Мобілізація в Україні: нові правила, пільги та покарання обговорюють військовий та не мобілізований з Кіровоградщини

Мобілізація в Україні: нові правила, пільги та покарання обговорюють військовий та не мобілізований з Кіровоградщини

Закон про мобілізацію
Військовий та не мобілізований обговорювали закон про мобілізацію. Відповіді на їх питання давала юристка. Фото ілюстративне. Суспільне Кропивницький

18 травня в Україні набуде чинності закон про мобілізацію. Військовий та не мобілізований з Кіровоградської області розповіли Суспільному, які його норми вони вважають вдалими, які дивними та обидва зійшлись на тому, що найбільше чекали на роз'яснення питання про демобілізацію. Їх зауваження стосовно нового закону коментувала юристка Євгенія Захарченко.

Чекаємо на закон про демобілізацію

Андрій Бойко, чинний військовослужбовець

Демобілізація – дуже важливе питання, неясність у якому не дає оптимізму тим, хто вже служить, і тим, кого призивають – якісь строки, межі, рамки. Хотів би бачити хоч проєкт закону, щоб люди бачили, що над цим законом працюють. Якщо ми нарікали на затягування ухвалення допомоги нам від Америки, то цей закон затягують саме наші депутати, не якоїсь іншої країни. На фронті не вистачає людей, це не є секрет. І це важливо, тому що постачання зброї – важливо, але треба ще люди, які цю зброю будуть брати до рук.

Олександр, стоїть на військовому обліку, не мобілізований

Саме цей закон про мобілізацію, на мою думку – не те що очікували найбільше в суспільстві. Найбільше чекали ухвалення норм про демобілізацію. Це найважливіша інформація, на яку чекають всі чоловіки призовного віку. Менше їх цікавлять знижки, іпотеки, чи бонуси, які передбачені у змінах закону про мобілізацію.

Коментар юристки з Кропивницького Євгенії Захарченко

Рішення про порядок і терміни проведення демобілізації ухвалює президент України (абзац шостий статті 1, частина 6 статті 23 Закону України 3633-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку"), тому норма про обов’язкову демобілізацію після 36 місяців звужує повноваження президента. Президент може оголосити демобілізацію будь-коли, для цього не потрібно приймати ще один закон. Має бути тільки політична воля президента та технічні можливості по заміні демобілізованих іншими бійцями.

Щодо роботи над законопроєктом про демобілізацію: на 29 квітня 2024 на офіційному сайті Верховної Ради України є інформація, що 15 квітня депутати подали законопроєкт про демобілізацію.

Чоловіки з інвалідністю мають пройти повторну медкомісію

Андрій, військовий

Повторно пройти медкомісії люди з інвалідністю мають протягом дев'яти місяців — мені зрозуміло чому. Така спроможність медкомісій пропустити людей, плюс отримують поранення нові. Мені не зрозуміло, чому ця норма стосується тих, хто отримав цю інвалідність до 24 лютого 2022 року? Самі бачите, які статки у нас з'явились у членів МСЕКів, воєнкомів – ці кошти зрозуміло звідки бралися.

Олександр, не мобілізований

Можливо, вдасться виявити якусь кількість людей, які купили інвалідність. Якщо їх оглядатимуть не члени тих комісій, які їм встановили цю інвалідність. Співчуття тим, хто дійсно хворий, після поранення проходитиме цю важку процедуру зі МСЕКом повторно.

Коментар юристки Євгенії Захарченко

Кабмін спільно з правоохоронними органами зобов’язаний перевірити обґрунтованість рішень МСЕК про встановлення інвалідності чоловікам віком 25-50 років, яким після 24 лютого 2022 року ВПЕРШЕ встановили інвалідність ІІ чи ІІІ групи.

Не проходитимуть перевірку чоловіки, кому інвалідність II та III груп встановили у порядку підвищення/зменшення групи інвалідності та/або за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту України.

При цьому, оскільки Закон 3633-ІХ замість терміну "обмежено придатний" ввів термін "тимчасово не приданий до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців" і не прирівняв "обмежено придатного" до "тимчасово непридатного", то тепер "обмежено придатним" треба повторно пройти ВЛК, яка визначить, на який термін він буде непридатний. Однак для цього Міноборони має внести зміни до свого наказу №402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України". На 29 квітня 2024 року таких змін немає.

Строк проходження повторної ВЛК спливає 4 квітня 2025 року.

Заохочення для військовослужбовців

Андрій, військовослужбовець

До заохочень питань немає, добре, що вони є: зокрема підвищення зарплат, разові виплати при укладанні контрактів.

Олександр, не мобілізований

Окрім виплат "живих грошей" (яким, до речі, не всі можуть дати раду — згадаємо петицію про обмеження роботи онлайн-казино, бо військові програють там гроші) мені більше були б цікаві медичні гарантії, пенсії, соціальні пакети. Щоб людина знала, якщо вона йде на війну, і якщо з нею щось трапиться, про нього і його сім'ю попіклується держава.

Коментар юристки Євгенії Захарченко про наявні заохочення для військових

  • У новому Законі 3633-ІХ закріпил и право на отримання виплати за знищену ворожу техніку у розмірі від чотирьох до 300 розмірів прожиткового мінімуму.
  • Військовослужбовці у разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50% першого внеску за кредитом та додатково 100 тисяч гривень після першого року військової служби, та ще 100 тисяч гривень після другого.
  • Військовим, їх дружинам не нараховуються штрафи, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами й організаціями, у тому числі банками та фізичними особами. Також не нараховуються проценти за користування кредитом (крім кредитних договорів щодо придбання житла або автомобіля).
  • Додатково при укладанні контракту військовослужбовці мають право протягом трьох місяців з дати укладення контракту отримати сертифікат на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 тисяч гривень.
  • Закон 3621 встановлює розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану: не менше 15 мільйона гривень.
  • Цей же Закон 3621 встановлює, що пораненим, які визнані непридатними терміном 6-12 місяців, після лікування протягом двох місяців виплачується грошове забезпечення (без урахування додаткової винагороди) за останньою займаною посадою у повному обсязі. Після двох місяців – щомісячно виплачуються оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та додаткова винагорода у розмірі 20100 гривень. Також на час відпустки для лікування зберігається грошове та матеріальне забезпечення, але не довше, ніж на один рік (у попередній версії Закону обмеження строків не було).

Покарання за ухилення від мобілізації

Андрій, військовий

Дуже м'які покарання. Ну що таке обмеження прав керування автомобілем? Якщо людина не прийшла до ТЦК, не зареєструвалась, суд її справу розгляне, і якщо її єдиним доходом буде керування транспортним засобом, то навіть і ця норма не спрацює. Тобто, якщо ти таксист, то і в нього права ніхто не забере. Але ж таксист – це не критично важлива професія, без якої ми під час війни не можемо впоратись? Відповідальності за ухилення практично немає.

Олександр, не мобілізований

Норма про заборону водіння автомобілем не жорстка, вона дивна. Автомобіль – це твоя власність, і, можливо, люди почнуть звертатись до суду, щоб відстояти своє право на керування своїм майном. Вважаю, у них будуть шанси вигравати справи. На мою думку, якщо ви хочете покарати людей, то, наприклад, чому не ввести великий штраф за ухилення, який би йшов до бюджету?

Коментар юристки Євгенії Захарченко про наявні покарання за ухилення від мобілізації

  • Якщо громадянин не з’явиться до ТЦК для взяття на облік, уточнення даних поліція за зверненням керівника ТЦК здійснює його затримання та доставлення.
  • Керівник ТЦК також може звернутись до суду, який ухвалою може тимчасово обмежити громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації. Суд може відмовити у задоволення позову ТЦК, якщо таке обмеження позбавить громадянина ключового джерела засобів для існування або якщо громадянин використовує автомобіль у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на його утриманні особи з інвалідністю I, II групи, дитини з інвалідністю, або якщо не буде доведена обґрунтованість позову.
  • Норми про заборону виїзду за межі України та блокування рахунків вилучено з законопроєкту перед другим читанням, тому більше обмежень немає.

Чи змінять нововведення ситуацію з мобілізацією в країні?

Андрій, військовий

Цей закон захистив більше тих, хто не у пікселі. Ті, хто у 22-му році штурмували військкомати, до цих людей ставлення пішло в іншу сторону. Ви бачите, яке ставлення до працівників ТЦК, вони на вулиці навіть підходити не можуть ні до кого. У людей до них дуже негативне ставлення, на жаль. Позитивне, що цей закон ухвалили. Він не досконалий, його треба доопрацьовувати. Але, сподіваюсь, з законом про демобілізацію не буде такого затягування, і набір людей у військо пройде вчасно, ми не втратимо дорогоцінний час. Ситуація дуже важка.

Олександр, не мобілізований

Мені зрозуміло, що немає часу і ресурсів у держави створювати досконалі закони. Але Росія тисне, і треба робити непопулярні кроки, щоб посилити нашу армію. На мій погляд, це закон, який не допоможе ні людям на фронті, ні людям, які хотіли чи не хотіли піти на фронт. Поки не видно, кому від цього закону добре.

На початок