Школярка з Кропивницького створила розумний вулик, який переміг у Всеукраїнському конкурсі

Школярка з Кропивницького створила розумний вулик, який переміг у Всеукраїнському конкурсі

Ексклюзивно

Десятикласниця з Кропивницького Ольга Третяк створила розумний бджолиний вулик. Зі своїм винаходом вона перемогла у Всеукраїнському конкурсі науково-дослідних робіт учнів Малої академії наук України в секції "Електроніка та приладобудування".

Ольга Третяк показала розумний вулик Суспільному. Над ним працювала з минулої осені. Школярка розробила і запрограмувала систему контролю.

"Він може вимірювати у вулику вологість, температуру, звук та вагу. І ці всі дані переправляються в додаток у смартфон бджільника. Також передбачений візуальний огляд нашого вулика: ми зробили спеціальний бокс з під світкою із USB-камерою та однорідним фоном".

Школярка з Кропивницького створила розумний бджолиний вулик, який переміг у Всеукраїнському конкурсі
Ольга Третяк. Суспільне Кропивницький

Вулик має систему захисту від ос, яка їх відрізняє від бджіл за допомогою комп’ютерного зору – це одна із галузей штучного інтелекту.

"Коли бджола хоче потрапити у вулик, вона залітає, всередині встановлений сервопривід біля льотка, який буде закриватися, і таким чином не буде пускати шкідника у вулик".

Школярка з Кропивницького створила розумний бджолиний вулик, який переміг у Всеукраїнському конкурсі
Розумний вулик Ольги Третяк. Суспільне Кропивницький

На створення такого пристрою Ольгу надихнув батько: "У мене батько бджоляр, дідусь бджоляр, тому я розумію, що важливо для них, і що не вистачає традиційному вулику".

Пасічник Олександр Оньша 32 роки займається бджолярством. Оцінив винахід школярки.

"Я дуже радий, що молоде покоління цікавиться бджільництвом і використовує високі технології. Сама ідея дуже гарна. З погляду практичного використання — це більше схоже на науково-дослідну роботу, але не для практичного бджільництва. Потребує гарного вдосконалення механізму, який закриває льоток".
Школярка з Кропивницького створила розумний бджолиний вулик, який переміг у Всеукраїнському конкурсі
Пасіка Олександра Оньші. Олександр Оньша

Щодо вдосконалення вулика пропонує, аби він захищав від інших шкідників.

"Зараз на Європу, а до України ще не дійшло, йде нашестя азійського шершня, який харчується бджолами й наносить дуже велику шкоду пасікам. Тому якби оцю систему налаштувати на розпізнавання азійського шершня, але не закривати льоток, а просто сигналізувати пасічнику про його появу".

Також Олександр Оньша хотів би, щоб була винайдена у майбутньому діджиталізована охорона пасіки:

"Зараз дуже дорога робоча сила, охоронців наймати, або чергувати по черзі, як роблять пасічники. То краще зробити таку охорону, яка б сигналізувала про проникнення на пасіку сторонніх".

Школярка планує перевірити, як працює розумний вулик в природних умовах. Після цього удосконалить його.

Щоб створити такий пристрій, Ользі знадобилися знання з електроніки, програмування, нейромережі – говорить її науковий керівник Денис Денисов. "Моя робота — спрямувати дитину, щоб вона сама дійшла до розуміння, що вона хоче і що потім отримає".

Цього року Кіровоградська Мала академія наук отримала найбільшу кількість призових місць в Україні серед усіх областей, розповіла Суспільному виконувачка обов’язків директора ліцею-інтернату Неля Мазур. З 49 переможців 33 – учні Центральноукраїнського наукового ліцею.

На початок