"Переважно це діти старшого віку". На Кіровоградщині понад 700 дітей чекають батьків

"Переважно це діти старшого віку". На Кіровоградщині понад 700 дітей чекають батьків

Дитячий будинок, усиновлення
Ілюстративне. Дитячий будинок сімейного типу. Уніан

У Кіровоградській області 719 дітей перебувають на обліку в службах у справах дітей. Переважна більшість, це діти старшого шкільного віку. 22 березня уряд ухвалив зміни до нормативно-правової бази, які допоможуть дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, менше чекати на свої нові родини.

Про це Суспільному розповіла керівниця служби у справах дітей обласної адміністрації Наталія Чернявська.

Що зміниться?

  • Родина, яка перебуває в процесі усиновлення дитини, зможе забрати дитину до себе раніше, ніж буде винесене рішення суду.
  • Зменшили термін отримання довідки про проходження курсу навчання із десяти робочих днів до п'яти. Термін дії цієї довідки про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, збільшується до 24 місяців, замість 12 місяців як було раніше.
  • Усім кандидатам, які перебувають на обліку в службі у справах дітей, одночасно надходитиме запрошення на прийом для ознайомлення з інформацією про дитину, щойно дитина буде взята на облік, дітей, які можуть бути усиновлені. Це пришвидшить проходження дитиною черги кандидатів.

Опіка або піклування

  • Оформити опіку або піклування над дитиною, якщо другий з подружжя перебуває на військовій службі, стане простіше. Згідно з правилами, подавати висновок про стан здоров’я повинні обидва з подружжя, а не тільки людина, яка бере дитину під опіку. Відтепер той, хто служить, зможе подати такий висновок протягом 15 календарних днів після повернення.
  • Оформити опіку або піклування над дитиною як і раніше, зможуть хрещені батьки. Але додається вимога, що людина мала бути хрещеною мамою або татом до моменту, коли дитина набуває статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.

Скільки у Кіровоградській області на обліку кандидатів в усиновлювачі?

На 1 квітня 2024 року у Кіровоградській області на обліку в службах у справах дітей перебувають 43 подружні пари, які виявили бажання усиновити дитину. Дитину до одного року хочуть усиновити три пари, до трьох років — 10, до п'яти — 13 пар, до 10 років – 16 пар, від 10 до 18 років – одна подружня пара.

Для порівняння на 1 січня 2023 року — на обліку кандидатів в усиновлювачі перебували 26 подружніх пар.

Скільки дітей, яких можна усиновити, який їх вік

На обліку в службах у справах дітей перебувають 719 дітей. З них 43 дитини до п'яти років, від шести до 10 років — 130 дітей, від 10 і до 18 років – 546.

Із загальної кількості дітей, які можуть бути усиновлені виховуються у сімейних формах — 611 дітей.

На новонароджених дітей є черга кандидатів-усиновлювачів?

Окремої черги на немовлят не існує. Натомість існує загальна черга кандидатів в усиновлювачі, згідно з їх постановки на відповідний облік. Існує черга на місцевому рівні, це в службах у справах дітей міських рад та районних військових адміністрацій. Селищні та сільські ради не здійснюють ведення обліку кандидатів в усиновлювачі та не мають повноважень щодо обліку дітей, які можуть бути усиновлені.

З якого віку можна взяти у сім’ю немовлят?

Дитина може бути усиновлена після досягнення нею двомісячного віку, а забрати усиновлену дитину в родину можна після того, як кандидати в усиновлювачі отримали позитивний висновок про доцільність усиновлення дитини і після подання документів до суду.

Які вимоги до кандидатів на усиновлення і куди звертатися?

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, мають право отримати консультацію щодо процедури усиновлення дитини шляхом подання відповідної заяви для прийому безпосередньо до служби у справах дітей за місцем свого проживання, у тому числі в онлайн-режимі або через Єдиний державний вебпортал електронних послуг та інтегровані з ним інформаційні системи мінсоцполітики, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Під час консультації заявникам буде роз’яснена процедура усиновлення, правові наслідки як для дитини, так і для усиновлювача, права й обов’язки усиновлювачів, порядок здійснення нагляду за умовами проживання і виховання усиновленої дитини.

Основні вимоги до кандидатів в усиновлювачі:

  • Сім'я або одинока особа повинна мати дохід, сума сукупного доходу на кожного члена сім’ї з урахуванням дітей, повинна відповідати прожитковому мінімуму на кожного члена сім’ї, враховуючи рідних неповнолітніх дітей та майбутніх усиновлених.
  • Відсутність судимості.
  • Родина повинна мати право власності або користування житлом, у якому можливо облаштувати місце для занять і окреме спальне місце для дитини.
  • Обов'язковим є успішне проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, отримання відповідної довідки. Родичі дитини такий курс навчання можуть не проходити.

Скільки дітей усиновили чи оформили опіку у 2023 році?

Протягом 2023 року загалом до сімейних форм виховання влаштували 469 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них усиновили 38 дітей, передали під опіку, піклування — 317 дітей, влаштували до прийомних сімей або дитячих будинків сімейного типу 94 дитини. Повернули батькам на виховання 20 дітей.

На початок