Цобенка, запити від військових приходять постійно.

"Запити від частин великі. Нам пишуть і з Миколаєва, і з Херсонського напрямку, з інших напрямків. Просять купити то 10 мавіків (квадрокоптер MAVIC — ред.) ,то машину. Але де на це все брати гроші, не зрозуміло. Виглядає так, ніби держава скидає відповідальність на органи місцевого самоврядування. Тобто в плані закону все спростили, тут питань немає. Але чи будуть гроші — це питання. Наприклад, у нас можливості всім допомогти немає. Ми й так віддаємо левову частку бюджету. Окрім того, чи захочуть всі громади допомагати. Бо раніше в деяких громадах говорили, що нічого не передають, бо такий закон".

Попельнастівська сільська громада

Голова громади Олег Волянський також розповів Суспільному, що закон унормовує й легалізує всю роботу, яку громада й так виконувала. З його слів, разом з усіма субвенціями й прямими закупівлями з бюджету за два роки виділили понад п'ять мільйонів гривень.

"Для мене цей закон нічого не змінить, тому що я вже це робив — напівлегально. Річ у тому, що допомога у вигляді субвенції була якраз дозволена, з вільних залишків і так далі. А тут ідеться про предмети й матеріали. Наприклад, ви хочете купити п’ять РЕБів, або п’ять FPV-дронів, або MAVIC і передати по акту прийняття-передання безпосередньо військовій частині. Ми так у громаді й робили. У нас є всі ці документи й акти. Але ж нам все одно могли поставити питання: "А куди ви їх діли, а чому передали ці речі військовим?"

Що кажуть творці закону

Нардеп Роман Лозинський — один з ініціаторів закону 9559-д. У коментарі Суспільному він сказав, що новий закон "амністує" громади за допомогу військовим частинам, навіть якщо вона була напівлегальною.

"Зараз це все легально, зараз ті громади, які це робили до цього, амністовані. Вони не будуть нести відповідальність за те, що робили це раніше".

Зі слів нардепа, велика перевага такого рішення — те, що йдеться про гроші, які "можуть бути виділені сьогодні", і на фронті потрібні засоби (дрони, машини, інша техніка) можуть з'явитися вже за декілька тижнів після виділення цих грошей.

Він також наголосив, що саме громади вирішують, у яких сумах і коли перераховувати гроші на допомогу війську.

Топ дня
Вибір редакції
На початок