Заразитись можна на городі, поранившись цвяхом. Що треба знати про правець – пояснення головної салікарки Кіровоградщини

Заразитись можна на городі, поранившись цвяхом. Що треба знати про правець – пояснення головної салікарки Кіровоградщини

Правець
Що треба знати про правець – пояснення головної салікарки Кіровоградщини. Getty Images

З початку 2024 року в Україні зареєстрували два випадки правця, один – з летальним кінцем. Помер 45-річний житель Чернівецької області. На Кіровоградщині за останні десять років не фіксували випадки цього захворювання. Головна санітарна лікарка області Надія Оперчук розповіла Суспільному, що потрібно знати про правець, які головні причини, симптоми, лікування та профілактика недуги.

Правець – це гостре інфекційне захворювання, що передається при контакті зі спорами бактерій Clostridium tetani, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин. Заразитися ним можна за звичайних буденних умов: при потраплянні ґрунту, наприклад, в рану чи поріз, поранившись цвяхом чи загнавши щіпку в шкіру, при укусі тварин, під час садових робіт.

Від людини до людини правець не передається. Обробка рани антисептиками не може знешкодити бактерії. Інфікування призводить до серйозних ускладнень і навіть смерті, яка зазвичай настає через спазм дихальних м’язів і параліч серцевого м’яза.

Які симптоми правця

Симптоми правця можуть з’явитися з третього по 21 день після інфікування. Це:

  • спазми м’язів обличчя, зокрема – стиснення щелеп, "витріщання" очей;
  • м'язові спазми – часто в шлунку;
  • судоми м’язів спини, болісна напруга у всьому тілі;
  • проблеми з ковтанням, неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв'язок (ларингоспазм), ускладнення дихання;
  • головний біль;
  • лихоманка та надмірне потовиділення;
  • зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття;
  • ламкість кісток.

Зі слів Надії Оперчук, у разі перших проявів симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря. За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті від правця майже стовідсоткова.

Вакцинація від правця входить до календаря профілактичних щеплень

Єдиний надійний спосіб захисту від правця – вакцинація, яка входить до календаря профілактичних щеплень та безоплатною.

Починаючи з двох місяців, дитина має отримати шість щеплень: у два, чотири та шість місяців. Потім у півтора року, шість і 16 років. Далі вакцинуватися від правця треба кожні десять років. Щоб зробити вакцинацію, потрібно звернутися до свого сімейного лікаря.

На 19 травня у Кіровоградській області є 22 050 доз вакцини, виробництва країн Індії, Індонезії та Болгарії.

З початку 2024 року в Україні зареєстрували два випадки правця, торік – шість.

Правець останній раз реєстрували на Кіровоградщині у 2013 році. Захворів 49 річний житель села Омельник, який отримав поранення ржавим цвяхом. Він помер, вакцинований не був.

На початок