Радіостанції, прилади радіаційної та хімічної розвідки. У кропивницькому музеї презентували речі цивільної оборони

Радіостанції, прилади радіаційної та хімічної розвідки. У кропивницькому музеї презентували речі цивільної оборони

В обласному краєзнавчому музеї, що у Кропивницькому, презентували речі цивільної оборони, які використовували у Кіровоградській області понад 70 років тому та сучасні. Це півстолітні радіостанції, прилади оповіщення й розвідки, архівні фотографії.

Виставка має назву "Цивільний захист Кіровоградщини: історія і сучасність". На ній можна переглянути, який вигляд мали захисні споруди та укриття в області у різні часи, архівні фотографії з наслідками надзвичайних ситуацій, розповів заступник начальника облуправління з питань цивільного захисту Костянтин Дружинін.

Виставку підготували до Всесвітнього дня цивільної оборони. Його відзначають у світі 1 березня з 1990 року, в Україні – з 1995 року.

За словами Костянтина Дружиніна, оповіщення людей у випадку повітряної тривоги у минулому відбувалося за допомогою платівок.

"Чергові на станціях ходили, міняли, відповідно до тексту, повідомлення. Зараз такі платівки не використовують, ця система автоматизована, тексти повідомлень записані в цифровому форматі".

Сказав, що вся територія Кіровоградської області охоплена централізованим оповіщенням. Радіостанції, які використовували пів століття тому для зв’язку, нині в робочому стані. Вони забезпечували зв'язок між органами управління на відстані до 10-15 кілометрів.

"На зворотньому зв’язку мають бути така ж станція або інші засоби зв’язку, які працюють з цією станцією на одній частоті. Вона працює на автономних джерелах живлення, батарейках. Працює навіть тоді, коли не працюють мобільні телефони. Нині виходити у радіоефір не дозволено, тому що противник може легко виявити місця розташування органів управління".

На виставці представлені прилади радіаційної та хімічної розвідки, які використовували для визначення рівня радіаційного фону.

"Радіаційна та хімічна розвідка – це коли на місцевості треба визначити зони забруднення чи перевищений радіаційний фон. Для цього використовують різні прилади. Класичний прилад – ДП-5. Він призначений для проведення радіаційної розвідки, дуже актуальний. Коли була аварія на японській АЕС Фукусіма, японці масово купували ці прилади. Тому що вони досить прості у використанні, стійкі й достатньо ефективні".

Також представлений прилад "індивідуальний дозиметр". Його видають працівникам формувань цивільного захисту, які безпосередньо працюють в зоні ураження, щоб контролювати дозу опромінення.

Виставка діятиме до кінця березня.

На початок