На Кіровоградщині відкрили пам'ятну дошку отаману Залізняку. Що про нього відомо

На Кіровоградщині відкрили пам'ятну дошку отаману Залізняку. Що про нього відомо

У Хмельовому на Кіровоградщині відкрили пам'ятну дошку отаману Залізняку
У Хмельовому на Кіровоградщині відкрили пам'ятну дошку отаману Залізняку. Вадим Батій

У селі Хмельове Смолінської громади Новоукраїнського району Кіровоградської області відкрили меморіальну дошку повстанському отаману Залізняку, справжнє ім'я якого Юхим Коваленко. Розмістили її на будівлі місцевої школи.

Про це Суспільному розповіла начальниця відділу освіти Смолінської селищної ради Олександра Майстренко.

За її інформацією, ініціював облаштування пам'ятної дошки Вадим Батій. Однак спершу йому у цьому місцева влада відмовила.

"Дійсно ми спершу відмовили, тому що попросили аргументувати та надати докази, що отаман Залізняк пов'язаний зі Смолінською громадою. І коли отримали цілу низку підтверджуючих документів, то виконавчий комітет погодив це рішення".

Встановили дошку у Хмельовому, тому що отаман Залізняк народився у цьому селі, говорить Вадим Батій. Дозвіл на її облаштування отримали торік у квітні, однак через повномасштабну війну цим ніколи було займатись.

"Цю дошку виготовили три роки тому за гроші членів однієї з партійних організацій, керівником якої я є. Скільки витратили, я вже і не пам'ятаю. Ми давно вирішили її тут встановити, але дуже довго письменник Василь Бондар та Юрій Майборода, який, на жаль, уже помер, збирали докази, що така людина існувала, подавали запит в архів, бо у Смолінській селищній раді нам говорили, що його, мовляв, не існує".

Кропивницький письменник Василь Бондар 20 років тому надрукував перший нарис про отамана Залізняка. З його слів, Юхим Коваленко мав вищу незакінчену освіту, працював вчителем, був мудрим, боронив українську землю від більшовиків.

"Зрозуміло, що наразі в селі його ніхто не пам'ятає. Я сьогодні запитував про це на відкритті і старших місцевих жителів, і вчителів. Він прожив 35 років, виховав з дружиною двоє дітей – сина та доньку. Дасть бог мені життя, хочу навідатись у ті краї, де отаман Залізняк проживав зі своєю сім'єю. Мабуть, його дітей вже і не має в живих, бо це їм має бути по 95 років. Але повинні бути його нащадки і мені хочеться, щоб вони знали про оборонця своєї землі".

Хто такий отаман Залізняк

Юхим Іванович Коваленко народився в сім’ї українських хліборобів у селі Хмельове колишнього Маловисківського району (нині Новоукраїнський). До Першої світової війни працював вчителем, розповів Суспільному кропивницький історик Сергій Мілютін. У 1914 році був мобілізований до царської армії, служив у складі 175-го запасного полку. У 1916 році закінчив школу прапорщиків.

На початку 1918 року долучився до земляків, які організували оборону волосного центру Хмельове від вояків-дезертирів, збільшовизованих військ та бандитських загонів. У 1919 керував власним повстанським загоном, підтримував незалежність Української Народної Республіки.

Наприкінці 1919 – на початку 1920 років боровся проти військ Добровольчої та Червоної армій на території Кіровоградщини. У 1921 громив продзагони червоних, які відбирали в українських селян хліб. Співпрацював з холодноярськими повстанцями, особливо з Герасимом Нестеренком-Орлом. Через масові арешти соратників, а також штучно організований голод був змушений покинути Маловисківщину та вирушив на Поділля. Тут він почав нове життя.

Змінив прізвище та влаштувався на роботу. У 1926 році перебрався до містечка Муровані Курилівці Вінницької області, де завідував сільськогосподарською профшколою. 20 грудня 1928 року був заарештований співробітниками ДПУВідомство державної безпеки (спец. служба) при НКВС.. 3 червня 1929 року особливою нарадою при колегії ОДПУ СРСРСпецслужба, яка спеціалізувалась на боротьбі з контрреволюцією, шпигунством, забезпеченні державної безпеки і боротьбі із чужими радянській влади елементами. засуджений до розстрілу. Вирок виконали через десять днів.

На початок