Затверджена урядовцями вартість будівництва житла на Кіровоградщині — найнижча в Україні

Затверджена урядовцями вартість будівництва житла на Кіровоградщині — найнижча в Україні

У міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України затвердили показники опосередкованої вартості сума, яку необхідно витратити, щоб звести один квадратний метр житлового багатоквартирного будинку в даному регіоніспорудження житла за регіонами України. На 1 квітня 2024 року вартість одного квадратного метра загальної площі квартир будинку в Кіровоградській області становить 18 тисяч 313 гривень і є найменшим показником з-поміж 24 регіонів та міста Київ. Суспільне дізнавалось, чи відповідає затверджена сума дійсності.

Наказ та додаток з показниками вартості опублікували на сайті міністерства. Якщо порівнювати з вартістю спорудження житла затвердженою торік у травні, то будівництво на Кіровоградщині здорожчало на 572 гривні, проте залишилось найдешевшим в Україні.

Представник компанії-забудовника, що будує житло на Кіровоградщині, у коментарі Суспільному зазначив, що реальна сума будівництва житла в рази більша. Назву компанії, свою посаду та ім'я попросив не називати. З його слів, реальна вартість одного квадратного метра має враховувати вартість ділянки, на якій ведеться будівництво (купівля чи оренда), вартість підведення комунікацій з відповідною проєктною документацією, благоустрій прилеглої до житла території, ліфтове господарство (якщо це багатоповерхівка) та інфраструктуру (паркінг, огородження території).

"Ці 18 тисяч враховують хіба стіни й стелю з фасадом та місцями загального користування — сходи, коридор, плюс оплату роботи будівельників".

Занизькою вважає затверджену вартість будівництва й кропивницький рієлтор Костянтин Парасунько.

"Чув у відділі продажів одного забудовника, що квартири, де собівартість квадратного метра становить 800 доларів, вони продають по 950 за квадрат. Я в це не дуже вірю, бо це не дуже вигідно. Навряд вони аж так мало платять будівельникам".

За інформацією рієлтора на квітень 2024 року, саме з 950 доларів (близько 38 тисяч гривень) стартує ціна квадратного метра житла у новобудовах обласного центру. На вторинному ринку кропивницької нерухомості мінімальна вартість квадратного метра становить 600 доларів (близько 24 тисяч гривень).

За даними обласного управління статистики, торік на Кіровоградщині здали в експлуатацію 32 тисячі 427 квадратних метри житла, що на понад 5% менше ніж 2022 року. Найбільше нового житла було у Кропивницькому районі — 24 тисячі 182 квадратних метри, однак це на понад 14% менше ніж показник 2022 року. У решті районів відбувся приріст, найбільший — понад 64,5% — у Голованівському районі.

Кількість будівництв нового житла у 2024 році не обліковується загально. Таку інформацію надала Суспільному керівниця обласного управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури Вікторія Кулікова. За її словами, це повноваження органів місцевого самоврядування — саме вони виділяють земельні ділянки, видають вихідні дані на проєктно-кошторисну документацію та дозволи на будівництво.

На початок