Проєкт "Земельний банк": скільки на Кіровоградщині земель, які можуть надати в користування

Проєкт "Земельний банк": скільки на Кіровоградщині земель, які можуть надати в користування

Цьогоріч Фонд державного майна України планує запустити проєкт "Земельний банк". Його мета – підвищити ефективність використання земель сільськогосподарського призначення. Скільки в області земельних ділянок, які можуть надати в користування, чи доступний цей механізм для аграріїв на Кіровоградщині й коли стартує проєкт, в етері Українського Радіо Кропивницького розповіла заступниця начальника регіонального відділення Фонду державного майна України у Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях Анна Калініна.

Скільки земель можуть надати в оренду? Чи всі українці можуть брати участь в аукціонах? (тут і далі – пряма мова)

Усі охочі громадяни України, українські підприємства, установи та організації можуть взяти участь й отримати земельні ділянки сільськогосподарського призначення в користування. Фактично, проєкт "Земельний банк" – це реформа управління державними сільгоспземлями задля підвищення ефективності управління державним майном й державними землями сільськогосподарського призначення.

Нині, через окупацію та бойові дії, до використання недоступні майже п'ять мільйонів гектарів земель. Після перемоги України тимчасово не буде можливості їх обробляти через замінування й тяжкі сполуки у ґрунті.

Отримати у користування земельну ділянку можна за результатами аукціонів, які відбуваються в системі "Прозоро продажі". Проведення таких аукціонів в Україні запровадили у 2018 році. Вони стосуються процедури приватизації державного майна. Також у 2020 році стартували аукціони оренди держмайна. Оренда земель сільськогосподарського призначення, які належать державним підприємствам — це третій крок.

Коли планують розпочати аукціони?

Нині готовий проєкт розпорядження уряду, який визначить перелік земельних ділянок, що будуть передаватися в користування, які формує "Земельний банк". Перші аукціони планують влаштувати влітку 2024 року.

Земельну ділянку можна взяти у користування на території всієї України чи лише в тому населеному пункті, де людина проживає?

Географічно участь в аукціонах ніяк не обмежена. У нас є приклади, коли багато переселенців, які тимчасово змушені залишити свої будинки, приватизували державне майно на Кіровоградщині. Тому можна сказати, що географія аукціонів не обмежується окремим регіоном.

Резиденти, нерезиденти України, хто має право взяти участь?

Є певні обмеження, що стосуються людей, які пов'язані з РФ або до яких застосовано санкції. Це – об'єктивні обмеження, які на сьогодні викликані тими реаліями, в яких ми перебуваємо.

Можлива суборенда між громадянами України та іноземцями.

Щодо використання земель за призначенням. Чи не може статись так, що її взяли в оренду та розпочали на ній будівництво?

За результатами будь-якого аукціону укладають договір, який передбачає відповідні обов'язки того, хто отримав у користування земельну ділянку. Крім того, у кожної земельної ділянки є цільове призначення, тож її треба буде використовувати так, щоб не погіршувалась якість ґрунту. Усі ці умови чітко прописані у договорах, які підписують за результатами аукціону.

Скільки нині є земельних ділянок на Кіровоградщині, які можуть надати в користування?

Усього в Україні — понад 800 тисяч гектарів земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні держпідприємств, але будуть передані до "Земельного банку". На території області є понад три тисячі гектарів земель. Ця реформа передбачає їх об'єднання і передачу оператору "Земельного банку", який об'єднує земельні ділянки, інформацію про них та оголошує орендні аукціони.

Загалом буде чотири черги такої передачі. Першу чергу вже сформували. Це 110 тисяч гектарів, серед яких є ділянки трьох підприємств з Кіровоградщини. Але про остаточний перелік повідомимо після ухвалення урядового розпорядження, яке його затвердить.

Отримати земельну ділянку в користування можна на термін до 14 років — для однорічних насаджень, або до 25 років — для багаторічних насаджень. Це максимум. Але водночас можна обрати й менший термін. Наприклад, для однорічних насаджень – від семи до 14 років. В межах цього терміну можливі різні варіації, наприклад, десять років. Стартову оренду за користування земельною ділянкою на аукціонах встановлюють на рівні більше за 12% від нормативної грошової оцінки. Це десь три-чотири тисячі гривень за один гектар землі. За результатами аукціону, ця плата може змінюватись.

Якими можуть бути розміри ділянки, яку беруть в оренду?

Аукціони дозволять користуватися земельними ділянками різної площі — 2,5 і до 1000 гектарів. Одна людина може взяти участь у чотирьох-п'ятьох аукціонах. Приватні інвестори не мають обмежень в кількості аукціонів та розмірах земельних ділянок, які передають в користування.

Після старту проєкту очікуваний річний дохід від передачі у користування таких земельних ділянок планують на рівні 7-8 мільярдів гривень. Ці гроші надійдуть до державного та місцевих бюджетів й надалі будуть спрямовані на потреби сил оборони. "Земельний банк" не змінює форму власності земель, їх єдиним власником залишається держава.

Які умови участі в аукціоні?

Реєстрація в аукціоні, відбувається онлайн — на сайті "Прозоро Продажі". Щоб взяти участь в аукціоні, треба підготувати пакет документів. Крім цього, сплатити реєстраційний та гарантійний внески. Реєстраційний внесок – це плата за участь в аукціоні, 1420 гривень. Гарантійний внесок визначають для кожного аукціону окремо. В умовах буде чітко приписано, що після того, як аукціон закінчиться, його переможець підпише відповідні документи, тобто виконає взяті на себе зобов'язання. Якщо учасник не став переможцем, то гарантійний внесок у повному обсязі, без будь-яких вирахувань, йому повернуть.

Де можна дізнатися всю інформацію про аукціони, про документи, про алгоритми, про людей, які хочуть взяти у ньому участь?

Найголовніше – це офіційний сайт Фонду державного майна України. Там можна знайти всю інформацію, яка стосується запровадження "Земельного банку", анонсу нових орендних аукціонів. Також в Україні вже створили першого оператора "Земельного банку" – це Фонд аграрних інвестицій. Крім того, Фонд держмайна планує наступного місяця запуск інтерактивної карти цих земельних ділянок на території України.

На початок